Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Před Ministerstvem dopravy bude cyklostojan z Plzně

article

K předání dárku pro pana ministra došlo venku - dárek byl trochu neskladný

Tento týden proběhla v Královéhradeckém kraji národní cyklokonference. Dva dny nabité zajímavými prezentacemi a další dny poznávání rekreačních i městských cyklostezek byly zakončeny tiskovou konferencí za účasti dvou ministrů, kterých se cyklistika nejvíce dotýká - ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky a ministra dopravy Gustáva Slamečky. Oba ministři proklamovali další podporu cyklistice, pan ministr Vondruška se přitom opíral o průzkum CzechTourismu mezi českými ubytovateli, pan ministr Slamečka se soustředil na podporu státu do cyklistické infrastruktury. Vyzval svého kolegu k vytvoření podmínek pro dojíždění na kole do práce. Díky daru z Plzně bude moci jít Ministerstvo dopravy příkladem. V závěru tiskové konference pan ministr Slamečka přijal tulipánový cyklostojan jako dar o.s. Plzeňsko na kole.

Autor: cykloRADKA (text a foto), Lukáš ČERNÝ (foto) Aktualizace: 30.05.2009

testVzrůst zájmu o cyklistiku registrujeme čím dál častěji. Je chvályhodné, že na něj chtějí reflektovat i státní orgány. Jak uvedl na tiskové konferenci zástupce Ministerstva životního prostředí Jiří Bendl: „Ve Švédsku uvádějí, že jedna koruna vložená do cyklistické infrastruktury ušetří asi sedm až osm korun na zdravotních výdajích.” Právě tento dopad jako bychom si stále nechtěli uvědomit. Většině našich obyvatel zoufale cyhbí potřebná půlhodina pohybu denně. Proto také pan ministr Slamečka vtipně tento výrok Jiřího Bendla glosoval: „Takže my vlastně pracujeme pro Ministerstvo zdravotnictví.”

 

CzechTourism, vládní agentura pro podporu cestovního ruchu, kterou pan ministr Vondruška donedávna řídil, chce na rozvoj cyklistiky v Česku reagovat. Průzkum, který si nechala zpracovat, jasně potvrdil, že kolo se stává stále častější součástí dovolené v Čechách a ubytovatelé se na tento trend snaží reagovat. Připouštějí ale, že často nemají dostatečné vybavení pro cyklisty. V tomto směru se nabízí  jednoduché řešení - podpora národní certifikace služeb pro cyklisty Cyklisté vítáni.

 

Mnohé lze ale také udělat s podporou pravidelného používání kola jako dopravního prostředku. „Je nutné vytvořit pro to podmínky, aby ti, co pojedou do práce na kole, měli kde kolo zaparkovat a kde se pak osprchovat,” uvedl Gustáv Slamečka. Pokud byste se nyní vydali na Ministerstvo dopravy na kole, měli byste problém s jeho zaparkováním. Ministerstvo dopravy by mělo jít v podpoře pravidelné cyklistiky příkladem a pan ministr Slamečka by to rád změnil. Pomůže mu v tom i dar z Plzně - tulipánový cyklostojan, který jsem mu v závěru cyklokonference předala spolu s vysvětlením jeho předností oproti v Česku tak rozšířeným ’lamačům kol‘. Teď už se jen můžeme těšit na to, kdy bude tulipánový cyklostojan před Ministerstvo dopravy nainstalován. Pan ministr nás prý pozve a my si můžeme jen přát, aby ve stojanu vyzkoušel zaparkovat své kolo.

 

testNa tiskové konferenci také převzali z rukou obou ministrů ocenění starostové měst a obcí, které podporují cyklistiku:

  • město Uničov
  • město Vrchlabí
  • město Náchod
  • obec Lánov
  • město Kostelec nad Orlicí 
  • město Hostinné
  • statutární město Opava
  • statutární město Hradec Králové
a Královéhradecký kraj.

 

Národní cyklokonference 2009

 

 

test Opět představila spoustu zajímavých příspěvků. Materiálu je spousta a tak se těšte -  k těm nejzajímavějším se vrátím v nejbližších dnech: zkušenosti s dálkovými cyklotrasami v zahraničí, návrhy na změnu legislativy pro zlepšení cyklistické infrastruktury a spoustu dalších...

 

 

 

Přečtěte si také 

Tulipánové cyklostojany rozkvetly v plzeňském ŠKODA sport parku - o instalaci nového typu stojanů ve tvaru tulipánu v Plzni

Nové stojany v Plzni - v čem jsou jiné?  - o prvních instalovaných cyklostojanech nového typu v Plzni 

 

Odkazy 

www.cyklokonference.cz

 

Fotogalerie