Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Nový jízdní řád ČD - pro cyklisty novinky k lepšímu

article

Z 11. na 12. prosince 2010 dojde opět ke změně jízdního řádu v ČR. Každý rok to přináší změny. Co čeká cestující s kolem v našem kraji? Na jaké novinky či zlepšení se můžeme těšit? Souhrnnou informaci prezentovaly České dráhy na tiskové konferenci k novému jízdnímu řádu již 1. prosince. V připravovaných změnách jsou i ty pro cyklisty a je potěšující, že jsou to změny k lepšímu.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 04.12.2010
Vstoupit do diskuse (0)

Cyklisté s kolem představují na drahách již docela významnou část cestujících. Zatím stále převažuje přeprava při rekreačním využívání kola zejména o víkendech. Stávající tarif pro přepravu kola zůstává nezměněn, tedy

 

test25 Kč za kolo, pokud ho bereme jako spoluzavazadlo (tedy do speciálního oddílu pro kola, např. rozšířená ulička) v rámci rozšířené přepravy spoluzavazadel a kolo si nakládáme a vykládáme sami (50 Kč za kombinovaný doklad, pokud takto cestujeme s přestupem, tj. minimálně dvěmi vlaky za den)

 

 

test30 Kč za kolo, pokud ho naložíme k průvodčímu do služebního vozu (pošťáku) do úschovy během přepravy (60 Kč za kombinovaný doklad, pokud takto cestujeme s přestupem, tj. minimálně dvěmi vlaky za den). V tomto případě bychom měli z kola odstrojit brašny a další odnímatelnou výbavu.

 

testMění se ale režim rezervace kol, který komplikoval v letošní sezóně cestování s kolem zejména ve směru na České Budějovice. Tam totiž měly letos všechny rychlíkové spoje povinnou rezervaci pro kolo za 15 Kč pokud jste rezervovali minimálně 2 hodiny před odjezdem vlaku z výchozí stanice, popř. 100 Kč, pokud jste tuto možnost neměli a chtěli jste místenku pro kolo přímo při nástupu do vlaku u průvodčího. Tento systém platil na rychlících ve směru z Plzně na České Budějovice od letošního jara, již dříve začal platit pro vlaky, které jezdí z Prahy  přes Plzeň na Cheb. Zde ale byla důvodem povinné rezervace pro kola výluka na trati v souvislosti s výstavbou nového železničního koridoru. Nyní jsou povinné rezervace na kola v cyklistické sezóně na trati z Plzně na České Budějovice a na trati z Plzně do Prahy nahrazeny možností rezervace místa pro kolo. Za místenku pro kolo v tomto případě zaplatíte 15 Kč, k přepravnému za kolo tj. 30 Kč (nebo 60 Kč za kombinovaný doklad). Rezervaci pro kola byste si měli zajistit hlavně pokud budete cestovat s kolem na trati Plzeň-Cheb, kde platí až do 30. dubna 2011 výlukový jízdní řád, který umožňuje přepravu kol jen třemi-čtyřmi spoji za den v každém směru,  a to ve speciálně upraveném autobuse, který má v zadní části háky na kola, nebo nákladní auto se závěsnými háky na kola či vleku na kola. 

 

Změny  s novým jízdním řádem ČD od 12. prosince 2010

 
 

dle jízdního řádu 

do 11.12.2010

dle jízdního řádu

od 12.12.2010

Poznámka

Základní jízdné
nezměněno nezměněno  

Hromadné jízdenky

pro více osob

nezměněno nezměněno  
Zpáteční jízdné

sleva ze zákl. jízdného

10%

sleva ze zákl. jízdného

5%
 
Místenka pro kolo

15 Kč při koupi min 2h před 

odjezdem vlaku z výchozí stanice

100 Kč u průvodčího při odjezdu

15 Kč před odjezdem vlaku

z nástupní stanice

u pokladny (nikoli u průvodčího)

v Plz.kraji pro vlaky

s možností rezervace

místa na kolo

Kilometrická banka
2 000 Kč
2 000 Kč
 

SoNe+

pro os.+spěšné vlaky v ČR

150 Kč

jen v sobotu a neděli

175 Kč

i ve svátky

pro 2 dospělé+3 děti

do 15 let

SoNe+

pro všechny vlaky v ČR

450 Kč

jen v sobotu a neděli

550 Kč 

i ve svátky

pro 2 dospělé+3 děti

do 15 let

SoNe+

pro os.+spěšné vlaky

v Plz. kraji  i v Bavorsku

250 Kč

jen v sobotu a neděli 

275 Kč

i ve svátky

pro 2 dospělé+3 děti

do 15 let

SoNe+

pro všechny vlaky v ČR

i v Bavorsku

550 Kč 

jen v sobotu a neděli

650 Kč

i ve svátky

pro 2 dospělé+3 děti

do 15 let

ČDNet

pro Plzeňský region

220 Kč/den/pro 1 osobu

440 Kč/den/pro 2-5 osob

175 Kč/den/pro 1 osobu

 

jízdenka pro 2-5 osob

již není v nabídce

ČDNet

pro Plzeňský region

a Bavorsko

320 Kč/den/pro 1 osobu

540 Kč/den/pro 2-5 osob
275 Kč/den/pro 1 osobu platí pro regionální vlaky

ČDNet

pro celé ČR
600 Kč/den/pro 1 osobu 550 Kč/den/pro 1 osobu

jízdenka pro 2-5 osob

již není v nabídce

SporoTicket pouze pro držitele IN-karty i pro ty, co nemají IN-kartu
 

Regionální jízdní řád

pro Plzeňský kraj

27 Kč
27 Kč
 

Jízdní řád ČD

celostátní

60 Kč
60 Kč
 

 

 

 

Výluky a přeprava kol během nich

 

testV souvislosti s výstavbou nového železničního koridoru budou do 30. dubna 2011 probíhat výluky v úseku Svojšín-Pavlovice a omezení na trati v úseku Rokycany-Beroun, kde budou vlaky jezdit jen po jedné koleji. Pro cestující s kolem to znamená, že si budou muset předem zjistit, zda podle výlukového jízdního řádu platného do 30. dubna 2011 mohou cestovat s kolem, či nikoli a na daný spoj umožňující přepravu kol a případně si koupit i místenku - speciálně upravený autobus přepraví jen omezený počet kol. Aktuální informace o vhodném  spojení a výlukách najdete na www.cd.cz

 

 

 

Jak získat aktuální informace o spojení s kolem a výlukách na trati

 

Spojení pro cestující s kolem

Od loňského prosince nabízejí České dráhy na svých stránkách možnost vyhledat spojení i pro cestující s kolem. Jak jsme psali již v článku S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím o novém vyhledávači spojení, může si nyní cyklista vyhledat spoj na www.cd.cz/spojeni kde při zadání rozšířeného hledání musí rozbalit lištu Spojení a v ní zaškrtnout  volbu Spojení pro cestující s kolem. Informaci získáte i telefonicky na zelené lince 840 112 113.

 

Informace o výlukách

jsou aktuálně k dipozici na internetové stránce www.cd.cz/cd-online/vyluky/default.php  telefonicky pak na čísle 840 112 113.

 

 

Informace o přepravě kol

Přeprava kol je dána platnými Přepravními podmínkami ČD. Pokud budete hledat podrobnosti o přepravě kol jako spoluzavazadel a jejich úschovu během přepravy, začněte číst na straně 46 přepravních podmínek (v těch platných od 12/12/2010). Rozsah přepravy v úschově během přepravy se upravuje takto (dle odstavce 206 Přepravních podmínek platných od 12/12/2010):

 

206. Do úschovy během přepravy může ukladatel uložit:
a) jízdní kola vč. tandemů a vícemístných kol,
b) dětské kočárky, vozíky (např. typu CROOZER) a tříkolky, koloběžky,
c) snadno přenosné lodě a další snadno přenosné předměty,
u nichž nesmí hmotnost jednoho kusu přesáhnout 50 kg.
206. 1. Ukladatel předává ukládaný předmět do ÚBP přímo zaměstnanci ČD do označeného vozu ve vlaku.
206. 2. Před předáním ukládaného předmětu do ÚBP odejme ukladatel všechny snadno odnímatelné součásti ukládaného předmětu, ČD neodpovídají za jejich ztrátu nebo poškození.
206. 2. 1. Předává-li ukladatel k úschově předmět s připevněnými zavazadly, zaplatí za připevněná zavazadla samostatné úschovné.
206. 3. Na výzvu zaměstnance ČD je ukladatel povinen zajistit výpomoc při nakládce a vykládce ukládaného předmětu s připevněnými zavazadly. Po výzvě smí ukladatel vstoupit na dobu nezbytně nutnou do vozu, přičemž ke vstupu lze použít výhradně nástupní prostor pro cestující. Pokud ukladatel odmítne výpomoc provést, vybere od něj zaměstnanec ČD poplatek za neprovedenou výpomoc dle tarifu TR 10.

 

Rozhodně se tedy vyplatí si Přepravní podmínky před cestou s kolem, zvlášť např. tandemovým, nebo vybaveným závěsným vozíkem, prostudovat!

 

Přečtěte si také

S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím - článek plný rad pro cestování s kolem po železnici. (ceny a některé další informace v článku uváděné jsou vztažené k datu, kdy byl publikován, tedy s novým jízdním řádem nemusí být aktuální)

 

www.cd.cz - stránky českých drah, kde najdete i vyhledávač spojení s kolem (rozšířené hledání)

 

Přeprava kol ve vlaku - informace na stránkách Českých drah

 

Spojení s kolem si už najdete i na stránkách Českých drah -  článek o novém  vyhledávači spojení na stránkách Českých draha a návod, jak s ním pracovat, tedy si najít spoj s kolem

 

Vlakové spojení z Prahy do Bavorska se zlepší - o změnách vpřepravě kol v přímých vlacích kopírujících mezinárodní cyklotrasy z Prahy na západ

 

S kolem vlakem do Norimberku - půjde to? - o tom,jak jsme v září 2008 zkoušeli dojet vlakem z Plzně do Schwandorfu a odtud na kole zpět do Plzně. Najdete zde inspiraci na víkendový výlet za hranice s přespáním v Bělé nad Radbuzou

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse