Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Kam s Klubem českých turistů na kole

article

Tempo při cykloturistických akcích KČT bývá pohodové

S blížící se zimou mnozí cyklisté zazimovávají kola a přemýšlejí, kam na kole zjara vyrazí. Ten, kdo se pohybuje v přírodě jako cykloturista, rád využije zimu k hledání informací na internetu a spřádání plánů, kam na kole vyrazit. Přesto, že nejste členy Klubu českých turistů, můžete se vydat na některou z akcí, kterou plzeňská oblast KČT pořádá - na mnohých čekají na účastníky také trasy pro cyklisty. Co tedy turisté v našem kraji na příští rok chystají? Kde a jak si můžete najít informace o jejich cykloakcích? A jak se jich zúčastnit?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 07.12.2012

testKlub českých turistů (KČT) pořádá během roku množství zajímavých akcí. Přestože si pod pojmem turistika vybaví mnozí jen pěšího turistu, akce nejsou zdaleka jen pro pěší. „Z devadesáti akcí, které nabízí Kalendář turistických akcí 2013 pro Plzeňský kraj, je asi třetina přístupná i pro cyklisty, jedna je dokonce určená pouze cyklistům," říká předseda Oblasti KČT Plzeňského kraje Josef Sýkora.Tou čistě cyklistickou myslel vyhledávanou akci Na kole z Plzně na hrady, pořádanou poslední sobotu v květnu v Plzni. Akce nejsou určeny jen členům KČT, ale i široké veřejnosti, tedy i té cyklistické. Mnohé jsou přitom vhodné například pro rodinný výlet. Na akcích KČT bývají většinou připraveny pro cyklisty tři trasy: „Trasy pro bajky jsou kratší - mají délku mezi 15 a 40 kilometry, trasy pro silniční a trekingová kola mají délku od 30 do 90 kilometrů," vypočítává Josef Sýkora. Informace o těchto akcích jsou k dispozici v kalendáři akcí na rok 2013, který můžete za 15 Kč zakoupit např. v Informačním centru města Plzně nebo na rozhledně Krkavec. „Informace máme také na našich internetových stránkách, kalendář akcí pro rok 2013 bude zveřejněn až po Novoročním pochodu  z Bolevce do Bolevce, tedy v prvním lednovém týdnu," dodává Josef Sýkora.

 

testPokud jste se ještě žádné akce KČT neúčastnili, nemusíte se obávat. Trasy bývají  vyznačené, při registraci na staratu většinou dostanete i mapku s vyznačenou trasou a místy, kde jsou kontroly. Kontroly jsou místa, kterými musíte projet, abyste v cíli prokázali, že jste trasu řádně absolvovali. U většich akcí je v místě kontroly jeden z pořadatelů, který vám dá na startovní list razítko, u menších akcí bývá kontrola spojena s nějakým úkolem - například opsat nápis na pomníku nebo na některé budově v daném místě. V cíli se pak zpravidla můžete těšit na nějakou prémii v podobě certifikátu o účasti a tedy i ujetých kilometrech, či nějaké drobnosti, jako je třeba turistická známka nebo pohlednice. Trasu si přitom můžete projet vlastním tempem, důležité je dojet do cíle do stanoveného času. Není to tedy nějaký závod. Můžete jet  sami, nebo  ve skupině s rodinou či přáteli. Tak to také většina cykloturistů na akcích KČT dělá. Účast na akci se tak stává často pěkným rodinným výletem.

 

testPrvní plzeňský Klub českých turistů slaví letos 120 let výročí od svého založení. Ustavující schůze totiž proběhla 15. prosince 1892 v Měšťanské besedě v Plzni. Proto se také letos konala velká putovní akce Za posledním puchýřem právě v Plzni. Při této příležitosti také zástupci oblastního vedení předvedli novinářům štafetový kolík akce s turistickou botou na vrcholu a stužkami z každého místa, kde se již konala. Současný předseda plzeňské oblasti KČT Josef Sýkora spolu s tím předchozím Václavem Zykmundem na ni přidali další.

 

KČT se také stará o údržbu většiny cyklistického značení v Plzeňském kraji. Cykloznačkaři mají trasy pěkně projeté a tak jsem se zeptala Josefa Sýkory, jaké zajímavé trasy by cykloturistům doporučil. „Doporučuji prověřené cyklotrasy, označené cykloturistickým značením. Jejich výhodou je, že na sebe navazují," uvedl. „V Plzni navíc teď vznikají naučné stezky kolem testplzeňských řek a ty si může projet i cyklista. Ta kolem Úslavy byla otevřena vloni, další by se měly otevřít snad ještě do konce roku," dodal ještě Josef Sýkora. Ke každé naučné stezce podél plzeňské řeky byl připraven průvodce.

 

Příprava naučných stezek a i doprovodnho průvodce byla realizována v rámci projektu REURIS a kofinancována z programu nadnárodní spolupráce, oblast Střední Evropa. Díky tomu si je můžete prohlédnout i v elektronické podobě.

 

Průvodce k již otevřené Naučné stezce kolem Úslavy najdete zde

 

testAkce KČT v Plzeňském kraji pro cyklisty

V kalendáři akcí KČT pro Plzeňský kraj je letos opravdu hodně akcí. Ty, které jsou určeny i cyklistům, uvádíme níže. Některé z nich ale KČT nepořádá - ty jsou označeny dvěma hvězdičkami **:

 

16/3/2013 Plzeňská šlapka www.kctbolevec.cz
23/3/2013 Jarní pochod
  6/4/2013 Gympl na cestách ** www.gsplasy.cz
20/4/2013 Plánská 50
11/5/2013 Líňský maraton
11/5/2013 Pochod úterského havrana Kryštofa - Úterská 30 ** www.pochoduterskehohavranakrystofa.estranky.cz
18/5/2013 Chotěšovská 30 http://kct-chotesov.webnode.cz/
18/5/2013 Z Radnic libštejnskými hvozdy vhtradnice.sweb.cz
18/5/2013 Klatovský karafiát 2013
25/5/2013 Horažďovická 50

25/5/2013 Bludníček www.kctbolevec.cz

25/5/2013 Staňkovský nezmar **

25/5/2013 Na kole z Plzně na hrady ** www.nakolezplzne.cz
  8/6/2013 Rokycanské pochody a cyklojízdy

  8/6/2013 Karlův pochod
15/6/2013 Přes Krkavec do Plzně www.kctbolevec.cz
22/6/2013 Holýšovské kilometry **
22/6/2013 Setkání u pramene Střely
24/8/2013 Setkání turistů na Čerchově
  7/9/2013 Toužimskej puchejř
  7/9/2013 Okolo Železné Rudy 2013 a oslavy 125 let časopisu Turista ** www.pkvylet.cz
21/9/2013 Dobřanská 50 a pohádkový les
5/10/2013 Třemošenská 50
5/10/2013 Den turistiky   www.kct-nyrsko.cz   
12/10/2013 Smyčka Radbuzy **
12/10/2013 Prazdrojský korbel kctprazdroj.sweb.cz
19-20/10/2013 Podzim pod Zelenou horou - Memoriál Jiřího Sedláčka, Světový den chůze

 

Odkazy

Akce pro cyklisty --> V regionu - sekce našeho portálu, kde najdete informace o cykloakcích pořádaných v našem regionu

www.plzenskykraj.kct.cz - stránky plzeňské oblasti KČT

www.kct.cz - stránky Klubu českých turistů, v sekci Činnosti, akce --> Kalendář akcí můžete pomoci vyhledávače najít vybrané cykloakce

 

Přečtěte si také

Největší cykloturistická akce na Plzeňsku - Z Plzně na hrady  - článek o největší cykloturistické akci v Plzeňském kraji

 

 

Fotogalerie