Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Vyzkoušeli jsme si skládací elektrokolo

article

Členové plzeňského Odboru KČT z Bolevce si ekolo zvědavě prohlíželi

Jdete si tak po chodníku do kopce a kolem vás v odděleném pásu cyklostezky prosviští cyklista na kole. Najednou se zarazíte - obvykle cyklisté, kteří vás v tomhle hrozném krpálu předjíždějí, funí a hekají, ale tenhle nic... a navíc vůbec nešlape!

 Autor: Lukáš PTÁČEK (text a foto), Pepík SÝKORA (foto) Aktualizace: 13.11.2008


testDnes se vám něco podobného může stát stále častěji, neboť dochází k rozšíření nabídky elektrokol, které jsou i cenově stále dostupnější. Je to či není to kolo? Na první pohled to vypadá to jako kolo, jen pod sedlem je navíc baterie. Ortodoxní cyklista určitě odmítne tento hybrid nazývat kolem, avšak vypnete-li baterii, můžete šlapat a šlapat jako na běžném kole.


Na plzeňském veletrhu ITEP jste se mohli s jedním z těchto elektrokol seznámit ve společném stánku Cyklisté vítáni, portálů plzenskonakole.cz a NaKole.cz. Elektrokolo budilo mezi návštěvníky značnou pozornost. Zaujalo i přítomné členy Odboru Klubu českých turistů Bolevec Plzeň a tak jsme si objednali předvedení elektrokola s možností vyzkoušení i pro ty z našich členů, kteří na ITEPu nebyli.

testVyužili jsme jedno z opuštěných plzeňských parkovišť, kde nám cykloprůvodkyně Radka Žáková skládací elektrokolo představila a předvedla. Poté jsme měli možnost kolo pořádně projet a vyzkoušet. Stačí šlápnout do pedálů a pomocný pohon šlápne ještě jednou za vás. A když vás šlapání přestane bavit úplně, můžete využít ručního „plynu" na řidítkách. Velmi snadno dosáhnete rychlosti blížící se až k 25 km/hod. A do kopce vás kolo vyveze rychlostí kolem 10-20 km/h. Velkou výhodou je možnost kolo složit, takže vám nezabere doma, či při převozu autem, ani příliš mnoho místa.


Běžným kolům může elektrokolo konkurovat úspěšně v městském provozu. Do terénu tento model není nejvhodnější, museli byste sáhnout po jiném. Otázkou je, jak si elektrokolo s nadcházející zimou poradí s průjezdem ve sněhových břečkách - to jsme zatím vyzkoušet nemohli.

 

 

 

Přečtěte si další články o elektrokolech:

 

Letošní veletrh SPORT Life ve znamení elektrokol 

Na kole do práce v kostýmku - jedině na elektrokole 

Elektrokola - článek o tom, jak si elektrokolo v Plzni vyzkoušeli členové Společnosti pro veřejnou dopravu 

 

 

Odkazy

http://www.ekolo.cz