Na úvodní stránku
mail

Zajímavá místa

Naučná stezka pro pěší i cyklisty Čertovo břemeno

article

Naučná stezka (NS) Čertovo břemeno na jižním Plzeňsku je určena zejména cyklistům, kteří mají rádi přírodu. Na své si přijdou i děti, které jistě zaujme pověst, která se váže ke vzniku buližníkového skalního hřebene. Okružní trasa má 15 kilometrů a je na ní šest zastavení s informačními tabulemi věnujícími se především ochraně přírody a krajiny.  Můžete si ji projet sami podle naší mapky. Pro absolvování NS doporučuji jako výchozí bod obec Letiny.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 15.04.2010

Trasa NS, její zastavení a značení

testTrasa je okružní v délce 15 kilometrů, poslední nabízené sedmé zastavení je mimo okruh, asi kilometr od výchoziště v Letinech.

1. zastavení - Obec Letiny - o NS a historii vzdušných lázní Letiny

2. zastavení - Čertovo břemeno - o lokalitě a jejím vzniku, pověst vztahující se k pojmenování lokality

3. zastavení - Rybníky Hluboká - voda v krajině, o tvrzi Hluboká

4. zastavení - Kožich - problémy v krajině spojené s činností člověka, o květeně na Kožichu

5. zastavení - Kaple sv. Huberta - myslivost, o sv. Hubertovi

6. zastavení - Lom u Kbelnice - přírodní stanoviště, o lomu

7. zastavení - Lázně Letiny - infotabule ve výrobě - bude instalována později

 

Sjízdnost pro cyklisty je vyznačena v mapce: dobře sjízdné úseky po zpevněných cestách jsou vyznačeny spojitou čarou, úseky vedené po nerovných cestách či pěšinách jsou vyznačeny přerušovaně.

 

Značení NS je v terénu provedeno oranžovými směrovými tabulkami s čertíkem, což se bude líbit zejména dětem (vizte výše). 

 

Naučnou stezku vybudovala Místní akční skupina (MAS) Aktivios za finanční podpory Plzeňského kraje. test

 

Náš tip na cyklovýlet

testPokud pojedete na kolech již z Plzně, jeďte po CT2125 z Doudlevec do Čizič, odtud podél Úhlavy přes Předenice a Snopoušovy do Krasavců a odtud  po CT2187 přes Vodokrty a Řenče  do Libákovic a na NS se napojíte asi kilometr za obcí ve směru na Letiny. Zpátky do Plzně se pak můžete vrátit z Libákovic přes Hadovku (CT2188) a Střížovice (CT2143) do Nezvěstic, (CT2125) odkud se do Plzně dostanete po CT31 podél řeky Úslavy. Pokud máte menší děti a z Plzně by to na ně bylo příliš daleko, můžete do Letin dojet autem.

 

Před cestou si můžete vytisknout letáček o NS Čertovo břemeno se zde uvedenou mapkou. Najdete ho v příloze tohoto článku.

 

Odkazy

 

Jeli jsme na kolech po naučné stezce Čertovo břemeno -  projeli jsme si na kole za vás tuto naučnou stezku. V článku najdete postřehy a rady pro případ, že byste ji chtěli projet na kole také 

 

Odkazy na blízkou NS Blovickem pěšky na na kole

 

Naučná stezka pro pěší i cyklisty Blovickem pěšky i na kole - základní informace o nedaleké NS Blovickem pěšky i na kole 

 

Nová naučná stezka Blovickem pěšky i na kole otevřena - článek o otevírání NS Blovickem pěšky i na kole 

 

 

 

Přílohy

Letáček (944.20 kB)