Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Policisté na Slovanech budou jezdit i na kolech

article

Slovanská policistka hlídkující ne kole ve služební výstroji

Tento týden si policisté na slovanské služebně v Plzni převzali dvě nová policejní kola. Dar města Plzně iniciovaný Komisí bezpečnosti města Plzně předal radní města Robert Houdek. Jak nápad použít kola pro policejní službu vznikal a jaké jsou jeho cíle jsem se zeptala paní radní Ireny Rottové, která u projektu  Bezpečné Slovany je od jeho počátku, i velitele služebny na Slovanech Martina Černého. Zajímalo mne také, kde můžete policisty potkat a co od nich lze čekat, když vás zastaví...

Autor: cykloRADKA, Foto: Jana Krausová Aktualizace: 21.04.2011

testSe strážníky městské policie na kolech se v Plzni setkáváme již dost často. V těchto dnech jsou služebními koly vybavováni i státní policisté. Před několka dny si dvě nová kola  poprvé vyzkoušeli policisté z obvodního oddělení Třemošná na Plzni - severu, další má státní policie v Hrádku u Rokycan, Domažlicích, Konstantinových Lázních a Železné Rudě. Právě tam s myšlenkou služby na kolech přišli. „Chtěli jsme, aby se policejní i strážní služba přiblížila více lidem. My už strážce parku na kolech máme. Policisté vznesli požadavek na služební kola, protože  na kole dosud nehlídkovali. Na Železnorudsku jsou pro policejní službu na bicyklu optimální podmínky, a to i ve spolupráci s informační strážní službou, která kola již více než deset let s úspěchem používá,” říká Petr Šrail za strážce šumavského parku. Zajímavá myšlenka, která se zrodila asi před půl rokem, tak nyní do našeho kraje přinesla 9 kol z projektu Plzeňský kraj - bezpečný kraj a 2 kola z projektu Plzeň - bezpečné město.


testV Plzni byli do projektu vybráni policisté ze Slovan. Jak říká plzeňská radní a slovanská místostarostka Irena Rottová: „Policisté ze Slovan byli aktivní, proto je Komise  bezpečnosti města Plzně vybrala.” To potvrzuje i velitel slovanské služebny Martin Černý: „Slyšeli jsme o tom, že v České republice takovéto projekty probíhají, tak jsme se po tom pídili. Jakožto bývalý závodní cyklista jsem o to měl zájem, a tak jsme dostali nabídku, že bychom se mohli stát pilotním projektem cyklohlídek na území města Plzně. Slovany jsou velké a cyklohlídku tu tak lze výborně využít především v okrajových oblastech  jako jsou Božkov, Bručná  nebo Černice. To jsou lokality, kde je hodně cest pro cyklisty. Přihlásili jsme se a byli vybráni  pro pilotní projekt," uvádí Martin Černý. „Ke kolům dostali policisté novou cyklovýstroj od přilby až po boty. Jsem rád, že se ji povedlo  sladit s novými trendy. Chceme se pohybovat mezi sportovci a tahle výbava se  opravdu povedla - ukazuje určitou úroveň policie. Každý policista má výstroj na míru, což má svůj důvod - musí být možné ho identifikovat," říka slovanský policejní velitel, který dělal dříve závodně triatlon. Kola také oceňuje jako motivační faktor pro své podřízené, zpestření policejní služby a samozřejmě také pro udržení kondice. Předpokládá, že denně kola najedou tak 30-35 kilometrů. Všechna policejní kola jsou samozřejmě předpisově vybavena, rám kol je v policejních barvách. Označení POLICIE pak není jen na oblečení, ale též na každém kole. Zatím mají cyklovýstroj na Slovanech dva policisté, v nejbližší době by ji ale rádi měli až pro deset. V létě by tak mohli jezdit každý den. Policejní výstroj zahrnuje letní i zimní variantu. Jednotný design kol i dresů vycházel ze zkušeností policistů  ve Frýdku Místku. Tam vyjely policejní cyklohlídky poprvé. V Plzeňském kraji bude teď policejních kol nejvíce. „Pro tento specifický výkon služby vydalo ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia své stanovisko, které udává v jakých barvách budou kola a jaká má být ve službě na kole ústrojová kázeň,” říká kpt. Aleš Zoubek koordinátor projektů z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. „Kolo musí být samozřejmě také předpisově vybavené," dodává.

 

Silnice jsou po zimě plné výtluků, často zmizí i cyklisitcké značení a tak jsem se zeptala, zda si budou policisté v sedle všímat i těchto problémů a zda je budou řešit. „Poznatky z policejního hlídkování posíláme už teď formou upozornění na úřad a chceme tak postupovat i v případě cyklohlídek,” říká Martin Černý a dodává: „Na naše podněty reagují úřady velice rychle."

 

Policisté se budou také pohybovat po stezkách a cyklisticky vyhledávaných místech jako jsou hospody nebo sportoviště. Mohou vás tak zastavit, zkontrolovat výbavu kola nebo prověřit jeho výrobní číslo, zda nejezdíte na kole kradeném.  Já osobně pak doufám, že právě policejní hlídky budou vychovávat"  i chodce neukázněně se pohybující po stezce, což je jeden z problémů, který trápí většinu cyklistů v Plzni, zejména těch, co jezdí na kole do práce, za sportem nebo za zábavou.

 

test„Občané se budou moci s policejní cyklohlídkou setkat na akci Bezpečné Slovany, která proběhne v pátek 22.dubna od 10 do 16 hodin  a  v sobotu 23. dubna od 9 do 13 hodin před radnicí MO  Plzeň 2 - Slovany  uvádí slovanská místostarostka Irena Rottová. Chtěla bych na ni pozvat cyklisty i necyklisty," ještě dodává.

 

Na fotografii vlevo je celý tým iniciátorů s policejní cyklohlídkou na Slovanech: zleva - Václav Kozel (velitel MP Slovany), člen cyklohlídky OO PČR Slovany, Martin Černý (vedoucí OO PČR Slovany), Irena Rottová (radní města Plzně pro oblast sportu a 2. místostarostka MO Slovany), členka cyklohlídky OO PČR Slovany. 

 

 

 

Odkazy

http://www.bezpecnemesto.eu/
http://www.bezpecnykraj.cz/
http://www.bezpecnemesto.eu/lang_2/plzensti-policiste-prevzali-jizdni-kola.aspx
http://www.novinky.cz/krimi/229770-na-plzensku-vyjely-do-terenu-prvni-policejni-cyklohlidky.html

Fotogalerie