Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Rozhledna na Chlumu je opět v provozu

article

Tento táta s malou dcerou se pokochali výhledem mezi prvními

Plzeň je město na soutoku čtyř řek a obklopené kopci. Na jednom z nich vznikla jedna z prvních rozhleden. Její budování bylo těžké - vše se nahoru nosilo ručně, cesta tam tenkrát ještě nevedla. Začalo se s chatou, po čase přibyla i rozhledna, takže se Chlum stal oblíbeným výletním místem plzeňských turistů. Chata koncem minulého století chátrala a nakonec byla zbořena. Rozhledna na Chlumu, která je kulturní památkou, byla více než rok uzavřena. Původní nájemce ukončil svou činnost a majitel hledal nájemce nového. Tím se nakonec stali bolevečtí turisté.

Autor: cykloRADKA (text a foto), Jarda SOBOTA (foto), Vašek ROJÍK (foto) Aktualizace: 12.05.2010

test„Rozhledna zatím bude otevřena každou sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. Přes léto plánujeme rozšířit provoz i ve všední dny," říká místopředseda boleveckého odboru KČT Lukáš Ptáček. Výšlap na Chlum by v budoucnu mohl zpestřit také příležitostný kulturní program pod rozhlednou.(Pozn. redakce: Dne 11. června 2010 uvedl místopředseda boleveckého odboru KČT Lukáš Ptáček: „Potěšil nás zájem veřejnosti a tak jsme se rozhodli rozšířit provoz na Chlumu i na všední dny od pondělí do pátku bude otevřeno od 15 do 19 hodin a o víkendech od 10 do 18 hodin.")

 

Rozhledna byla otevřena ve středu 12. května za hojné účasti členů KČT Bolevec, kteří si její provozování vzali na starost. Pásku střihal nejen místopředseda KČT Ján Babnič, ale i poslanec Vladislav Vilímec. Raut pro zvané byl vskutku turistický - každý si mohl opéct buřta a ochutnat výbornou bábovku.

 

Rozhlednu i chatu Luďka Pika, která dnes už nestojí, postavil v druhé polovině 20. let 20. století Svaz československých dělnických turistů. Chata byla dokončena v roce 1926, rozhledna pak až v roce 1929.

 

Název kopce Chlum prý označoval tvar kopce podobný pecnu chleba (proto také máme v Čechách tolik Chlumů, Chlumců a Chlumečků).

 

Přístup na rozhlednu na Chlumu

Vrchol Chlumu (416 m n. m.) je přístupný i na kole po úzké asfaltové cestě, která dá ovšem netrénovaným cyklistům možná zabrat. Jako výchoziště je vhodná křižovatka, kde v Plzni-Újezdě na Zábělskou ulici vyúsťuje ulice Svatojirská. Jak jsme se mohli přesvědčit, za dobrého počasí je z chlumské rozhledny možné vidět nejen nejbližší okolí Plzně, ale také šumavské vrcholky či kopce v Českém lese. Kromě zážitků z výhledu můžete na rozhledně získat také suvenýry - například pohledy, turistické známky nebo turistické vizitky. My získali krom běžného razítka i to příležitostné vytvořené ke znovuotevření rozhledny.

 

Přečtěte si také

Kniha Rájem rozhlednovým II zvítězila- rozhovor s plzeňským autorem knížky o rozhlednách Jirkou Šteklem a jeho o jeho putování po rozhlednách

 

Vyjeďte si k nové rozhledně na Šibeníku - článek o nově otevřené rozhledně u Horšovského Týna

Rozhledna na Šibeníku u Horšovského Týna - informace o rozhledně

 

Vyhlídky a rozhledny - podsekce našeho portálu, kde najdete souhrnné informace o vyhlídkových místech a rozhlednách na Plzeňsku

 

Pokochejte se výhledem

test 

 

 

Fotogalerie