Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jeli jsme na kolech po naučné stezce Čertovo břemeno

article

Zastavili jsme i u tabule s hádankou: Které dřevo je z jakého stromu?

Koncem loňského roku vybudovala Místní akční skupina Aktivios v okolí Letin novou naučnou stezku (NS). V nadmořské výšce kolem pěti set metrů nabízí zajímavou trasu se sedmi zastaveními vybavenými infotabulemi. Některá místa jsem již znala a tak mne zajímalo, co bude na ostatních zastaveních a samozřejmě jaká je cesta samotná. Vyjeli jsme tedy na další objevitelskou trasu. Zajímá vás, co jsme viděli a jak jsme novou NS hodnotili?

Autor: cykloRADKA (text a foto), Hanuš VÍDRŠPERK (foto) Aktualizace: 15.04.2010
Vstoupit do diskuse (4)

testNaučná stezka tvoří okruh se sedmi zastaveními s infotabulemi. K tabuli číslo 7 lázně Letiny jsme z časových důvodů nezajížděli a tak jsme si nemohli ani ověřit, zda už je instalovaná. Z Plzně jsme na kolech dojeli do Přeštic a odtud přes Plevňov na Libákovice. Kousek za nimi, v zatáčce na kraji lesa jsme se odbočením vpravo u oranžové směrovky s čertíkem vydali na trasu. Pěkná lesní cesta nás dovedla až ke kapli sv. Huberta (zastavení č. 5). Ve chvíli, kdy jsme ke kapličce začali sjíždět, byly na cestě zbytky větví po těžbě, která tu zřejmě nedávno proběhla. Raději jsme ty polámané klacky odstranili z cesty. Právě jeden takový jen asi deset centimetrů dlouhý způsobil v jiném lese na jiné cestě můj nečekaný pád.

 

testU kaple svatého Huberta NS odbočuje vlevo pěknou lesní cestou. Ta se po chvíli změnila v lesní pěšinu, která končila u dříve kamnenného hraničního valu mezi lesem a polem. Tam byla směrovka, která  určovala další cestu do kopce po okraji pole. Ještě, že nebylo po dešti, to bychom asi byli od bláta až za ušima. Další čertovská směrovka na kraji lesa, odkud bylo krásně vidět do údolí nad obec Újezd, nás vedla na jih k silnici mezi Újezdem a Kbelnicí. Chvíli jsme váhali, kudy dál, ale pak nás čertíci vedli podle mapy podél kraje lesa. Teprve po cestě totiž Jarda objevil malé asi sprejem nastříkané oranžové čertíky - tu na stromě, na pařezu, nebo na kameni. Poslední úsek byl opět po okraji pole. Řídili jsme se zákresem NS v mapě, který jsem naštěstí měla s sebou. 

 

Další tabuli v lomu u Kbelnice (zastavení č. 6) jsme našli bez problémů. S cestou z lomu do samotné Kbelnice to bylo horší. Po louce jsme nakonec ke křižovatce v Letinech dojeli všichni, i když jedni to vzali k nejbližšímu stavení a pak po silnici, zbytek pěkně dolů po louce. Zda je tu někde vyšlapaná cestička ještě před senosečí, to opravdu nevím.

 

Cestu z Letin k odbočce na Čertovo břemeno jsme již většinou znali, takže jsme se jen snažili neminout nějakou tabuli. Ta první za zastavení určitě stála. Vzorky dřeva s kůrou dávaly možnost hádat, který kousek dřeva z jakého stromu je. Přiznám se, že ani já jich tak moc neurčila.

 

Za další tabulí jsme museli kousek odbočit z trasy. Kaplička Panny Marie je vestavěná přímo do skály a je u ní i lavička na rozjímání. Nenechte se zmást vzdáleností na cedulce u odbočky - někdo u počtu metrů zapomněl připsat nulu. Ta malá zajížďka ke kapličce za to ale rozhodně stojí.

