Na úvodní stránku
mail

Zajímavá místa

Přírodní památka Hromnické jezírko

article

Severní Plzeňsko je přímo poseto pozůstatky průmyslové činnosti nedávné historie. Těžilo se tady zlato, byly zde proslavené sklárny, v době průmyslové revoluce se tu rozšířila těžba černého uhlí, kaolinu a také vitriolových břidlic.
Hromnické jezírko je právě takovým pozůstatkem, kdy se povrchovým způsobem vytěžené břidlice vodou se z nich louhoval polotovar pro výrobu kyseliny sírové. Ta se pak vyráběla na místě, později v chemické továrně firmy J.D.Starck v Kaznějově. Těžba probíhala až do roku 1893 a oprám po těžbě spolu s okolními haldami dokládají množství práce, která tady musela být vynaložena. Spodní část jámy je zaplavena výluhem z okolních hald, takže voda je načervenalá, silně kyselá a chybí v ní jakékoliv známky života.

GPS: 49°51'0.803"N, 13°26'48.402"E (v mapěAutor: Jirka HOLOMEL (text a foto)
Informační tabule
Aktualizace: 24.09.2008

Na kole je přístup k vyhlídce s informační tabulí nejjednodušší po zelené turistické značce z Hromnice, kde u hřiště na házenou je rozcestník a většinu sezóny i občerstvení. Stoupání je značné, ale naštěstí krátké. V zatáčce přístupové cesty cca 100 metrů od hřiště jsou nově zrestaurované sochy tří světců z doby kolem roku 1817.