Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Rekonstrukce koridoru uzavře páteřní cyklotrasy v Plzni

article

Průjezd zakázán, cyklista na druhé straně se právě otočil, aby místo objel po druhém břehu

Když jsem předevčírem jela z centra na Slovany oblíbenou cestou podél řeky, vzala jsem to po druhém břehu. Pod železničním mostem vedle mostu Milénia se totiž začalo stavět a mne zajímalo, co se tam děje, když základy stavby začínají přímo v řece Radbuze. To jsem ještě netušila, že o den později, kdy si sem pojedu udělat foto pro naše dopravní zpravodajství, už budu muset otočit kolo. A nebyla jsem sama, kdo se na kole či pěšky vracel od plotu. Začala jsem tedy zjišťovat, co se zde staví a jak stavba ohrozí cyklistické trasy v Plzni...

Autor: cykloRADKA(text&foto), RAMAP (mapa) Aktualizace: 08.03.2012
Vstoupit do diskuse (4)

testStavba železničního koridoru z Prahy do Chebu je náročná a po jednotlivých etapách probíhá a ještě bude probíhat několik let. Právě teď na jaře se zahajují další části stavby této důležité železniční komunikace. V letošním a také příštím roce se bude pracovat na úseku od Vejprnické ulice ve Skvrňanech až po hlavní nádraží v Plzni. Právě v tomto úseku trati je několik mostů, které bude třeba zrekonstruovat a při jejich stavbě omezit či zastavit provoz motorové, ale i nemotorové dopravy, tedy pěších a cyklistů. Zmiňovaná stavba tedy v tomto a příštím roce zasáhne několik významných cyklistických koridorů, které používají jak dopravní tak rekreační cyklisté.

 

První z uzavírek se týkají právě stezek po březích řeky Radbuzy na Denisově a Anglickém nábřeží, které slouží jako hlavní cyklistické tepny ze Slovan a Doudlevec do centra Plzně. Přeruší se tak i nadregionální cyklotrasa CT31 z Plzně do Nepomuku a Blatné a hlavně mezinárodní dálková cyklostrasa CT 3 Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov, kterou využívají hlavně zahraniční cyklisté z Německa a Holandska. „V určitou dobu, například v době ukádání mostních konstrukcí, budou uzavřeny oba dva břehy,” uvedl Vlastimil Kroupa, vedoucí Odboru dopravy Magistrátu města Plzně. Jak uvedl Martin Kraus ze SŽDC: „Uzavírky podchodu Radobyčická-Resslova a Prokopovy ul. jsou koordinovány tak, aby nebyly uzavřeny v jeden okamžik tzn. vždy by měla být možnost podejít železniční trať."
Už nyní je zřejmé, že na této významné cyklotrase by bylo třeba vyznačit pro cyklisty, zejména ty zahraniční, objížďku. Podle Vlastimila Kroupy by o vyznačení objížďky pro cyklisty měla požádat firma SKANSKA jako zhotovitel stavby a to Úřad městského obvodu Plzeň 3, který vydával rozhodnutí o uzavírce. Podle Kroupy to může udělat ještě nyní, kdy stavba teprve začíná, a to i na podnět od investora, tedy Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). 

 

Rekonstrukcí železničního koridoru v Plzni bude zasaženo ještě několik dalších míst, kde cyklotrasy křižují zmiňovanou železniční trať. Jde o průjezd z Radobyčické ulice od Zimního stadionu do Resslovy ulice průchodem pod komunikací U Trati a železniční tratí. Uzavírky čekají také cyklisty ve Skvrňanech u křížení trati s Vejprnickou ulicí, resp. Vejprnickým potokem. Ty ale nebudou mít dopad na pěší a cyklisty. Po celou dobu stavby by měl být v provozu stávající podchod pod tratí vedle Vejprnické ulice.

 

Plán uzavírek 

POZOR - jedná se o plán uzavírek, termíny se mohou změnit!!! Změny oproti plánu ale nebudou zásadní. Aktuální informace o uzavírkách najdete v naší sekci Cyklostezky a cyklotrasy --> Rozkopané

Denisovo nábřeží

- částečná uzavírka po celou dobu trvání stavby, tedy stavby mostu (do prosince 2012)

- úplná uzavírka 5. března - 15. května 2012
- v květenu-červnu 2012 krátkodobé uzavírky na 2 dny cca 1x za 7 - 10 dní pro návoz a vyzvednutí materiálu
- v září 2012 uzavírka cca 10 dní pro vložení mostní konstrukce nad komunikací
- v říjnu 2012 uzavírka cca 5 - 10 dní pro dokončovací práce

 

testAnglické nábřeží

- od 25. března do cca 30. dubna 2012 úplná uzavírka, následně zřízen koridor šíře 1,5 m. V případě nutnosti krátkodobé úplné uzavírky.

 

Podchod pro pěší a cyklisty Radobyčická ul. - Resslova ul.

- úplná uzavírka červenec-září 2012

 

Vejprnická ulice

- částečná uzavírka 8. března - 30. listopadu 2012

- úplná uzavírka ve dnech:
- 31. 3. - 1. 4. 2012
- 19. 5. - 20. 5. 2012
- 21. 7. - 22. 7. 2012
- 11. 9. - 12. 9. 2012

 

Mapa objízdných tras

Tento návrh připravený redakcí portálu plzenskonakole.cz ukazuje dvě možné objízdné trasy, kudy bude možné objíždět uzavřená místa na břehu Radbuzy. Každá z nich má své úskalí. Trasa přes viadukty u hlavního nádraží zahrnuje úsek po chodníku, kde by měl cyklista vést kolo. Pokud by nechtěl sesedat, může dojet až na most nad Nádražím, který lemují jednosměrné cyklistické pruhy až k ulici u Prazdroje, podél níž se dostane do centra. Druhá objízdná trasa vede průchodem mezi Radobyčickou a Resslovou ulicí. Protože i ten čekají úplné uzavírky, další objízdnou možností je využít stezku podél ulice U Trati až k Belánce a odtud nejlépe převést kolo po chodníku na křižovatku Klatovské a Purkyňovy ulice a tady sednout opět na kolo a sjet do Resslovy ulice. Tato objízdná trasa má ovšem úskalí - část Resslovy ulice je jednosměrná bohužel i pro cyklisty. 

test

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa je výřezem z cykloturistické mapy Plzeň a okolí 1:25 000, kterou vydalo plzeňské mapové nakladatelství RAMAP. V současnosti se připravuje nové aktualizované vydání mapy.

 

Otázka pro vás do diskuse:

Myslíte si, že na frekventovaných cyklotrasách by měly být vyznačeny objížďky pro cyklisty podobně, jako byla vyznačena cykloobjížďka loni v Rokycanech nebo jako to dělají třeba v Mnichově? Svůj názor napište do diskuse k tomuto článku.

 

 

Diskuse (4)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie