Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Nové stezky pro cyklisty v Plzni

article

Často používané spojení z Purkyňovy ulice do ulice U trati k podchodu získalo nový povrch. Kličkování dírami v asfaltu skončilo.

Nové stezky pro cyklisty - to je to, po čem volají všichni. Plzeň na nich pracuje systematicky a i když mnozí městské  správě vyčítají, že je jich stále málo anebo jsou to jen krátké ne příliš spojité úseky, sitauce se zlepšuje rok od roku. Každý rok přibudou nějaké nové úseky - zcela nové stezky  jako samostatné stavby, ale i ty, co vznikají při rekonstrukcích komunikací. Každoročně tyto nové úseky projíždíme při speciální cykloprohlídce k Týdnu mobility v září. Chystá se i letos, ale nechtěli byste předtím malou ochutnávku těch nových a leckdy i pikantních kousků?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 03.09.2009
Vstoupit do diskuse (1)

testKaždý, kdo se pohybuje po Plzni na kole, musí vidět, že síť komunikací pro cyklisty se zlepšuje. Ti, co by rádi jezdili na kole po městě, často tvrdí, že je to nebezpečné. Dovolím si s nimi nesouhlasit. Proč? Jsou to většinou lidé, kteří na kole jezdí jen rekreačně. Pro zvolenou cestu používají naučenou trasu z MHD nebo auta. Takováto cesta bývá opravdu nebezpečná. Ti, co jezdí na kole po Plzni častěji, to dělají jinak. Frekventovaným komunikacím se vyhýbají, používají cyklostezky, nebo méně frekventované ulice, které ty hlavní kopírují. Třeba na Slovanech je proto cyklistickou ‚hlavní’ ulicí Zahradní místo Slovanské. Kromě bezpečnosti to má i jiné výhody - často se vyhnete zbytečnému čekání na semaforech a cesta tak bývá rychlejší. Jak se dá bezpečně jezdit po Plzni, kudy jet s dětmi, nebo jak se nejrychleji a co nejbezpečněji dostat na kole třeba do práce, se můžete dovědět v cyklistické poradně, která bude letos opět součástí cykloprogramu zářijového Týdne mobility, který v nejbližších dnech na stránkách plzenskonakole.cz zveřejníme. Chystáme i speciální chat na téma cyklistika v Plzni a jako doprovodné téma tentokrát přístup podniků ke svým cyklistům zaměstnancům a cyklistům klientům.

 

Součástí cykloprogramu k Týdnu mobility bude i speciální cykloprohlídka po nových cyklostezkách. Jak už mnozí vědí, každý rok je trasa jiná. Vždy se snažím, abych pospojovala co nejvíce nových úseků stezek, které byly v posledním roce postaveny. Ty, co se na trasu nevejdou, alespoň zmíním na některé ze zastávek. Učastníci navíc dostávají kopii plánu Plzně s vyznačením nově vybudovaných úseků. Není divu, že se počet účastníků speciální cykloprohlídky k Týdnu mobility (resp. ke Dni bez aut - tak se celosvětová akce nazývala dříve) rok od roku zvyšuje. Letos se speciální cykloprohlídka po nových cyklostezkách uskuteční opět ve čtvrtek, tentokrát 17. září. Bude začínat opět v 17 hodin a bude zdarma! Již nyní připravuji její novou trasu a tak si dovolím upozornit na pár novinek zlepšující dopravní infrastrukturu v Plzni:

 

testSpojka Purkyňovy ulice a ulice U Trati podchodem - na tomto cyklisticky velice frekventovaném místě bylo donedávna nutné se vyhýbat dírám v asfaltu pod železničním viaduktem. Teď je tam nový asfaltový povrch, na který navazuje do podchodu nová zámková dlažba.

 

Šafaříkovy sady - opět frekventovaný a problematický úsek kopírující zdola sadový prstenec kolem historického centra. Asfaltový chodník, který zde byl před mnoha lety v rámci rekonstrukce sadů vybudován pro cyklisty od Západočeského muzea kolem místa U Zvonu a umožňující vjet Dřevěnou ulicí na náměstí nebo pokračovat do podchodu Pallovy ulice k cyklostezkám do Doubravky a na Lochotín, byl donedávna jen nelegální cestou. Teď  byla jeho část mezi Zbrojnickou a Dřevěnou ulicí vyznačena vodorovnými i svislými značkami jako cyklostezka. Uvidíme, jak dlouho bude trvat chodcům, než si změnu uvědomí. Ty, kteří, tímto úsekem jezdili již dříve, jistě potěší, že těch několik metrů, kde kořeny okolních stromů zvlnily asfalt, byly nahrazeny novým rovným asfaltovým povrchem a zapuštěné kanály, které tvořily doslova jámy na chodníku, jsou již ve stejné výši jako zbytek stezky. Úsek od Západočeského muzea ke Zbrojnické ale bohužel stále zůstává chodníkem pro pěší přestože ti mají vedle širokou parkovou cestu. Nelze se tedy divit, že jej mnozí cyklisté budou používat dál. Pro vyznačení tohoto úseku cyklostezkou by bylo nutné upravit parkování aut, která nyní často velice nepříjemně zasahují svojí přední částí mnohdy až půl metru přes obrubník. Vzhledem k problematicky zaparkovaným autům  je pomalá jízda a ohleduplnost vůči chodcům zcela na místě. Já bych vám ještě doporučila slůvko ‚děkuji’ pro každého chodce, který vás nechá projet.

 

 

Mnohá zlepšení pro cyklisty iniciovali členové subkomise pro cyklistiku Komise dopravy Rady města Plzně. O tom, co subkomise cyklo, jak jí říkáme, dělá si můžete přečíst v naší nové sekci Organizace pro cyklo Stejně jako v předchozích letech se mnozí členové subkomise cyklo speciální cykoprohlídky zúčastní. Budete tak mít možnost se jich zeptat, proč v některých konkrétních místech stále ještě není cyklostezka, případně navrhnout nějaké konkrétní zlepšení na určitém místě. Pokud to nezvládnete za jízdy, můžete tak učinit při závěrečné diskusi na téma Cyklistika v Plzni v hospodě. Možná, že tak i vy přispějete malým dílem k tomu, aby se nám po Plzni na kole jezdilo líp.

 

Přečtěte si také

 

Letošní cykloprogram k Týdnu mobility zveřejníme v nejbližších dnech. Bude dosti podobný tomu loňskému, i když můžete čekat i příjemné novinky. O cykloprogramu loňského Týdne mobiity včetně doprovodného tématu Nákup na kole se dočtete v následujících článcích:

Cykloprogram Týdne mobility 16.- 22. září 2008 v Plzni - souhrnná informace o programu loňského cykloprogramu Týdne mobility

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách - reportáž z loňské speciální cykloprohlídky po nových cyklostezkách

Na nákup na kole? Proč ne - kdo a jak na kole v Plzni nakupuje. Dobré rady pro vás. Přehled a hodnocení parkovišť u hypermarketů v Plzni 

 

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse