Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Nové mapy pro cyklisty

article

S tím, jak přibývá těch, co jezdí na kole na výlety či na dovolenou, rozšiřuje se také výběr map pro cyklisty. Mapová nakladatelství přicházejí s novými produkty. Materiály pro cyklisty ovšem vydávají také města a obce. Posvítili jsme si tedy na některé z nich, které by plzeňský cykloturista mohl využít.

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 24.11.2008

testV září tohoto roku vydal SHOCART prvního podrobného průvodce dálkovou cyklotrasou. Posázavská cyklostrasa představuje přehnutý tiskový arch formátu 96 x 40 cm, který je dále seskládaný do harmoniky na formát 12 x 20cm. Ve složeném provedení s průhledným obalem jako na školní sešit se pak průvodce chová jako knížka, ve které můžete obracet listy. Na každé dvojstraně pak najdete vlevo jeden ze čtrnácti mapových výřezů v měřítku 1:60 000, na pravé stránce pak výškový profil a popis zajímavostí na trase ve velice přehledném provedení. Oproti jiným mapám pro cyklisty, které SHOCART vydává, jsou tyto obohaceny o velké piktogramy zajímavých míst na trase např. hrady, zámky, kostely, kaple, zříceniny, ale i jeskyně, významné stromy, místa s výskytem chráněných rostlin, či větrné či vodní mlýny, pomníky, či odpočivadla. Piktogramy najdete též u výškového profilu trati - náročnost podle kopců, délka úseku, převýšení a doporučený typ kola pro jízdu v tomto úseku. Pro ty, kteří by se chtěli vypravit po trase, bude užitečný seznam zařízení se značkou Cyklisté vítáni a Infocenter v rámečku přímo v mapovém výřezu.

 

O měsíc později, tedy v říjnu tohoto roku, vydal SHOCART dalšího průvodce dálkovou trasou, tentokrát po Greenway Praha-Wien. Zde je opět 14 mapových výřezů, tentokrát ovšem v měřítku 1:110 000. Oba letos vydané průvodce (SHOCART v tiráži ale uvádí rok vydání 2009) lze hodnotit jako dobrý vydavatelský počin. Kdyby místo skládání do knížky s podélným přehybem byl průvodce vytištěn jako jedna dlouhá skládaná harmonika, určitě by se s ním lépe pracovalo. Takto se obávám, že cyklista, který s ním projede celou trasu, ho nejspíš zničí. Při rozevření jako knížka má průvodce rozměr 20 x 24 cm, což se nevejde do většiny mapníků a ten, kdo bude chtít mít průvodce v mapníku na řidítkách, bude tedy muset dál ohýbat - tentokrát proti směru původního skládání. Dálkový turista, který se připravuje na trasu, by spíš než ilustrační fotografie cyklistů uvítal fotografie zajímavých míst a hlavně internetové odkazy na místní turistické portály - tedy internetové stránky měst, regionů a krajů, případně na specializované cyklistické weby, v případě průvodce po GW Praha - Wien např. odkaz na internetové stránky Nadace Partnerství či Nadace Jihočeské cyklostezky. Tam je totiž možné si dohledat další informace před cestou. Dálkovou trasu Praha - Wien využívají i zahraniční cyklisté, žádné ani stručné informace v němčině či angličtině v průvodci ale nenajdete. Jen legenda má vysvětlivky také v angličtině. Přitom by stačil černobílý překlad textu tištěný na obyčejném papíře jako samostatná příloha. V GPS a Mapovém centru tyto průvodce pořídíte za baťovských 99 Kč.

 

Podle Aleše Linharta z nakladatelství SHOCART by v této ediční řadě měly dále vyjít: příhraniční trasa Iron-Curtain Greenway (Železná opona), trasa Česko-rakouským pohraničím a trasa Česko-slovenským pomezím. „Trasy povedou po značených cyklotrasách i mimo ně po lesních či polních cestách,” dodává Aleš Linhart. S vydáním průvodce po dálkových trasách Praha - Plzeň - Regensburg a Praha - Plzeň - Paříž (Panevropská cyklotrasa) zatím SHOCART nepočítá.

 

testDalší letošní zajímavou novinkou je další Atlas s cyklotrasami na trhu, tentokrát od nakladatelství Žaket. Formát A5 v kroužkové vazbě obsahuje 78 mapových listů v měřítku 1:240 000 také seznam cyklotras, infocenter a zařízení se značkou Cyklisté vítáni. Cyklista se zájmem prostuduje i stránky praktických informací týkajících se přepravy kol ve vlacích, lanovkách, cyklobusech i prostředcích MHD. Je vhodný zejména pro plánování delších tras na kole s ubytováním. Kromě cyklotras vyznačených i s čísly v mapě reflexní oranžovou zde najdete i piktogramy rozesmátého kola v místech, kde se nachází zařízení s certifikátem Cyklisté vítáni. Pro jízdu v terénu však má mapa nevhodné měřítko a hlavně postrádá vrstevnice. Přestože cykloatlas Žaketu vyšel již před prázdninami, na rozdíl od mapy Severní Plzeňsko od stejného nakladatelství, která vyšla v srpnu, již obsahuje zákres letos na jaře nově vyznačených cyklotras na Kralovicku. Chybí ale nově vyznačené proznačení cyklotras 35 a 37 přes Plzeň, které bylo provedeno též letos na jaře. Neaktuální je i oblast Mikroregionu Radbuza kolem Dobřan, Stoda a Horšovského Týna, kde bylo letos v srpnu vyznačeno 6 nových cyklotras (vyznačeno až po vydání atlasu). To jsem prohlédla jen Plzeňsko, které znám.

 

testK letos na jaře v terénu nově vyznačeným cyklotrasám na Kralovicku vydalo město Kralovice za podpory Plzeňského kraje cykloturistickou mapu Severní Plzeňsko v měřítku 1:75 000. Podrobné informace k mapě spolu s minirecenzí najdete zde. K mapě Kralovice ještě vydaly 6 barevných letáků s jednotlivými trasami na výlet na kolech. Každý leták obsahuje jednoduchou mapku trasy s výškovým profilem, slovním popisem, informací o zajímavostech na trase, popř. jejích variantách trekking (pro běžné cyklisty a rodiny s dětmi) nebo MTB (pro zkušené cyklisty na horských kolech). Podrobné informace k letákům s výlety spolu s minirecenzí najdete zde.

 

testA co se ještě chystá? Plzeňský kraj připravuje jednoduchou trhací mapu kraje s vyznačením nadregionálních a mezinárodních cyklotras. Měla by mít formát A3 a k dispozici by měla být v infocentrech a na veletrzích cestovního ruchu.

 

Nadace Partnerství chystá první tištěný katalog certifikovaných zařízení Cyklisté vítáni. Vyjde v několika dílech. Každý díl bude jako brožura formátu cca 20 x 10 cm zahrnovat jeden či dva kraje. Území Plzeňska bude v dílu č. 7 Katalog zařízení Cyklisté vítáni 2009 - Střední a západní Čechy a bude obsahovat informace o stovce certifikovaných zařízení, která mají oprávnění používat tuto značku. V České republice je celkem necelých osm set zařízení oprávněno používat značku s rozesmátým kolem, která garantuje cyklistům požadované služby v ubytovacích či stravovacích zařízeních, infocentrech či turistických cílech.

 

Mapy dálkových cyklotras laskavě zapůjčilo GPS a Mapové centrum.

 

 

Odkazy

http://www.cyklistevitani.cz