Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Týden mobility v Plzni odstartoval módní přehlídkou na kolech

article

Vyzkoušeli jsme si, že na městských kolech a elektrokolech se dá pohodlně jezdit i v civilu a že cyklista nemusí být vždy sportovec

Zářiový Týden mobility je v Plzni již tradičně spojován s podporou cyklistické dopravy. Letošní téma Týdne mobility „Prodluž si život - buď aktivní" nabádá k využívání kola jako běžného dopravního prostředku ve městě. Původní funkce kola jako dopravního prostředku je dnes u nás potlačena funkcí rekreakčně sportovní. Přitom naše naše populace tloustne a stěžuje si na málo času pro pravidelný pohyb. V cyklisticky vyspělých státech přitom jezdí do práce či do školy až desítky procent lidí. Na kole tak zahlédnete dámy v šatech a v kramflíčcích stejně jako pány v obleku. Zkusili jsme si představit Plzeň jako město, kde se jezdí na kolech do práce v běžném oděvu. A bylo se na co dívat!

Autor: cykloRADKA (text&foto), Jana KRAUSOVÁ (foto), Vašek ROJÍK (foto) a Milan VŘEŠŤÁL (foto) Aktualizace: 08.09.2010
Vstoupit do diskuse (5)

Módní přehlídka na kolech odstartovala letošní cykloprogram připravovaný pro Týden mobility v Plzni. Jeho cílem je upozornit na výhody jízdy na kole pro zdraví, dopravu i životní prostředí ve městě a motivovat další cyklisty k tomu, aby vyzkoušeli kolo i jako běžný dopravní prostředek na cestu do práce nebo do školy. Na naše poměry netradiční upoutávka se vydařila. Několik městských kol a elektrokol brázdilo s půvabnými dámami v sukénkách a na kramflíčcích a elegantními pány v oblecích prostor ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou za zvědavé pozornosti kolemjdoudích i projíždějících cyklistů. Jaroslav Martinek, národní cyklokoordinátor, by byl potěšen. „Když jsem byl letos v Kodani na konferenci VELOcity, byl jsem překvapen, kolik krásných žen na kolech mne předjíždělo na kolech. A jak jim to slušelo! Jenže v Kodani jezdí na kole po městě více než čtyřicet procent lidí a u nás třeba v Praze sotva dvě. Přál bych si, abychom se dostali dál a já vídal stále víc lidí na kole ne jen ve sportovním," dodává Jaroslav Martinek. Letošní téma Týdne mobility „Prodluž si život - buď aktivní" k tomu přímo vybízí.

 

testtestPřestože i v Plzni cyklistů stále přibývá, s cyklisticky vyspělými státy se to nedá srovnávat. A nejde jen o rovinaté Dánsko či Holandsko. Při letošní stáži cyklistických odborníků ve Švýcarsku jsme navštívili například kopcovitý Bern nebo Lucern - město u jezera v sevření strmých svahů hor a všude se tam hodně jezdilo na kolech. Za pánem v obleku či dívkou v šatech na kole se nikdo z místních neohlížel. Používání kola na cestu po městě je tak běžné, že pozornost budí spíš cyklista v dresu než ten v obleku. Přitom jízda na městském kole může být opravdu pohodlná. testTo jsme si vyzkoušeli i my. Pro módní přehlídku jsme měli od firmy AVACOM s.r.o. zapůjčená dvě bílá elektrokola A2B Hybrid a firma Citybikes nám zapůjčila dvě dámská a jedno pánské městské kolo. K tomu ovšem Citybikes dovezli i důležité doplňky - elegantní přilby YAKKAY, které vypadají jako klobouky. Svoji funkci ale plní stejně - skelet přilby  je ukrytý pod „kloboukovým” potahem. Že jde o přilbu ale poznáte jen podle pásku pod bradou. Za inovativní design byly YAKKAY „kloboukové” přilby před pár dny oceněny na veletrhu EUROBIKES.

