Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně

article

Tato trasa projíždí příhraničními hvozdy  a místy, kdy bývaly dříve obce Waldorf, Pleš, Rabov a Václav. Několikrát tedy budete muset vystoupat do kopce. Odměnou vám budou krásné výhledy a to i do Německa. Zážitkem je i hledání pramenů řeky Radbuzy, kde bude muset většina cyklistů kolo vést. Trasa je určena těm, co rádi objevují krásnou přírodu a vyhlídky do krajiny a nebojí se při tom zdolat nějaký kopec, nebo sesednout z kola.

 

Start a cíl: býv. Waldorf - HostouňAutor: cykloRADKA
Informační tabule Sezení venku Pro bikery Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 40km
Aktualizace: 03.05.2009

testKraj plný zaniklých vsí a vísek, krajina, kterou člověk několik let neměnil svými stavebními zásahy - to je oblast Českého lesa jednoho z pohraničních pohoří bývalé železné opony. Rozsáhlé lesy se spoustou zpevněných cest i silničky spojující podhorské vísky a městečka, to je ráj pro turisty, hlavně ty na kole. Značené cyklotrasy včetně dvou mezinárodních jsou lákadlem zejména pro cyklisty. Český les nabízí krásné výlety všem. Teď se ale nabízí hlavně cyklistům z Plzně a to i těm, co se kopcovitého terénu obávají. Přímou linkou z Plzně přes Stod a Nýřany se můžete dovézt do Poběžovic, Hostouně, Bělé nebo až na česko-německé hranice do Železné. Každá z nich přitom vede do jednoho z měst, které letošní rozjezd cyklobusu podpořilo. Máte tedy možnost prohlédnout si každé z nich i jeho pamětihodnosti dřív než nasednete znovu do cyklobusu ke zpáteční cestě. Nechte se inspirovat našimi tipy na cyklovýlety a poznejte nedotčenou přírodu i místa se zaniklou historií. 

 

Popis trasy B (v mapě černá)

testWaldorf je jedna ze zaniklých obcí, kde startuje druhá z tras. Je na ní spousta krásných výhledů - mezi Pleší a bývalou vsí Václav, nad Šidlákovem i za Drahotínem. Mezi Pleší a Rabovem bývá otevřeno občerstvení. Malou zajížďkou se dostanete k dominantě této části Českého lesa ke Zvonu, který ovšem jako vojenské stanoviště bývá otevřen veřejnosti jen výjimečně. Můžete se nechat unést krásou zdejších starých bukových lesů, protože budete projíždět kolem několika přírodních památek (Pleš, Malý Zvon, Nad Hutí), které ochraňují letité bučiny a jejich bylinné patro s vzácnými rostlinami. Než odbočíte na Rybník, nezapomeňte si prohlédnout kamenný mostek přes Radbuzu, který býval na tzv. Ostrovské stezce. Na oběd můžete zastavit v Rybníce, Hoře sv. Václava nebo v Hostouni. Za zmínku stojí i Závist, místo na labsko-dunajském rozvodí. Prý tu voda z každé strany střechy Chalupy teče do jiného evropského veletoku.Trochu dobrodružství si užijete při hledání pramenů Radbuzy - to proto, že cesta až k nim není značená a v její části od silnice je lepší kolo vést. Na trase vás čeká několik stoupání, která budou odměněna krásnými výhledy a to i při sjezdech. Trasa končí v Hostouni, dojezd až do Bělé však není náročný, neboť cesta vede podél toku Radbuzy.

 

 

test 

 

 

Hostouň - cíl trasy

Hostouň byla v minulosti městečkem s městskými právy a znakem. Ve středověku byla cent¬rem samostatného šlechtického statku a významným tržním místem s poměrně rozvinutou řemeslnickou výrobou. Před 2. světovou válkou zde sídlily úřady hostouňského soudního okresu a velice známý byl v té době rovněž hostouň¬ský hřebčín, dále pak několik menších průmyslo¬vých provozů především tkalcovna, cvočkárna, cihelna, pivovar a sladovna.. V období 2. světové války připadl celý hostouňský okres, jako součást Sudet, k velkoněmecké říši. Po odchodu německého obyvatelstva v roce 1946 nastala stagnace a došlo i k demolicím městské zástavby. K výraznějšímu rozvoji Hostouně, po níž v současné době spadá 11 okolních vsí, došlo od 90. let minulého století. Dominantou obce je farní kostel sv. Jakuba, který po požáru v roce 1877 získal novou střechu jehlancovitého tvaru. Hostouň leží na Svatojakubské poutní cestě do Santiaga do Compostela. 

 

Ubytování

testBělá nad Radbuzou

pension u Zubaře  se značkou Cyklisté vítáni

restaurace Radbuza
pension Dvořákův mlýn

Rybník
testRekreační středisko Rybník se značkou Cyklisté vítáni

rodinná farma Uher

 

Občerstvení

Bělá nad Radbuzou
restaurace Radbuza - teplá jídla
Klub P+P - občerstvení

 

Hostouň

Bistro Benny - občerstvení

Černý orel -  občerstvení

Kulturní dům - občerstvení

 

Pivoň

pension Pivoňka

 

Rybník
testRestaurace Rekreačního střediska Rybník se značkou Cyklisté vítáni- teplá jídla

rodinná farma Uher - teplá jídlaŽelezná
Bistro U Bendů - teplá jídla
restaurace Praha - teplá jídla
Travel Free Shop

 

Cykloservisy na trase

V zájmovém území ani jeho i okolí není cykloservis.
V případě potřeby možno použít nářadí a základní náhradní díly v zařízeních se značkou Cyklisté vítáni v pensionu - U zubaře v Bělé a Rekreačním středisku Rybník.

 

Cykloprůvodci

Chcete-li se nechat provést po trase a ještě se přitom něco dovědět, objednejte si cykloprůvodce.

 

Doprava  na start cyklobusem

Využijte cyklobusu, který jezdí z Plzně od 1. května do 20. září 2009. Informace najdete zde.

 

Doporučené mapy

Český les/Oberfälzer Wald, cykloturistická mapa č.9,  1:75 000, pro Plz. kraj vydal Kletr
Český les - jih, turistická mapa 1:50 000, vadal KČT
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Domažlicko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les - jih, Chodsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les, Chodsko, turistická mapa 1:100 000, vydala Kartografie Praha

 

Pozor na telefony!

V tomto území je mnoho míst, která nejsou pokryta signálem mobilních sítí. Někdy je k dispozici pouze pokrytí německým operátorem. Je tedy dobré mít aktivovaný roaming a při vytáčení čísla či přijímání hovoru kontrolovat  aktuální  připojení do sítě. Pokud pojedete ve skupině a někoho ztratíte, máte malou šanci, že se ho dovoláte na mobil. V rekreačním středisku Rybník je k dispozici telefonní automat na mince.

 

Cyklobalíček „Cyklobusem do Českého lesa” tvoří

testtrasa A - Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou (16 nebo 40 km)

trasa B - Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně (40 km)

trasa C - Česko-německými trasami do Poběžovic (30 km)

 

 

Tiskové a internetové provedení tras Cyklobusem do Českého lesa podpořil Plzeňský kraj, provozovatel internetových stránek www.turisturaj.cz. test

 

 

 

 

 

Fotogalerie