Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Před sezónou shánějí cyklostojany - jaký je ten pravý?

article

SPRÁVNĚ - Kvalitní nerezová trubky a vhodné rozestupy - to je parkoviště pro kola v místě, kde by u nás nejspíš parkovalo auto. (Amberk - Německo)

S blížící se sezónou mne kontaktuje stále více majitelů různých zařízení s žádostí o rady kde a jak pořídit vhodný cyklostojan, kam ho umístit a jak ho dobře instalovat. Přiznám se, že mne ten zájem  těší.  Bezpečné parkování kol je jedním z projektů, kterým chce naše občanské sdružení Plzeňsko na kole přispět ke zlepšení podmínek pro cyklisty. Co to všechno obnáší?

 Autor: cykloRADKA (text a foto), Jirka KORBEL (foto) Aktualizace: 12.03.2009
Vstoupit do diskuse (0)

testJen těžko se mění zažitá představa cyklostojanu  z několika obloučků trubek, do kterých má člověk postavit kolo. Když už se to někomu podaří bez toho, aby svého miláčka poškodil, zápasí  pak ještě se zamykáním. Málokdo totiž vozí s sebou tak dlouhý zámek, který by umožnil k těmto rádoby stojanům přizamknout rám kola. Stojany, které se na Plzeňsku nacházejí jen vyjímečně splňují obecné požadavky na konstrukční řešení:

 1. opření rámu ve 2 bodech pro zajištění stability stání--->2 svislé/šikmé trubky cca 60cm od sebe
 2. možnost uzamčení rámu a) obě tyče spojené ve smyčku nebo b) tyč opatřena přídavnou smyčkou/kroužkem
 3. všechny části stojanu musí být oblé, tj. bez hran s hladkou nekorodující povrchovou úpravou
 4. vandaluvzdornost
 5. pevné uchycení do podloží (šrouby nevhodné, ideálně zabetonovat)
 6. možnost montáže zamykacího zařízení s FABkou
 7. příznivá cena pro pořizovatele
 8. minimální zábor plochy bez zaparkovaných kol
 9. označení stojanu symbolem kola
 10. možnost umístění reklamy

testPro zaparkování kola je důležitá jeho stabilita, bezpečnost představující možnost přizamknutí k nějaké  „pevné nejlépe kovové smyčce” a šetrnost - tedy takové řešení, při kterém se stojan nebude dotýkat mechanických částí kola jako jsou přehazovačka, přesmykač, kotoučové brzdy atp.

 

Kvalitní stojan ocení hlavně Ti, co mají dražší kola, jezdí s nákladem nebo dětskými sedačkami a protože stále více podnikatelů a provozovatelů např. sportovních zařízení chce umožnit svým zákazníkům i dojížďku na kole, zajímají se o vhodné parkování pro kola. Je to vcelku logické - když Vám někdo ukradne kolo z mizerného cyklostojanu, jen těžko budete mít chuť se na toto místo vrátit. 

 

 

 

Neméně důležité je také umístění stojanu, které by mělo splňovat následující podmínky:

 1. dostatek prostoru pro přístup a zaparkování kola
 2. minimální zábor plochy bez zaparkovaných kol
 3. viditelné frekventované místo s dostatečnou možností průchodu okolo stojanu
 4. v dohledu z místa, kam cyklista jde (prodejna, restaurace, sportoviště)
 5. zastřešený prostor, je-li to možné
 6. v zorném poli bezpečnostních kamer, pokud se v lokalitě nacházejí

Na spoustě vhodných míst ovšem majitelé protestují se slovy „že by tu stojan překážel”. Přitom by mnohdy stačilo se zamyslet nad vhodným řešením, při kterém směr zaparkovaných kol nebude kolmý ke směru kolemjdoucích, ale šikmý nebo rovnoběžný.  Pro takováto řešení byste si museli zajet někam do ciziny, u nás, pokud vím, ještě realizovaná nejsou.

 

Zkušenosti okradených

Ukazuje se, že dobré parkovací návyky  mají zejména ti cyklisté, kterým už bylo kolo ukradeno. Už si pořídili kvalitnější zámek a také ví, kde své kolo přizamknout a kde to raději ani zkoušet nebudou.

 

Naše aktivity pro zlepšení podmínek pro parkování kol

testVýše uvedené  obecné požadavky na konstrukční požadavky a umístění cyklostojanů po delší diskusi formulovala pracovní skupina občanského sdružení Plzeňsko na kole ve složení Milan Janíček, Jarda Sobota a Radka Žáková. Na základě tohoto kroku jsme se snažili získat na realizaci bezpečného parkování kol finanční prostředky z grantů, což se v jednom případě skutečně podařilo. Městský Obvod Plzeň 2 - Slovany nám přispěl na realizaci. Tuto šanci jsme chtěli využít a realizovat některý z připravených návrhů řešení jako prototyp. Návrhů vhodných řešení máme víc a budeme rádi, když se najdou další zájemci o jejich realizaci. Nabídka našich výrobců je dost omezená, těch, co by vyráběli správné stojany, je  po málu. Proto jsme rádi, že jsme našli výrobce, který je schopen naše návrhy realiovat vč. instalace.

 

Naše nabídka

Chcete-li i vy kvalitní a nápaditý stojan, kontaktujte náš tým - přijedeme k Vám a navrhneme vhodné řešení na místě!

 

Přečtěte si také

Není stojan jako stojan aneb Jak vybrat a umístit správný cyklostojan  - obsáhlý článek s bohatou fotogalerií špatných i správných řešení

Bezpečné stojany v Plzni - jaké jsou výhody stojanů se zamykacím sytémem s FABkou a jak je používat

Optimální cyklistický stojan - obecně o konstrukčním řešení cyklostojanů vč. fotografií (článek spřáteleného portálu NaKole.cz)

Ukradli mi kolo, kdo to zaplatí - o zodpovědnosti  za kolo ve stojanu (článek spřáteleného portálu NaKole.cz)


 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse