Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cyklistický průjezd po CT38 přes Klatovy otevřen

article

Pak ještě páni starostové stříhli pásku...

Možná to znáte. Projet na kole menší či větší vísku nebývá problém, ale ve větším městě je to jiné. Spousta aut, mezi kterými se máte proplétat, to je pro některé noční můra. Když je to město, kde bydlíte, cesty pro kolo se naučíte. Pokud jako cyklista vjíždíte do cizího města, dáváte se napospas značení, které by vás mělo provést. Když před rokem kolega projížděl přes Klatovy po CT38, ztratil směr hned na první křižovatce. Teď se ale hodně změnilo a není to jen značení...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 06.11.2009

Klatovy leží na jedné z nadregionálních cyklotras, které směřují ze západních Čech do Německa. Na cyklistickém propojení  z Klatov přes Železnou Rudu do Deggendorfu (na Dunaji) se již několik let pracuje na české i německé straně. Loni jsme si „osmatřicítku” projeli i my. Bylo to v létě, kdy se otevíral poslední úsek cyklostezky podél Drnového potoka u Vrhavče a my si ji projeli ze Švihova přes Klatovy a Běšiny až na Železnou Rudu. Úsek z Běšin na Železnou Rudu ovšem není v terénu ještě vyznačen číslem 38. Krásný úsek stezky podél Drnového potoka z Běšin tenkrát končil na předměstí Klatov - v Lubech. To je ale teď již minulostí. 

 

Od pátku 6. listopadu je v provozu několik nových úseků smíšených cyklostezek, které  pospojovaly stávající úseky v linii CT38 projíždějící městem. Jde celkem o tyto úseky: test

 

  • 95 m v Sadové ulici před TS
  • 135 m smíšená stezka před Krejčího nábřežím
  • 219 m přístupová komunikace k obytné zóně
  • 175 m smíšené stezky - vyznačení a nájezdy na chodníku u kulturního domu
  • 90 m smíšené stezky a lávka přes Drnový potok na Tylovo nábřeží
  • 125 m cyklostezka na Tylovo nábřeží
  • 125 m přístupová komunikace u Pazderny
  • 673 m přístupová komunikace v Tajanově
  • 1116 m nová komunikace lesem u Úhlavy z Tajanova na Svrčovec 

Právě stezka podél Drnového potoka je hojně využívaná cyklisty i in-linisty. Úsek z předměstí Klatov pod názvem Luby směrem na Běšiny otevírali Klatovští před dvěma lety. Loni přibyla část kolem Vrhavče, čímž se celé spojení až do Běšin dokončilo. Provoz na stezce značně zhoustl a díky novému povrchu jej začali hojně využívat i inlinisté, protože až za Hubenov dojedou po pěkném asfaltovém povrchu. Je to jeden z úseků, které mohou dobře využít rodiny s dětmi, pokud se do Klatov dopraví autem nebo vlakem a pak si udělají výlet do Běšin na kolech. Po obědě v Eurocampu se mohou v létě ještě zastavit na koupališti u Vrhavče.

 

Bezpečný průjezd přes Klatovy ocení hlavně cyklisté, kteří tudy projíždějí, a také místní, kteří mohou vyjet na některou z cyklotras  po nových stezkách. „Chceme cyklisty převést přes město bezpečně. Silnice jsou nebezpečné hlavně pro děti, proto jsou nové stezky hlavně pro nejmenší," řekl klatovský starosta Rudolf Salvetr při slavnostním otevření. „Pro obyvatele  je mnohdy příjemnější, že mohou jezdit  alternativními prostředky. Zaparkovat s autem v centru Klatov totiž bývá stále obtížnější,” dodal ještě. Nové klatovské cyklostezky byly vybudovány jako součást přeshraničního projektu cyklotrasy Praha - Mnichov, úseky Klatovy a Deggendorf, proto se slavnostního otevření nových úseků, účastnili i zástupci německé strany. „Pro naše města se turismus stává ekonomicky stále důležitější a víme, že čím větší bezpečnost cyklistům zajistíme, tím víc jich bude jezdit,” uvedl starosta Deggendorfu Schmied na nové odpočívce u Tajanova, kde slavnostní otevření probíhalo. „I my chceme udělat podobnou odpočívku u Deggendorfu, dodal. V ekonomický přínos doufá i Rudoslf Salvetr: „Doufáme, že se Klatovy stanou rájem turistů ze Šumavy i vzdálených krajů.”

 

Na odpočívce u Tajanova najdete kromě krytého sezení také tabuli s mapou regionu a plánem Klatov a dřevěná cykloopěradla k parkování kol. Tabuli s mapou regionu a hlavně plánem města vyznačujícím jeho průjezd pro cyklisty, ocení zejména ti, co se chystají Klatovy projet. Podobný panel s mapami najdete i na hlavním nádraží ČD v Klatovech a v Klatovech-Lubech, na stezce u fotbalového stadionu v Klatovech-Lubech, v parku u Technických služeb a u Kulturního domu u Domažlické ulice u lávky U Pazderny a v ul. Dr. Sedláka před plaveckým bazénem. 

 

Celkové náklady na nové úseky stezek dosáhly téměř 20 milionů korun, Klatovy uvolnily ze svého rozpočtu na stavbu tři miliony, zbytek pokryla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj Cíl 3. Za úspěšné dokončení stezek poděkovala stavební firmě STRABAG, projektantu inženýru Zítkovi, panu Macánovi i spolupracovníkům z městského úřadu a ostatních zainteresovaných organizací klatovská místostarostka Věra Tomaierová. A bylo za co - tohle se jim opravdu povedlo! Pokud byste si chtěli nové stezky vyzkoušet, doporučuji vybavit se před cestou cykloturistickou mapou Klatovsko 1:60 000, kterou město Klatovy vydalo. Ta obsahuje mj. celou trasu z Klatov do Běšin a z rubové strany nabízí i plán města s vyznačením všech cyklotras i úseků cyklostezek.

 

Klatovy 

Významné správní centrum s osmaosmdesáti ticíci obyvateli. Procházejí tudy CT38 (Merklín - Klatovy - Běšiny na Železnou Rudu), CT305 (ze Sušice přes Klatovy do Kolovče), CT2054 (z Tajanova přes Beňovy na Lomec) a CT2035 (z Klatov-Lub do Týnce). Město vydalo cykloturistickou mapu Klatovsko 1:60 000, na jejíž zadní straně najdete plán města s vyznačením cyklotras a cyklostezek, které jím vedou.

 

Přečtěte si také

Ve Vrhavči otevřeli další část cyklostezky na cyklotrase 38 - zde najdete informace o loňském zprovoznění cyklostezky kolem Drnového potoka z Běšin do Klatov-Lub.

 

KLATOVSKO, cykloturistická mapa 1:60 000 - minirecenze na cykloturistickou mapu Klatovska

 

 

Fotogalerie