Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Na novou naučnou stezku Čertovo břemeno mohou i cyklisté

article

Na konci loňské cyklistické sezóny vznikla kolem Letin na jižním Plzeňsku další naučná stezka (NS) Čertovo břemeno. Je určena jak pěším tak cykloturistům. Čertík na směrových tabulkách i spousta obrázků zvířátek na jednotlivých tabulích láká hlavně rodiny s dětmi, které se tu zajímavou formou dozví o přírodních zajímavostech, ale seznámí s historií i pověstmi vzahujícími se k tomuto kraji. Děti jistě zaujme pověst, která se váže ke vzniku buližníkového skalního hřebene Čertovo břemeno. Nabízíme vám inspiraci na pěkný rodinný cyklovýlet se spoustou zajímavých poznatků o přírodě i historii. 

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 30.03.2010

testTrasa je okružní v délce 15 kilometrů, poslední nabízené sedmé zastavení je mimo okruh, asi kilometr od výchoziště v Letinech. Součástí této NS je sedm barevných infotabulí s množstvím krásných fotografií zvířat i rostlin. Jednu z tabulí zde na ukázku uvádíme. Zpracovatelé odvedli velice dobrou práci. Tabule obsahují naučné textové informace jako je např. vysvětlení pojmů ochrany přírody a krajiny, či popisy rostlin a živočichů, jakož i oddechové informace mezi něž patří pověsti a pohledy do historie. Naučná stezka tak vhodně spojuje vzdělávání se zábavou, což ocení zejména děti jak s rodiči, tak třeba ve skupinách školních tříd, skautských oddílů nebo přírodovědeckých kroužků. A co na jednotlivých infotabulích najdete?

 

1. zastavení - Obec Letiny - o NS a historii vzdušných lázní Letiny

2. zastavení - Čertovo břemeno - o lokalitě a jejím vzniku, pověst vztahující se k pojmenování lokality

3. zastavení - Rybníky Hluboká - voda v krajině, o tvrzi Hluboká

4. zastavení - Kožich - problémy v krajině spojené s činností člověka, o květeně na Kožichu

5. zastavení - Kaple sv. Huberta - myslivost, o sv. Hubertovi

6. zastavení - Lom u Kbelnice - přírodní stanoviště, o lomu

7. zastavení - Lázně Letiny - infotabule ve výrobě - bude instalována později 

 

Sjízdnost pro cyklisty je vyznačena v mapce: dobře sjízdné úseky po zpevněných cestách jsou vyznačeny spojitou čarou, úseky vedené po nerovných cestách či pěšinách jsou vyznačeny přerušovaně.

 

testZnačení NS je v terénu provedeno oranžovými směrovými tabulkami s čertíkem, což se bude líbit zejména dětem. 

 

 

 

test

Naučnou stezku vybudovala Místní akční skupina (MAS) Aktivios za finanční podpory Plzeňského kraje.

 

Náš tip na cyklovýlet

testPokud pojedete na kolech již z Plzně, jeďte po CT2125 z Doudlevec do Čižic, odtud podél Úhlavy přes Předenice a Snopoušovy do Krasavců a odtud  po CT2187 přes Vodokrty a Řenče  do Libákovic a na NS se napojíte asi kilometr za obcí ve směru na Letiny. Zpátky do Plzně se pak můžete vrátit z Libákovic přes Hadovku (CT2188) a Střížovice (CT2143) do Nezvěstic, (CT2125) odkud se do Plzně dostanete po CT31 podél řeky Úslavy. Pokud máte menší děti a z Plzně by to na ně bylo příliš daleko, můžete do Letin dojet autem.

 

Před cestou si můžete vytisknout letáček o NS Čertovo břemeno se zde uvedenou mapkou. Najdete ho v příloze článku o NS Čertovo břemeno v naší sekci Zajímavá místa - Naučné stezky.

 

Odkazy

 

Naučná stezka pro pěší i cyklisty Čertovo břemeno  - základní informace o NS Čerovo břemeno vč. přiloženého letáčku s mapkou

 

Slavnostní otevření NS Čertovo břemeno - fotografie z otevírání na internetových stránkách MAS Aktivios

 

 

Odkazy na blízkou NS Blovickem pěšky na na kole

 

Nová naučná stezka Blovickem pěšky i na kole otevřena - článek o otevírání nedaleké NS Blovickem pěšky i na kole 

 

Naučná stezka pro pěší i cyklisty Blovickem pěšky i na kole - základní informace o nedaleké NS Blovickem pěšky i na kole