 

Pokud vás zláká naše fotoreportáž z módní přehlídky na kolech připojená k tomuto článku a chtěli byste si dopravu po Plzni na kole vyzkoušet, nabízíme vám pomoc, rady i něco navíc v podobě dárků a cen, jako motivaci. Kdyby vám bylo na kole smutno, nebo si prostě jen svoji cestu chcete projet s někým zkušenějším, kdo vás provede po městě po optimální a bezpečné cestě, vyzkoušejte naše průvodce, či poradnu. Takový svěží start do nového dne šlápnutím do pedálů má něco do sebe, ale to musíte zkrátka zkusit. Naše letošní nabídka je zase o něco pestřejší než loni...

 

 

MINIANKETA - Pořídili byste si kolo do města, nebo ho už máte? Jaké je nebo by bylo?

 

testKatka FABRYOVÁ (vetrinární inspektorka): Na kole jezdím stále častěji a čím dál víc poznávám množství plzeňských cyklostezek, kterými se dá naše město bez potíží projet mimo silniční komunikace. Díky tomu je tak již poměrně snadné vyhnout se ne vždy ohleduplné automobilové dopravě. Na cesty do práce bych uvítala elektrokolo, které přesně vystihuje potřebu dojet do cíle nezpocen a v upraveném stavu. Bohužel ceny, za které jsou zatím elektrokola nabízena, nejsou pro každou kapsu a ceny mnoha skútrů je překonávají. Městské kolo je velmi pohodlné a elegantní, není problém se na něm svézt i v sukni a podpatcích, otázkou však stále zůstává možnost bezpečného parkování kol ve městě. V takovém případě volím raději možnost použití starého „bezcenného" kola, aby mě jeho ztráta tolik nezasáhla. 

 

testMíra KLAS (dopravní expert): Na jízdním kole jezdím po Plzni již 6 let do práce, za nákupy a nebo se jím přesouvám za přáteli. Za pěkného počasí je to velmi příjemný způsob dopravy a také dělám něco pro udržení fyzické kondice negativně poznamenané sedavým zaměstnáním. Na kratší vzdálenosti a za pěkného počasí jezdím v civilním oblečení, bohužel na cestu do práce se převlékám, zejména proto, že trasa vede částečně blátivými cestami. Používám obyčejné trekingové kolo, se kterým není problém občas vyšlápnout i nějaký ten kopeček. Věřím v lepší budoucnost dopravní cyklistiky v Plzni, ať už na jízdních kolech městského typu a nebo elektrokolech. Osobně zatím nemám důvod si některé z nich pořizovat, jejich cena v kombinaci s neuspokojivými možnostmi bezpečného parkování v ulicích města, je přeci jenom hodně vysoká.   

 

testJana KRAUSOVÁ (podnikatelka): Kolo jako přepravní prostředek je i v Plzni bezvadná věc, zejména při dopravní špičce je to často rychlejší varianta, než při použití MHD nebo auta. Často ho využívám, velkým problémem je ale bezpečné parkování. Absenci předpisové cyklostezky mnohý cyklista jistě leckde oželí, nemožnost bezpečného zaparkování kola však asi málokdo. Až se tento problém podaří alespoň zmírnit, rozhodně si elektrokolo pořídím. Pro přesun na pracovní jednání v elegantním oblečení je to ideální varianta. 

 

testKlára SLÁMOVÁ (obchodnice): Na kole jezdím po Praze jen zřídka, mezi auty se necítím bezpečně a cyklostezky a uličky znám zatím málo. Chystám se k objevování „cyklouliček” a pro své cesty použiji firemní elektrokolo A2B Hybrid, které mi vyhovuje pro jízdu do kopce a rychlou akceleraci při rozjíždění. Ještě mne čeká dořešit parkování, bydlím ve třetím patře.

 

 

 

 

testJaroslav SOBOTA (důchodce): Na kole jezdím podle potřeby celoročně. Používám horské kolo a zatím jej nebudu měnit. Není problém někam dojet ale v cílovém místě kolo bezpečně zaparkovat. A v případě elektrokola je, vzhledem k jeho ceně, problém bezpečného parkování ještě citelnější. 