 

Po návratu na velice dlouhou rovnou lesní asfaltku už jsme vlevo v lese mezi stromy zahlédli buližníkový hřeben Čertova břemene. Jen kousek za místem, kde se trasa NS stáčí doleva, je další zastavení s infotabulí a odpočívkou. Jde o zastavení č. 2 popisující vznik Čertovo břemene z pohledu geologického i dle legendy s ním spojené.

 

Další zajížďka k infotabuli u rybníků Hluboká (zastavení č. 3) nás zavedla asi  tři sta metrů vpravo od hlavní cesty. Dva menší rybníčky asi málokterý Plzeňák zná a my je také objevili jen realtivně nedávno - jsou totiž zcela ukryty v lese.

 

testCestu k dalšímu zastavení č. 4 pod rozhlednou Kožich bychom bez plánu NS asi jen těžko našli. Cesta po louce sevřené lesem a posléze po poli stále do kopce naštěstí opravdu skončila u rozhledny. Pod ní nás čekala další infotabule a k tomu Motanice - další naučná hra tentokrát zaměřená na hledání správných stop, která zanechávají ve sněhu někteří tvorové. I my dospělí jsme se chvilku dohadovali, ale nakonec jsme všechny majitele otisků tlapek či pařátků určili správně.

 

Po sjezdu do Libákovic  jsme to otočili na Plzeň a tak se z vyšších sfér (celá stezka je totiž vedena v relativně vyšší nadmořské výšce kolem pěti set metrů) lehce přes Řenče, Vodokrty, Krasavce a Snopoušovy dostali na oblíbenou silnici podél Úhlavy, která nás spolehlivě a bez kopečků dovedla až do Plzně. Celý výlet měl necelých osmdesát kilometrů, po NS Čertovo břemeno jsme ujeli asi třináct kilometrů.

 

 

 

Sjízdnost pro cyklisty je vyznačena v mapce: dobře sjízdné úseky po zpevněných cestách jsou vyznačeny spojitou čarou, úseky vedené po nerovných cestách či pěšinách jsou vyznačeny přerušovaně. Počítejte s tím, že v některých úsecích možná budete muset vést kolo.

 

testZnačení NS je v terénu provedeno oranžovými směrovými tabulkami s čertíkem, což se bude líbit zejména dětem. Mezi oranžovými směrovými tabulkami ze dřeva  se nechte vést malými oranžovou barvou nastříkanými čertíky.

 

 

test

Naučnou stezku vybudovala Místní akční skupina (MAS) Aktivios za finanční podpory Plzeňského kraje. Tabule připravilo a vyrobilo občanské sdružení Ametyst.

 

Pár rad před cestou

Pokud byste si NS Čertovo břemeno chtěli projet jako my, mám pro vás pár rad:

  1. Před cestou si vytiskněte letáček s mapkou (je v příloze článku o NS Čertovo břemeno
  2. Připravte se na to, že budete muset v některých úsecích vést kolo - pokud používáte nášlapy, tak pozor - mohli byste si nabrat do kufrů
  3. Chcete-li trasu na kole absolvovat s dětmi, zvažte, zda jsou schopné šlapat s kolem v ruce i tam, kde není cesta nebo vyšlapaná pěšina
  4. Zvažte, ve kterém ročním období se na trasu vydáte - některé úseky mohou být v době bující vegetace náročné i s kolem v ruce

 

Odkazy

Na novou naučnou stezku Čertovo břemeno mohou i cyklisté -  informace o vyznačení stezky včetně mapky a seznamu jednotlivých zastavení a tipu na výlet na kole z Plzně

Naučná stezka pro pěší i cyklisty Čertovo břemeno - základní informace o NS Čerovo břemeno vč. přiloženého letáčku s mapkou a jedné infotabule

Slavnostní otevření NS Čertovo břemeno - fotografie z otevírání na internetových stránkách MAS Aktivios

 

 

Diskuse (4)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie