Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Plzeňáci označili pramen Úslavy

article

V sobotu 1. srpna označila skupina třiatřiceti plzeňských turistů pramen Úslavy. Myšlenka se zrodila již na jaře v  hlavě plzeňského cyklisty Franty Řezáče. Chvályhodný čin, nemyslíte? Co mu předcházelo a jak se můžete k pramenu Úslavy dostat na kole vy?

 

 Autor: cykloRADKA (text), František MAŠEK (foto) Aktualizace: 06.08.2009
Vstoupit do diskuse (2)

testFranta Řezáč je plzeňský cykloturista. Pro své kolegy turisty z DTJ Plzeň stále vymýšlí výlety. Jak říká: „Vymýšlet pořád další zajímavé výlety není snadné. Tak mi napadlo udělat podle vzoru pana Munzara cesty k pramenům. Pramen Úslavy jsem si našel na mapě a pak se tam vydal na kole. To bylo v květnu. Úslava pramení kousek od Lukoviště. Když jsem tam dojel, potkal jsem místního zemědělce, který mi vše popsal. Vyprávěl o tom, jak byl u pramene pan Munzar a jak ho označil. Brzy  byl ale hrnek i cedulka pryč," říká Franta Řezáč. „Tak jsem si řekl, že bychom to měli označit důkladněji," prohlašuje hrdě. Dojel až k rybníčku, kde Úslava pramení a když hrnek ani cedulku nenašel, rozhodl se jednat. Připraví výlet s posláním. Dal dohromady text, nechal ho vyrobit a sám zhotovil bytelou skříňku.

 

V srpnu se pak skupina plzeňských turistů vydala po stopách pláštů kola svého průvodce. Vydali se k rybníčku, co sbírá vodu z luk pod Drkolnou. Shodou okolností potkali stejného pána, který jim historii první ‚munzarovské’ tabulky zopakoval. Když tam došli, připevnili tabulku. Raději ovšem trošku výš, aby to případní vandalové neměli tak lehké. Za tento čin lze Frantu i jeho souputníky jen pochválit. Franta teď na kole připravuje další výlety. Jaké překvapení připraví svým kamarádům příště?

 

Cesta na kole k pramenu Úslavy

Pramen Úslavy je nedaleko Lukoviště, které leží na CT 2041. Z Plzně se můžete nechat i s kolem zavézt vlakem do Nepomuku  a odtud po CT 2041 pokračovat do Plánice a do Lukoviště. Na kraji Lukoviště, ještě než trasa vjede do obce, odbočíme z CT 2041 doprava na polní cestu do Hradiště a po 300 metrech odbočíme vpravo do louky. Tam už jsou jen vyjeté koleje.  V lukách pozor na vodu a bahno, je tam všude i za sucha - raději se držte té mizerné cesty. Rybníček je ukryt v olšoví pod lukami. Najdete ho i na mapách. Z Lukoviště pak doporučuji pokračovat dál po CT 2097 přes Boříkovy, Bernartice, Sluhov, Střítež a Podolí do Běšin. Odtud můžete již využít krásnou cyklostezku přes Vrhaveč až do Klatov a tam sednout na vlak. Pokud by vám bylo teplo a měli jste ještě čas, můžete se zastavit na koupališti  ve Vrhavči nebo si zajet do zatopených písečných lomů v Kalu u Klatov. Z Kalu se dá do Plzně dojet již nenáročnou cestou podél řeky Úhlavy.Cesta z Nepomuku do Klatov má přibližně 65 kilometrů a je plná krásných pošumavských výhledů.

 

Přečtěte si také

Ve Vrhavči otevřeli další část cyklostezky na cyklotrase č. 38 - o otevření dalšího úseku cyklostezky, který spojil Běšiny a Klatovy

Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně -  tip na výlet v Českém lese s možnou návštěvou pramenů Radbuzy

 

 

Diskuse (2)

Vstoupit do diskuse