 

 

 

 

testLenka ŠEDIVCOVÁ (podnikatelka): Projíždět se na pohodlném dámském kole za pěkného počasí „za dámu” je určitě příjemným zážitkem. Před několika lety na dovolené v Nizozemí jsem to také jako sportovní cyklistka všem míjícím se „dámám" v sukénkách záviděla. Bohužel Plzeň a její okolí, kde bydlím, je dosti kopcovité, takže mi vyhovuje mé trekové sportovní kolo ale i elektrokolo by se určitě dobře využilo.

 

 

testBohouš VŘEŠŤÁL (projektant): Po městě jezdím na kole každý den, jak do zaměstnání, tak i na nákupy. V současné době používám horské kolo, které se mi zdá do města nejvhodnější. Ideální kolo do města by pro mě mělo splňovat tayto požadavky: Spolehlivé a na údržbu provozně nenáročné (v zimních měsících nejsou vhodné ráfkové brzdy a otevřené řazení na vícekolečku). Městské kolo by tedy mělo být osazeno vícerychlostním nábojem, bubnovými, nebo kotoučovými brzdami a krytým řetězovým, či řemenovým převodem. Tyto požadavky nabízené kolo splňovalo... Neméně důležitý je i estetický dojem z kola. Kolo by mělo svým vzhledem charakterizovat svého majitele. Klasický rámový trojúhelník, vzpřímený posez a černá barva působí velmi elegantně. Otázkou ovšem je viditelnost tmavé barvy v provozu.

 

testVěra VŘEŠŤÁLOVÁ (technická pracovnice): Na kole jezdím ráda, v současné době nejraději s manželem na dvojkole. S ostatními ženami se jistě shodnu na výhodě městského elektrokola. Neměla bych, např. při cestě do divadla obavy, že se budu muset v divadle převlékat. Jízda na takovém kole se zdá být velice příjemná, ale při každodenním používání bych měla obavy o ztrátu své fyzické kondice. Kolo by se mě mělo také samozřejmě líbit a to zejména jeho barva. Černá a bíla barva se hodí téměř ke všemu, ale já preferuji barvy veselé..:-)

 

testRadka ŽÁKOVÁ (cykloprůvodkyně): Mít elegantní městské kolo a jezdit „za dámu” byl vždy můj sen. Líbí se mi pohodlná dámská kola, na která dobře nasednete i v sukni. Plzeň je ale kopcovitá, a já se i po pár pořádných šlápnutích zpotím, takže bych si asi spíš pořídila elektrokolo, které tento problém eliminuje. Zatím jezdím po městě na starém horském s dámským rámem a v krátké sukénce. Třetí kolo nemám kde parkovat, takže musím vydržet, než ten problém vyřeším, aby jedno z mých kol nemuselo „bydlet” na dešti.  

 

Svůj názor můžete připojit i vy a to v diskusi k tomuto článku, do které vstoupíte na konci textové části.

 

Týden mobility v Plzni 2010

 

test Aktivity pro Týden mobility i letos zajišťuje Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně (OŽP), program pro cyklisty pak připravuje cykloprůvodkyně Radka Žáková, která se podílí na jeho realizaci. Cílem organizátorů je přitom propagovat jízdu na kole jako zdravý a ekologický způsob dopravy a těm, kteří se rozhodnou využívat kolo jako dopravní prostředek během celého týdne mobility chce cestování usnadnit. Naplňuje tak letošní téma Týdne mobility „Prodluž si život - buď aktivní". Pro ty, kteří se rozhodnou vyzkoušet kolo jako dopravní prostředek, je připraven poradenský servis jak a kudy bezpečně jezdit po Plzni na kole formou cyklistické poradny. Na cyklisty také čekají ceny a dárky.

 

POZOR - registrace byla prodloužena do Ne 19/9/2010! (v Infocentru na nám. Republiky v Plzni  jsou i sobotách a nedělích).

