Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Chodskem povede nová naučná stezka o Kozinovi

article

Nezapomeňte se podívat na Kozinův pomník a přečíst si o jeho historii na tabuli u vyhlídky

Letos o prázdninách se budou moci turisté vydat po stopách Jana Sladkého Koziny a jeho pověstného, osudového nepřítele Lomikara. Patnáct obcí na Domažlicku, jež se cítí být se slavnou historií spojeno, připraví tematickou trasu s infotabulemi a vydá prospekt s popisem a legendou. To všechno se dohodlo  přímo u pomníku chodského rebela Koziny, na Hrádku, v Chodské chalupě. Naučná stezka má být sjízdná i pro cyklisty.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 05.01.2012
testTématická trasa Po stopách Jana Sladkého Koziny nabídne 15 zastavení. Informační panely upozorní na místa, která jsou neodmyslitelně spjata s Chodskem, Kozinou, Lomikarem a chodským povstáním. Provedou tak zajímavou etnografickou oblastí Chodska s využitím zavedeného turistického značení. Jedná se o česko-bavorský projekt. Partnerem na německé straně je obec Eschlkam. Možná leckoho překvapí, že i v Bavorsku přitahují svérázné chodské dějiny. „Kozinův osud lidé od bavorských hranic znají. Já sám jsem se s Kozinou setkal poprvé v knize německého autora Maximiliana Waldschmidta: Hančička, chodské děvče," vysvětluje zájem starosta Eschlkamu Josefa Kammermeier.

 

testA do kterých kterých obcí nás vlastně cesta za Kozinou a Lomikarem zavede? Každá z nich s chodskou rebélií nějak souvisí. „Konkrétně jde o Újezd, Draženov, Bělou nad Radbuzou, Klenčí pod Čerchovem, Tlumačov, Stráž, Mrákov, Kdyni, Chodskou Lhotu, Pocinovice, Pec, Postřekov, Trhanov, patrně bude osloven také Chodov. Například v Bělé se Wolf Maxmilián z Lamingenu, zvaný Lomikar, narodil, pohřbený je v Klenčí, ve Kdyni vlastnil jednu z nejstarších manufaktur v Čechách, v Trhanově slibovali chodští vůdci zámeckému pánu Lamingenovi poslušnost, Draženov je zase rodištěm Kryštofa Hrubého, další významnou osobností povstání Chodů. A tak dál a podobně," vypočítává starosta Václav Kalčík z Újezda, jehož obec se stala garantem projektu.

 

Když se řekne Chodsko, asi každý si vybaví Kozinu a to jako hrdinu ne jen chodského. Málokdo ale ví, že Wolf Maxmillián z Lamingenu zvaný Lomikar se zasloužil o vybudování místního průmyslu, hutí a skláren. Dokládají to například dějiny vesničky Pec pod Čerchovem.

 

„Trasa této tematické naučné stezky má mít asi šedesát kilometrů a z Bělé nad Radbuzou do Pocinovic povede po silnicích," uvedla Sylva Heidlerová manažerka MAS Český les. „Turisté ji tedy budou moci absolvovat pěšky, na kole i autem," dodala Heidlerová.

 

Přečtěte si také

test Pamětní síň Jana Sladkého Koziny - muzeum v rodném statku Jana Sladkého Koziny

 

Za Kozinou a jeho velkým psem -  trasa pro velké i malé cyklisty na kolech po Chodsku