Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Tulipánové cyklostojany rozkvetly ve ŠKODA sport parku

article

Po úspěšné realizaci cyklostojanů u galerie Dvořák v Plzni na Slovanech se Městský obvod Plzeň 2 - Slovany rozhodl instalovat další stojany na kola nového typu do ŠKODA sport parku u plzeňské vodárny. Veřejně přístupný areál s oválem pro in-line bruslaře, U-rampou pro skateboardisty, lezeckou stěnou a hřišti pro plážový volejbal je totiž hojně navštěvován kolaři. Kolem parku vede cyklostezka, která patří v Plzni k nejfrekventovanějším. Míst pro zaparkování kola je tu zejména v létě nedostatek. Nabízené tvarové řešení „tulipánového" stojanu bylo navrženo přímo do zelených parkových ploch. A jak vzniklo?

 Autor: cykloRADKA (text a foto), Vašek ROJÍK (foto) Aktualizace: 22.05.2009

testLokalitu ŠKODA sport parku vybralo občanské sdružení Plzeňsko na kole jako jednu z těch, kde by bylo nejvíce třeba doplnit parkoviště pro kola. Členové sdružení přitom brali v úvahu počet cyklistů, který se v daném místě pohybuje i počet nevhodně zaparkovaných či jinak uložených kol. Do ŠKODA sport parku jezdí hodně in-line bruslařů na kole. K dispozici mají hodně laviček hned vedle asfaltového oválu, ale stojany právě u laviček chybí. Cyklisté tak musí zamykat kola k lavičkám, odpadkovým košům nebo dokonce ke stromkům mezi oválem a cyklostezkou. Zmapovali jsme místa, kam cyklisté kola odkládají a navrhli umístění nových tulipánových cyklostojanů podle nich.

 

„Cyklistů, co navštěvují ŠKODA sport park, přibývá, a my bychom na to měli reagovat," říká slovanský místostarosta Oldřich Rozšafný. „Když jsem viděl stojany, které o.s. Plzeňsko na kole instalovalo u galerie Dvořák, přesvědčilo mne to. Masivní konstrukce proti možnému poškození vandaly a přitom jednoduché a funkční řešení, které nepoškodí kolo," dodává ještě. „Tyto stojany jsou v něčem unikátní - nejsou nenápadné. Každý si jich díky žluté barvě všimne, přesto nepůsobí v travnaté ploše rušivě," říká Petr Náhlík, předseda subkomise pro cyklistiku v Plzni a náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

 

„Říkat cyklostojan je zavádějící," říká Jaroslav Sobota, který návrhy prototypů spoluvytvářel. „Spíš bychom měli říkat ´cykloopěradla´, protože základem dobrého zaparkování kola je stabilní opření kola alespoň ve dvou bodech přibližně 60 centimetrů nad zemí s možností přizamčení rámu kola ke stojanu. Správný stojan se také nemá dotýkat žádné z mechanických částí jako je přehazovačka, přesmykač či kotoučové brzdy. Jen při takovém uchycení se kolo nepoškodí," dodává. Z hlediska běžného užívání je důležitá také vandaluvzdornost a způsob instalace.

 

test Inspiraci k tulipánovitému tvaru máme ze zahraničí. Při návštěvě infocentra v provensálském Cavaillonu jsme s Vaškem Rojíkem hledali místo pro zaparkování kol. Kousek od vchodu bylo několik různě natočených cyklostojanů ve tvaru tulipánu. Bylo to jednoduché a hezké. „Díky piktogramu cyklisty jsme hned poznali, že tento vytvarovaný kus železa bude naše parkoviště, přestože jsme takový typ nikdy předtím neviděli," říká předseda sdružení o.s. Plzeňsko na kole Václav Rojík. Tento typ stojanu najdete na prvním místě v mé sbírce fotografií správných a špatných řešení z celé Evropy. Fotografie cyklostojanů mi posílají lidé z celé republiky, můžete je poslat i vy. Těch nevhodných ale bohužel dostávám mnohem víc."

 

Tulipánový stojan je další z řady prototypů, které připravilo o.s. Plzeňsko na kole a realizovala Firma HEVI Ing. Ivany Heydukové. „Přestože naše návrhy nebyly složité, ukázalo se, že technologicky není výroba tak jednoduchou záležitostí. Byli jsme velice rádi, když se nám podařilo najít firmu, která má zkušenosti s výrobou a instalací městského mobiliáře a byla ochotna realizovat naše prototypy," říká Jaroslav Sobota. Součástí správného řešení stojanu je také vhodná instalace Dostatečné ukotvení stojanů je důležité zejména proti případným vandalům, ale i kvůli samotné možnosti odcizení kola. Firma DYBS, která stojany instalovala, má s instalací městského mobiliáře bohaté zkušenosti.

 

Chtěli bychom vydat letáček s informacemi o naší činnosti a základními informacemi o bezpečném parkování kol. Měl by být k dispozici všem, kteří chtějí upozornit majitele obchodů či provozovatel sportovišť na to, jak by mělo správně vypadat parkoviště na kola a to včetně vhodného umístění. O jeho vydání budeme informovat - zatím jsou dostupné informace na internetových stránkách www.plzenskonakole.cz

 

O.s. Plzeňsko na kole by chtělo realizovat i další prototypy. O vhodné parkoviště pro kola již projevila zájem TECHMANIA Science Center, jednáme též o řešení veřejného prostoru ve vnitrobloku Měšťanské Besedy. Jeden tulipánový stojan budeme prezentovat na Národní cyklokonferenci ve Špindlerově Mlýně příští týden. Tam bude problematice parkování i cyklistické infrastruktury věnována zvláštní pozornost. Ukázka správného cyklostojanu bude součástí prezentace o parkování, kterou spolu s Evou Štěrbovou budeme na cyklokonferenci mít. Platné předpisy zatím řeší u veřejných staveb bohužel jen počty parkovacích míst pro auta. Na cyklokonferenci bude také představen první koncepční materiál, který se zabývá problematikou parkování kol, který by měl pomoci zejména odborníkům - projektantům, architektům a úředníkům měst a obcí. Ti všichni by měli při realizaci staveb i řešení veřejných prostor myslet na cyklisty.


Přečtěte si také

Nové stojany v Plzni - v čem jsou jiné?  - o prvních instalovaných cyklostojanech nového typu v Plzni

Není stojan jako stojan aneb Jak vybrat a umístit správný cyklostojan  - obsáhlý článek s bohatou fotogalerií špatných i správných řešení

Před sezónou shánějí cyklostojany - jaký je ten pravý?  - pár rad pro ty, co chtějí pořídit cyklostojan

Bezpečné stojany v Plzni - jaké jsou výhody stojanů se zamykacím sytémem s FABkou a jak je používat

Optimální cyklistický stojan - obecně o konstrukčním řešení cyklostojanů vč. fotografií (článek spřáteleného portálu NaKole.cz)

Ukradli mi kolo, kdo to zaplatí - o zodpovědnosti  za kolo ve stojanu (článek spřáteleného portálu NaKole.cz)

 

 

Fotogalerie