Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cyklotrasa 3 do Regensburgu se v Plzeňském kraji mění

article

Nově se vedení CT3 mění ze Stanětic, stávající trasa zůstává jako paralelní varianta s označením 3A.

Po 8 letech od proznačení mezinárodní cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg na české straně, se další její úsek dočkal převedení na cyklostezky. Podle dříve uzavřené dohody se letos vedení mezinárodní cyklotrasy s číslem 3 převádí na nově vybudované cyklostezky mezi Domažlicemi a hraničním přechodem Ovčí vrch. Bezpečná a komfortní trasa babylonskou kotlinou tak umožní dálkovým turistům s plně naloženými koly překonat hraniční hřeben mnohem pohodlněji a bez zbytečného převýšení.

Autor: cykloRADKA (text&foto), RAMAP (mapa) Aktualizace: 13.04.2012
Vstoupit do diskuse (2)

testPodle dohody, kterou příhraniční obce Domažlicka a Kdyňska uzavřely za účasti kraje s Klubem českých turistů, se letos vedení mezinárodní cyklotrasy s číslem 3 převádí na nově vybudované cyklostezky mezi Domažlicemi a hraničním přechodem Ovčí vrch. Skoro deset let budoval svazek obcí Domažlicko spojení pro cyklisty, které by umožnilo bezpečnou a pohodlnou cestu z Domažlic do Furth im Waldu. Jednotlivé úseky cyklostezek se postupně spojovaly, až nakonec v loňském roce vytvořily souvislý osmnáctikilometrový úsek z Domažlic až na hranice k Ovčímu vrchu. S napojováním nových úseků také pomalu houstnul provoz na trase. Od letošní sezóny jej kromě místních a budou využívat také dalkové cyklisté. Právě nyní probíhá převedení mezinárodní cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov na nový úsek. Jde o část mezi Staněticemi a Furt im Waldem, která dosud vedla přes Kdyni a Všerubský průsmyk. Nyní byl tento úsek původní "trojky" označen 3A a číslo 3 získala trasa z Domažlic přes Babylon a Dolní Folmavu na Ovčí vrch, a to včetně napojení mezi Domažlicemi a Staněticemi přes Zahořany. 

 

test„Když za námi před více než deseti lety přišli kolegové z německé strany se žádostí o vyznačení trasy pro cyklisty směrem na Prahu, přemýšleli jsme o vhodném řešení," říká manažer projektu Jaroslav Kusý. „Dát jen tabulky se značkami na silnice, nám pro mezinárodní cyklotrasu přišlo málo. Hledali jsme tedy způsob, jak vybudovat bezpečný cyklistický koridor, po kterém by mohly jezdit i rodiče s dětmi," dodává Jaroslav Kusý. „O finanční prostředky na přeznačení této páteřní trasy z úseku přes Kdyni na nově vybudovaný úsek přes Domažlice, jsme žádali v loňském roce Plzeňský kraj z grantového programu ,Podpora rozvoje cykloturistiky a cyklistické dopravy v Plzeňském kraji v roce 2011'. Uspěli jsme až v druhém kole na podzim, a tak jsme instalaci značek nechali až na jaro," uvádí Libor Picka, předseda Svazku obcí Domažlicko.

 

Na této mezinárodní cyklotrase potkávám nejvíc dálkových cyklistů. Jsou to nejčastěji Němci a Holanďané. Potkala jsem tu na kolech také třeba Švýcary nebo Brity. Co změna dálkovým cyklistům přinese? Jistě ocení vedení trasy po stezkách mimo komunikace. Potěšeni ale budou hlavně z profilu trasy. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ze všech tří cyklistických koridorů vedoucích z Prahy přes Plzeň na západ do Něměcka je tento nejvhodnější pro dálkové cyklisty zejména pokud jedou z české strany. Na Panevropské cyklotrase CT37 do Stříbra je mezi Plzní a hraničním přechodem Železná/Tillischanz hned několik nepříjemných stoupání. Na trase CT38, která se na CT3 napojuje na jižním Plzeňsku, jsou nepříjemné kopce hlavně na Bavorské straně mezi Železnou Rudou a Deggendorfem. Projela jsem na kole celou trasu z Mnichova do Prahy a tak mohu říči, že nově vybudované úseky jsou srovnatelné s těmi německými, jen to naše české žlutočerné značení je zdáli lépe vidět.

 

Na nyní nově proznačovaný úsek cyklostezek mezi Ovčím vrchem a Domažlicemi má v budoucnu navázat další směrem na sever do Horšovského Týna. „Chceme cyklostezku dostat až na severní hranice území našeho svazku, další postup nám ale komplikují problémy s pozemky," říká Jaroslav Kusý.

 

testDálková cyklotrasa Praha-Plzeň-Regensburg byla slavnostně otevřena 11. května 2001 poté, co byl číslem 3 proznačen poslední úsek na české straně v Plzeňském kraji. V roce 2010 byla trasa prodloužena až do Mnichova. Trasa v celkové délce 450 kilometrů vede po českém území s číslem 3, na německém je vyznačena zeleno-bílými tabulkami z většiny po stezkách podél řek (Chamba/Chamb, Řezná/Regen, Dunaj/Donau, Isar). Plzeňský kraj ve spolupráci s bavorskou stranou a středočeským krajem vydal Průvodce po trase Praha-Plzeň-Regensburg. Jeho druhé vydání je již rozebráno a tak by kraj chtěl vydat další aktualizované vydání. V německém nakladatelství PUBLICPRESS vyšel v němčině loni na jaře průvodce po celé trase Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov, který je k dostání i v plzeňském GPS a mapovém centru.

 

 

 

test 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přečtěte si také

 

Na kole z Mnichova až do Plzně -  Jakse vydat na dálkovou cyklotrasu, která vede přes Plzeň

 

Z Mnichova přes Regensburg na Plzeň na kole za tři dny, který jsem jako návod pro další cyklocestovatele po německé části trasy napsala. Ale pozor! Článek je to pěkně dlouhý s bohatou fotogaleri, která ilustruje naši cestu, stezky i značení na trase.

 

Z Furth im Waldu do Plzně po mezinárodní cyklotrase číslo 3 - článek z 8/6/2009 o cestě z německého Furth im Waldu přes Všeruby, Kdyni, Merklín a Dobřany do Plzně po cyklotrase č. 3 (V letošním roce se ale CT3 z Furth im Waldu překlápí na nově vybudovanou stezku přes Babylon a Domažlice)

 

Na cyklovýlet Chodskem s dětmi a Cyklistíkem - 3 tipy na cyklovýlety na Chodsku určené rodinám s dětmi a pohodovým cyklistům

 

Průvodce po dálkové trase Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov (německy) -  minirecenze na průvodce po této dálkové trase. Zahrnuje již nové vedení CT3 přes Domažlice.

 

Diskuse (2)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie