Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Na kole naučnou stezkou v Líních

article

Na trase NS Líně je několik velkých tabulí

Když jsem pře dvěma lety na jaře jela na otevírání ptačí pozorovatelny u Líní, ještě jsem netušila, že tudy již za dva roky povede zajímavá naučná stezka (NS). I když byla slavnostně otevřena již v květnu, já jsem si ji s kamarády na kole projela až v červenci. Přestože nám cestu znepříjemňovaly dešťové přeháňky, trasa se nám moc líbila. Od ostatních NS se trochu liší, zajímá vás čím?

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 05.08.2012
Vstoupit do diskuse (0)

test testKoho zajímá místní vlastivěda a vyhledává naučné stezky, ví, že k jejich značení se používá „malované" značení barevným úhlopříčným pruhem na bílém čtverci. NS v Líních sice značil místní KČT TJ Baník, ale pro vyznačení použil zářivě červené trojúhelníčky lemované bílou barvou ve směru trasy. Na doporučení KČT pak trasu nazval Líňská okružní trasa, přestože má charakter NS (proto ji tak nazýváme i my v tomto článku).  Červené šipky tak někdy ukazují vzhůru (pro směr trasy rovně) nebo doleva či doprava (pro odbočení). Některé směrovky jsou např. v úsecích, kde chybí u cesty stromy, na dřevěných tyčích. Na těch jsou také popisy některých míst k zastavení. Na trase, která má 12 kilometrů, najdete ale i 5 nových velkých tabulí s popisem zajímavých míst či jejich historie. Další dvě již stávající tabule u Nového rybníka (zastavení číslo 2) a v Líních u restaurace Za větrem (zastavení číslo 12) stezka využívá.Pokud nepojedete po trase v obráceném směru, jako my, měli byste je najít. Šipky ve směru trasy jsou pěkně viditelné, speciální červená barva udělala své. Pokud se ale na trasu napojíte třeba jako my, mimo její začátek a v obráceném směru, dávejte raději dobře pozor na každé křižovatce či rozcestí - šipky k odbočení z obráceného směru na několika místech chybí. Největší atrakcí trasy je nejspíš letadlo, které stojí jako pomník na křižovatce v Líních - na tabuli se můžete seznámit s jeho historií. Milovníky vyhlídek přiláká asi čtvrté zastavení nad Líněmi - Líně, vyhlídka. Já si vyzkoušela ještě vyhlídku z posedu kousek před ní na kraji lesa. To když jsme se pod mohutnými duby u cesty schovávali před dešťovou přeháňkou.


testCelkem 12 kilometrů dlouhá trasa NS Líně má celkem 12 zastavení. Vede většinou po lesních a polních cestách. V době, kdy jsme ji my projížděli, byla sjízdná, i když pravda, někde jsme museli kličkovat mezi loužemi, které tam zbyly po nočním dešti. Pokud byste se chtěli na okružní NS Líně napojit z Plzně, nejlepší cesta asi bude přes Valchu a Lhotu do Nové Vsi, odkud do Sulkova vede značená CT 2259. Pohodlně dojedete také po mostku přes dálnici do Líní, kde se na NS můžete také napojit. Pokud se chcete zastavit u ptačí pozorovatelny, nezapomeňte s sebou vzít dalekohled či fotoaparát, abyste mohli ptačí život sledovat z větší blízkosti (aspoň optické).

 

testNaučný okruh kolem obce vybudovala v roce 2012 obec Líně ve spolupráci s Odborem Klubu českých turistů TJ Blaník Líně. Okruh, napojený na cyklotrasy č. 2271 a 2259, je určen nejen turistům a cykloturistům, ale všem, kteří rádi podnikají vycházky do přírody a chtějí se přitom dozvědět zajímavé informace o obci a okolní krajině.  Líňská okružní trasa byla pro veřejnost otevřena 12. května 2012 v rámci 25. jubilejního ročníku Líňského maratonu, pořádaného Odborem Klubu českých turistů TJ Baník Líně. Podle současných předpokladů by okruh měl v příštích letech být dále vylepšován - v plánu je zejména zlepšení kvality některých cest, osazování laviček, případně nahrazení informačních tabulek většími informačními panely.

test 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přečtěte si také 

 

Nová naučná stezka Blovickem pěšky i na kole otevřena - článek o otevírání NS Blovickem pěšky i na kole  

 

Jeli jsme na kolech po naučné stezce Čertovo břemeno -  projeli jsme si na kole za vás tuto naučnou stezku. V článku najdete postřehy a rady pro případ, že byste ji chtěli projet na kole také  

 

Odkazy

Naučné stezky - sekce našeho portálu, kde najdete informace o naučných stezkách, které můžete projet na kole.

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie