Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jak šlapat na kole ve vedrech

article

Ve vedrech stačí i takovéto pítko (Jižní Morava)

Sluníčko je vysoko, rtuť teploměru se po poledni občas přehoupne přes třicítku. Mnozí si v takové chvíli představí jen nějaké koupaliště. Dá se v takovém počasí také jezdit na kole? Určitě ano, ale základem je zvládnout pitný režim a cestu si dobře naplánovat, aby pro vás byla snesitelnější. Pak může být šlapání do pedálů příjemnější, než se smažit na slunci u vody. Abyste to zvládli v pohodě a bez následků, máme pro vás pár tipů, rad a informací...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 14.07.2010
Vstoupit do diskuse (2)

Abychom jízdu na kole zvládli i ve vedru bez následků, měli bychom se na ni dobře připravit a dodržovat určitá pravidla. Ta se týkají těchto oblastí:

  • pitný režim
  • vhodná trasa
  • ochrana před sluncem

Řekněme si teď něco ke každému z výše uvedených temat.

 

Pitný režim

Co pít?

test

Vhodné nápoje

Nejvhodnější  je čistá voda (tedy z kohoutku nebo ze studny, pramenitá, balená kojenecká nebo minerálka s menším obsahem minerálů nesycená oxidem uhličitým). Tyto druhy vody můžeme pít v neomezeném množství dle potřeb našeho organismu.  

 

Nevhodné nápoje

Sem patří nápoje někdy označované jako soft drinky, tedy limonády, energetické nápoje, nektary, nápoje na bázi coca-coly, ochucené minerální vody atp. Tyto nápoje obsahují cukr (navozuje pocit žízně), umělá sladidla (některá zvyšují chuť k jídlu) případně oxid uhličitý, který spolu s ochucovadly může poškodit zubní sklovinu. Kofein v nápojích působí jako diuretikum (zvyšuje tvorbu moči) a odvádí tak z těla více tekutin, než by tělo mělo získat vypitím nápoje. Diuretický efekt kofeinu je ale nižší než u čaje. Kofein v malých dávkách snižuje únavu a povzbuzuje  - v rámci výkonu je tedy prospěšný. Je to silný antioxidant, takže je i zdravý prospěšný. 


Káva  s kofeinem a alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu (nelze je počítat do potřebného denního objemu tekutin), mohou být pouze chuťovým doplňkem stravy. Rozhodně by se měly užívat s mírou. Kávu byste měli pít se skleničkou vody. Zdravý dospělý člověk by neměl vypít denně víc než 0,5 litru piva nebo 0,2 litru vína. Jedno nebo dvě nealkoholická piva by ale neměli být  ani na kole problém, ale konzumace alkoholu před nebo během jízdy se nedoporučuje.


Nápoje vhodné jen pro omezenou konzumaci (jen v určitých případech)

Jako základ pitného režimu se nedoporučují středně a silně mineralizované minerální vody. Používají se jako léčivé nebo podpůrně léčivé  v časově omezených kůrách, ne však trvale. Denní příjem středně mineralizovaných vod by tedy v průměru neměl přesáhnout 0,5 litru; příjem silně mineralizovaných vod by měl být ještě nižší. Minerální vody jsou pro své chuťové vlastnosti často vyhledávané a oblíbené, ale trvalá konzumace středně a silně mineralizovaných vod představuje zvýšené riziko vysokého tlaku, ledvinových, močových a žlučových kamenů, některých kloubních chorob, těhotenských komplikací nebo poruch fyzického vývoje u dětí. Vhodné je tedy minerální vody střídat.

Vody sycené oxidem uhličitým jsou oblíbeným osvěžujícím nápojem, ale jejich zdravotní nevýhody převažují nad výhodami a proto by neměly být konzumovány pravidelně, ale jen omezeně a výjimečně. Perlivé vody mohou způsobit žaludeční a trávicí obtíže a tzv. Roemheldův syndrom (bolesti na hrudníku imitující infarkt), zvyšují dechovou a tepovou frekvenci, způsobují posun k acidóze (překyselení) krve. Nelze jich vypít moc najednou a mají diuretické vlastnosti, takže rozhodně nejsou ideálním nápojem k úhradě chybějících tekutin.

Mléko a kakao, či tekutou čokoládu můžeme pokládat spíš za tekutou výživu než za nápoj, takže bychom je neměli celé započítávat do celkového potřebného denního objemu tekutin.

 

Vhodná teplota nápoje ve vedru

Arabové na poušti prý pijí teplý čaj. My dáváme ve vedrech přednost vychlazenému pití, někdy dokonce s ledem. Jaká by měla být správná teplota nápoje, který nám má ve vedru zahrnat žízeň? Ani horký, ani studený. Přechlazené nápoje totiž zvyšují pocit žízně.

 

Jak často pít

To, co je pro tělo při delším sportovním výkonu důležité, je průběžné doplňování tekutin. Pokud sednete na kolo, poprvé byste se měli napít nějpozději do půl hodiny od rozjezdu, pak přibližně každých 20 minut. Tělo tak bude tekutiny lépe vstřebávat a to, co se z něj vyloučí potem, se lépe plynule doplní.

 

Jak poznáte, že jste  dehydrovaný, tedy že byste se měli napít?

Nejlepší je zkontrolovat barvu moči - čím je tmavší, tím víc tekutin bychom měli doplnit. Pokud to uděláme už večer, můžeme nedostatek tekutin srovnat během noci. Lékaři doporučují pít i večer před spaním, aby se doplnily tekutiny, které tělo vylučuje přes noc. Dobré je také sledovat svoji váhu nejlépe ráno po návštěvě WC - pokud je zvlášť ve vedrech váhový úbytek velký, může to být způsobeno převážně nedostatkem tekutin v těle. Úbytek váhy tedy nemusí vždy znamenat, že hubnete, ale jen že jste dehydrovaný. Dehydrovaný můžete být i když nemáte pocit žízně.

  

Iontové nápoje a kdy který použít

Co to je iontový nápoj a jak funguje?

Základem iontového nápoje je voda, ve které jsou ionty a cukr. Iontové nápoje rozdělujeme podle koncentrace iontů v nich obsažených. Právě hustota iontů v nápojích je klíčová pro rychlost vstřebávání tekutin v těle. Vše je založeno na osmóze - procesu, při kterém se vyrovnávají tlaky uvniř a vně buňky přes buněčnou membránu. Ta je propustná pro vodu a některé látky v ní obsažené.

 

testHypotonický nápoj má nižší koncentraci iontů v porovnání s nitrobuněčnou tekutinou, bude tedy vytvářet nižší osmotický tlak a tak tedy bude mít tedy tendenci rychle se vstřebávat do těla. Nejrychleji mu tedy dodá tekutiny. Je ideální pro horké dny, kdy se víc potíte, snadno dehydrujete a zásoby vody v buňkách jsou menší.


Isotonický iontový nápoj má zhruba stejnou koncentraci iontů jako roztok uvnitř tělesných buněk. Doporučuje se pro užití v teplotách do 15 stupňů Celsia.  

 

Hypertonický nápoj má vysokou koncentraci iontů takže naopak vodu z buněk vysává. Není určen pro rychlé doplnění tekutin a není vhodný ani při fyzické zátěži a dehydrataci. Jeho použití je speciální, pro speciální výkony při extrémních podmínkách a pro běžný život se nedoporučuje. 

 

Jedna cyklolahev, dvě nebo raději Camelbak?

Zastávám názor, že je lepší mít s sebou vody raději víc než míň. Proto jsem si na své výletní kolo pořídila dva držáky na cyklolahev a dvě litrové lahve. V té první vozím již namíchané pití, v  té druhé čistou vodu. Důvod je zřejmý - čistá voda má více použití:

  • mohu z ní přidáním nějakého suchého nápoje vytvořit dobré pití
  • mohu si s ní umýt ruce nebo očistit případné zranění
  • mohu si jí nechat postříkat záda, když je takové vedro, že malá sprcha osvěží

 

testPokud jezdíte delší trasy, naučte se upíjet z lahve za jízdy.  Nejlepší je to na rovině nebo při mírném stoupání do kopce. Pití při jízdě z kopce, kdy potřebujete mít obě ruce v pohotovosti na brzdách. není nejrozumnější. Ve vedrech se kvalita nápoje v lahvi rychle zhoršuje. Pokud zapomenete zbytky pití  vylít a lahev vypláchnout, může vás čekat nemilé překvapení  v podobě zapáchajících nánosů uvnitř lahve. Nové technologie ale umí pomoci i v tomto případě. Nový plastový materiál s nanočásticemi stříbra zabraňuje vzniku plísní. V Čechách se už z něj vyrábějí i cyklolahve. O Zdravé lahvi se více dovíte o pár řádků níže v kapitole Náš tip. Tam si ji také můžete objednat...

 

Pokud máte raději sportovnější typ jízdy, můžete vyzkoušet Camelbak - batoh s vakem na vodu. Cucák, tedy hadičku, kterou můžete nasávat vodu z batohu na zádech, budete mít zavěšenou na rameni, takže upíjení zvládnete i v terénu, kde by manipulace s lahví nebyla nejbezpečnější. Pokud do vodního vaku v Camelbaku nalijete něco jiného než vodu, musíte ho vždy pořádně vyčistit a to včetně cucáku, který se čistí speciální štětkou.

 

 

Náš tip

Nápoj do cyklolahve doma připravený - pokud preferujete domácí produkty a ne jen „chemii”, zkuste si připravit vlastní nápoj. Do litrové cyklolahve připravte slabý čaj (nejlépe zelený, nebo bylinkový) přidejte 3 vrchovaté lžičky hroznového cukru (=glukopur - k dostání v lékárně či hypermarketech) a 2-3 lžičky šťávy z citronu nebo limetky. Glukopur můžete nahradit medem (asi 3-4 lžíce) ale pozor - med musíte řádně rozpustit! Nakonec přidejte špetku nebo dvě kuchňské soli.

 

Objednejte si v restauraci - jak si tedy podle rad odborníků objednat v restauraci, kde většina nealkoholických nápojů obsahuje oxid uhličitý, tedy nepříjemné bublinky? Zkuste džus s vodou z kohoutku. Samotný džus bývá příliš sladký a čistá voda během celého parného dne asi každému chutnat nebude. Pokud požádáte číšníka o džus (0,2-0,25l) doplněný vodou z kohoutku do půllitrové láhve, obdržíte velice dobré pití, které nebývá ani jednotvárné, pokud mají v restauraci více druhů džusů.

 

testZdravá lahev na kolo -  Ve vedrech se kvalita nápoje v lahvi rychle zhoršuje. Pokud zapomenete zbytky pití vylít a lahev vypláchnout, může vás čekat nemilé překvapení v podobě zapáchajících nánosů uvnitř lahve. Nové technologie ale umí pomoci i v tomto případě. Nový plastový materiál s nanočásticemi přírodního stříbra aktivně zabraňuje vzniku bakterií v nápoji, odstraňuje nepříjemný zápach a v lahvi se tak netvoří plísně. V Čechách se z tohoto materiálu už vyrábějí i cyklolahve. Zdravá lahev je celosvětový unikát, vyvinutý ve spolupráci s českými vědci, který nevyrábí nikdo jiný než R&B.  Kamarád cykloprůvodce Franta Bechyně ji již vyzkoušel a slova z reklamních letáků potvrzuje: „Mám ji již od dubna a nikdy se mi v ní žádná plíseň neobjevila. Když vypláchnu zbytky pití, co mi v ní zůstaly, vůbec nezapáchá."

 

Objednejte si zdravou lahev

Protože v Plzni zatím není žádný oficiální prodejce, rozhodla jsem se pro zájemce o Zdravou lahev z řad čtenářů portálu plzenskonakole.cz na kolo udělat hromadnou objednávku abyste nemuseli platit poštovné. Pokud si lahev chcete objednat a neplatit poštovné, napište mi svůj požadavek mejlem spolu s informací, jak chcete cenu dle ceníku uhradit. Své objednávky mi posílejte do 22/7/2010 e-mailem. Hromadnou objednávku výrobci budu odesílat 23/7/2010. K vyzvednutí budou lahve cca za týden - všechny budu informovat e-mailem. Komu by se nechtělo čekat, může si zdravou lahev na kolo objednat přímo na stránkách výrobce. Ceník pro objednávku najdete zde.

 

Vhodná trasa do vedra

Eliminovat vliv horkého počasí může také vhodně zvolená trasa. Pokud nemáte pevně dáno, kudy jet a kam dojet, vyplatí se předem trochu pořemýšlet nad mapou. Pokud dobře prohlédnete místa, kde byste mohli jet lesem a místa, kde budete vydáni napospas přímému slunci, můžete začít spřádat nápady na trasu výletu. Abyste to zvládli co nejlépe, řiďte se těmito radami:

  • snažte se vyjet zrána a ujet co největší část plánované trasy za ranního chládku
  • jídlozastávku naplánujte nejlépe v restauraci s venkovním sezením zastíněným slunečníky v době od 12 do 15h
  • pokud budete muset někde na trase stoupat, vyberte cestu, po které budete stoupat v lese ve stínu stromů
  • zastávky dělejte na místech, kam nesvítí slunce
  • v poledních hodinách, hlavně mezi 12-15h, se vyhýbejte asfaltovým cestám, ve velkých teplotách asfalt měkne, když do něj stoupnete, můžete se botou přilepit...
  • kola neparkujte na slunci, rozpálené sedlo není nic příjemného

 

 

Ochrana před sluncem

I když ji mnozí, zejména muži, zanedbávají, je důležitá. Pokud se nenamažete před prvním celodenním výletem na prudkém jarním nebo letním slunci, nebude se vám zrovna dobře spát. Spálená pokožka se zklidní až tak po jednom až dvou dnech a navíc se nejspíš začnete loupat. Jak tomu zabránit?

 

Použijte opalovací prostředek vhodný pro váš typ pleti. Pro první opalování budete potřebovat krém s vyšším ochranným faktorem. Pokud jste na slunce opravdu citliví, opatřete si krém s faktorem 30 a vyšším a aplikujte na slunci vystavená místa cca po 2-3 hodinách. Nezapomeňte namazat ta místa, která ke slunci natáčíte nejvíc - obličej, ramena, krk, pokud vám na něj svítí za jízdy slunce, ruce a nohy až k nártům.

 

Na spáleniny ze slunce jsou nejvhodnější mléka po opalování s D-panthenolem, který zklidňuje spálenou pokožku. Pro uklidnění spálené kůže se také používá tvaroh nebo okurky (slupka nebo kolečka).

 

Náš tip

Přidejte do své výbavy na kolo malé balení opalovacího mléka, které můžete vozit stále. Mléko můžete také použít na vyčistění rukou od šmíru při defektu a to i v zimě.

 

Odkazy

www.zdravalahev.cz

Diskuse (2)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie