Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Lišejníky v Brdech aneb jak se hledají Fabiánovy vousy

article

Výstava v rokycanském muzeu představuje na velkoplošných fotografiích stromové lišejníky vč. tzv. "Fabiánových vousů"

Jedna z mých prvních objevitelských výprav na kole do Brd před mnoha lety byla za provazovkou. Téměř neznámý lišejník jsem poprvé spatřila na panáčkovi ze šišek u pana Čáky. Mnohem dobrodružnější ale bylo ho najít v brdské přírodě. Tento lakmusový papírek čistého ovzduší přežil období kyselých dešťů v 70. letech jen na několika ostrůvcích právě v Brdech a na Šumavě. O lišejnících, které se používaly jako Fabiánovy vousy, se trď dovíte na výstavě. Možná vás bude inspirovat k cyklovýletu za Fabiánovými vousy...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 19.01.2017

testVětšina tzv. „objevitelských tras", které připravím, patří k nejkrásnějším z mých cyklovýletů. Výletům, které naplánuji za neznámým cílem, či po neznámé cestě, říkám „objevitelské trasy”. Jedním z nich byl i výlet za provazovkou, který jsme podnikli před více než deseti lety do centrální části Brd. Předcházela mu návštěva u pana Jana Čáky, uznávaného znalce středních Brd a autora knihy Střední Brdy krajina neznámá. Právě u něj jsem poprvé viděla panáčka ze šišek Fabiána. Pokud o něm teď slyšíte poprvé, tak vězte, že tento dobrý duch brdských hor, na kterého se hlavně kvůli nedostupnosti většiny brdského území téměř zapomnělo, má vousy právě z tohoto málo známého lišejníku. S nadsázkou však můžeme říci, že je to někdo jako brdský „Krakonoš". Je mu také podobný - je vysoký, kouří dlouhou dýmku a má klobouk se širokou krempou, který ho chrání před deštivým povětřím. Přes rameno flintu, u pasu mošnu a v ruce vycházkovou hůl. Nedalo mi to a vyzpovídala jsem tenkrát svého kamaráda botanika Miloše Hostičku. On zalovil ve své knihovně a vybavil mne informacemi pro pátrání po provazovce. Z vytipovaných lokalit výskytu jsem zvolila tu na dohled od Valdeku. Ta totiž byla v blízkosti trasy, kterou jsem pro průjezd centrální částí Brd vytipovala. Provazovka má ráda vlhká místa a měkkou stromovou kůru. Již bez kol jsme se ji vydali hledat do svažitého kamenitého terénu a světe div se - tu malou potvůrku jsme našli. Později jsem ji objevila ještě na dvou místech na Šumavě a předloni v zimě dokonce už i v lese pod Krkavcem. Kde ji můžete najít na Rokycansku třeba vy, se dovíte z mapy na výstavě v rokycanském muzeu. Všechny tyto nálezy jsou indikátorem klesajícího znečištění ovzuší i u větších měst. Kde ji můžete najít na Rokycansku třeba vy, se dovíte z mapy na výstavě v rokycanském muzeu. Všechny tyto nálezy jsou indikátorem klesajícího znečištění ovzduší i u větších měst.

 

Brdy jsou na lišejníky bohaté, o tom se můžete přesvědčit na výstavě v rokycanském muzeu. Právě tam teď probíhá výstava fotografií lišejníků. Dozvíte se tam také, proč se dříve zdecimovaná populace lišejníků opět vzpamatovává a kde a jak byste měli ty zajímavé hledat. Provazovku si pak můžete prohlédnout i ve skutečnosti na větvích instalovaných v nice výstavní síně Muzea Dr. Bohuslava Horáka, nebo přímo na bradě vystaveného šiškového fořta Fabiána. Pokud byste se chtěli dovědět o lišejnících více, zajděte si na přednášku našeho odborníka na lišejníky, Jaroslava Šouna, která v rokycanském muzeu proběhne ve čtvrtek 9. února 2017. Může to být dobrá inspirace k nějakému brdskému objevitelskému cyklovýletu, který podniknete, až sleze sníh. My se s provazovkou seznámili již minulý týden v sobotu na pěším výletě do Brd. Když jsem ji kamarádům ukázala na jedné větvičce na padrťské pláni, se zájmem si ji prohlíželi. Není divu, že cestou zpět k autu jsme malých provazovek objevili mnohem víc. Bohužel byly většinou nad našimi hlavami, a tak jsme si je už zblízka moc prohlížet nemohli.

 

testO výstavě a přednáškách o lišejnících

výstava Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy

Termín konání: 13. ledna - 5. března 2017 

Otevírací doba muzea: út - ne 08.00 - 12.00, 12.30 - 16.00
Nejen vládci brdských hor Fabiánovi se vrátily vousy v podobě lišejníků. Výstava představuje fenomén návratu stromových lišejníků, které u nás kvůli špatnému ovzduší téměř vyhynuly a nyní se na Rokycansko úspěšně vracejí. Návštěvníkům jsou představeny jak na velkoformátových fotografiích, odhalující jejich skrytou krásu, tak i živými exempláři a dalšími sbírkovými předměty, včetně známého brdského Fabiána.
Místo konání: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, malý výstavní sál


přednáška O lišejnících a jejich návratu
Kdy a kde: Čt 9. 2. v 17.00 hod., Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, malý výstavní sál
Víte, z čeho má brdský Fabián vousy? Všimli jste si, že na stromech přibývá lišejníků? Kyselé deště jsou pryč a svět lišejníků je v pohybu a plný překvapení. Přijďte si poslechnout přednášku o zajímavostech ze světa lišejníků a o jejich podivuhodném návratu.
Přednáší: Mgr. Jaroslav Šoun, PhD.

 

O provazovce

testProvazovka vousatá (Usnea barbata) - lišejník z rodu terčovkovitých. Roste epifyticky na stromech a vytváří na nich strukturu podobnou plnovousu. Provazovek je na světě až 600 druhů, v Čechách jich roste jen několik. V severských státech vytváří vlákna i více než metr dlouhá někde na stromech doslova záclony. Obsahuje kyselinu usnovou, která má silné antibakteriální účinky, ale i vitamín C. Je velice citlivá na znečistěný vzduch, zejména oxidem siřičitým. Podle některých je provazovka a další ze severských lišejníků, pukléřka islandská, tím hlavním důvodem, proč mají Eskymáci tak krásně bílé zuby. Oba lišejníky jsou prý antiseptické, a tak je Eskymáci používali místo pasty na zuby. Zkusila jsem kousek provazovky ochutnat a věřte mi - pasta na zuby je lepší! A ani obsah vitaminu C v tomto lišejníku mne nepřiměje zkoušet si čistit zuby provazovkou. Její použití bych ale zvážila v případě zranění v přírodě. Kyselina usnová, která se z provazovky vyrábí, totiž pomáhá hojení povrchových ran. Až ji někde v přírodě objevíte, dobře si ji prohlédněte, případně vyfotografujte, ale ochutnávání nechte raději lesní zvěři. Ať si vyčistí zuby raději jelen nebo srnka. 

O Fabiánovi test

O Studeném vrchu a jeho okolí se traduje řada pověstí a legend. Podle jedné z nich tam kdysi na vrcholku pracoval uhlíř, který v milířích vyráběl dřevěné uhlí. Jeho syn byl ale obávaným pytlákem, což jednou tak našňuplo brdského patrona Fabiána, že začal jeho tatíkovi sfoukávat plameny v milířích, aby synka drobet vycepoval.

 

Fabián je legendární a vskutku originální český horský duch. Na nedalekém kopci Velká Baba, tyčícím se na druhé straně údolí Chumavy, na místě zvaném V zabitých, je zvláštní skála, které se říká Fabiánovo lože. Podle legendy tu měl tento brdský patron a vrstevník Krakonoše přespávat a řídit svoji lesní říši. Jiní „brdologové" ale tvrdí, že zde stával jeho hrad.

 

Fabián byl totiž, než se stal duchem, normálním rytířem a právě sem si přivedl svoji ženu. To se ovšem nelíbilo jeho exmilence, nebezpečné místní čarodějnici, žijící v lesích u hradu. Rozhodla se mu pomstít a během jedné bouřlivé noci si zavolala na pomoc běsy z povětří. Ti Fabiánův hrad rozmetali a jeho ženu začarovali. Sám Fabián se té noci stal duchem, ale ani primitivní ženská pomsta nedokázala zničit jeho dobré srdce.

 

I když už nebyl člověkem, lidem neubližoval, a pokud byl v dobrém rozmaru, spíše jim, podobně jako Krakonoš, pomáhal. Když ale tento ochránce Brd spatřil, že někdo jeho lesům škodí, rozzlobil se a darebáka ztrestal. V Brdech se také nedoporučuje napodobovat houkání sovy, protože tak prý Fabián naříká po své ženě.

 

Fabián střeží Brdy z Velké Baby dodnes. Lidem neubližuje, když je v dobrém rozmaru, občas trochu poškádlí nějakého turistu. Je-li ve špatné náladě, ozývá se táhlé houkání, jak naříká. Nemá rád, když ho někdo napodobuje a opravdu se zlobí, když někdo ničí Brdy. Na Plešivci má svoji zahrádku, v níž pěstuje byliny. Mezi lidi chodí jednou za 7 let v mysliveckém odění. V roce, kdy se ukáže, prý bude dobrá úroda. 

 

Přečtěte si také

Brdy rok poté: Co se změnilo od vyhlášení CHKO Brdy? - Od otevření Brd veřejnosti uplynul právě rok. Co se za ten rok změnilo? Značení, mapy?

Na kole do Brd s mapou. Ale jakou? Porovnali jsme je - ještě před cyklistickou sezónou vyšlo několik nových map Brd. Srovnali jsme čím se liší?

Co přinese konec Vojenského újezdu Brdy cyklistům? - základní informace s praktickými radami pro ty, kteří se chtějí vydat na kole do oblasti bývalého Vojenského výcvikového prostoru Brdy

Studentská cyklotrasa povede z Plzně-Božkova do Brd - pro ty, kteří chtějí do Brd dojet povlastní koloose a hlavně mimo asfaltky chtějí studenti připravit novou cyklotrasu z Plzně do Brd

Na kole ze Spáleného Poříčí - na výlet či na víkend? - inspirace pro jednodenní výlet, či víkendový pobyt s několika cyklovýlety do okolí Spáleného Poříčí. Jedna z tras vede do známé oblasti Padrťských rybníků

 

Fotogalerie