 

 

 

 

Cykloprohlídka po nově vybudovaných cyklostezkách

Čt 16. září 2010, start v 17h od Infocentra vedle radnice


Již pátá speciální cykloprohlídka po stezkách, které město Plzeň vybudovalo v posledním roce. Účastníci si projedou některé úseky nově vybudovaných stezek ale dozví se i o těch, které nebylo možné na trasu zařadit. Cyklisté dostávají plán se zákresem trasy a novými úseky cyklostezek. Tato speciální cykloprohlídka probíhá vždy jen jednou v roce, a to ve čtvrtek (jako i ostatní pravidelné cykloprohlídky). Oproti ostatním cykloprohlídkám ale je zdarma a začíná o půl hodiny déle, tedy až v 17h, aby ji zvládlo co nejvíce účastníků. Pro účastníky jsou připraveny propagační materiály a drobné dárky. Trasu připravuje cykloprůvodkyně Radka Žáková ve spolupráci a OŽP MMP a může se jí zúčastnit každý. Trasa je dlouhá 20-25km a je na ní několik zastávek s výkladem týkajícím se zejména nových a na ně navazujících cyklostezek či jiných vhodných spojení pro bezpečnou jízdu na kole. Účastníci se také od průvodkyně dovědí něco o zajímavostech na trase i podél ní. Pozvánku na speciální cykloprohlídku najdete v sekci AKCE--v regionu. Blikačky pro cestu domů vemte s sebou! Den se nám již krátí.

 

 

Týden na kole - letos s průvodci při ranní cestě do práce či do školy

St 16 - Út 22. září 2010
testAkce k podpoře pravidelného užívání kola jako dopravního prostředku ve městě. Účastníci, kteří se do akce zapojí, mohou využít bezplatně infoservis, kudy bezpečně jet po Plzni na kole z místa A do místa B, tedy např. do práce, do školy, za sportem, na nákup atp. Registrovaní účastníci Týdne na kole budou zařazeni do slosování o hodnotnější ceny. Zaregistrovat se můžete od odpoledne Po 13/9/2010 do Pá 17/9/2010. Na prvních sto registrovaných čeká tričko a po skončení akce dostanou malý dárek. Své poznatky účastníci po absolvování Týdne na kole svěří dotazníku, jehož závěry poslouží městu ke zlepšení problémů, které cyklisty při denodenním používání kola ve městě trápí. Za vyplněný dotazník (bude ke stažení u tohoto článku od čtvrtka 23/9/2010) pak obdrží účastník dárek. Losování o ceny proběhne ve Čt 30. září 2010 v 18 hodin v Informačním centru (nám. Republiky - vedle radnice). Ceny je nutné vyzvednout osobně při losování nebo v domluveném náhradním termínu. Při registraci obdržíte tričko.

 

Cyklistická poradna - kudy bezpečně po Plzni na kole

Po 13/9 - St 15/9  a Pá 17/9 /2010, Infocentrum města Plzně vedle radnice na nám. Republiky,

Každý cyklista se může zeptat, kudy nejbezpečněji projet Plzní. Tentokrát bude mít tři možnosti:

 

1) Ptát se osobně nad mapou

Ve výše uvedených dnech zajišťuje Radka Žáková infoservis - vždy od 17 do 18 hodin (jen ve St 15/9 již od 16 do 17h) v Informačním centru vedle radnice. Zde se budou moci také účastníci osobně zaregistrovat. Registrační formulář najdete v příloze tohoto článku - zveřejněn bude od Po 13/9/2010.

 

2) Ptát se formou chatu 

V diskusi k článku, který bude zveřejněn na hlavní stránce plzenskonakole.cz ve Út 14/9/2010. Reagovat budu průběžně během Týdne mobility i po něm, jak mi to čas dovolí.

 

3) Ptát se prostřednictvím Skype telefonu 

V tom případě vám předem doporučuji pořídit si mapu PLZEŇ, plán města (měřítko neuvedeno) Možnost ptát se budete mít ve stejných dnech jako bude fungovat cykloporadna v infocentru (datumy uvedeny výše). K dispozici budu vždy mezi 20 a 21h večer na Skype: aknudar.

 

Na kole do práce/školy s průvodcem - NOVINKA

Pokud nevíte, kudy rychle a bezpečně ráno do práce či do školy, zkuste to s cykloprůvodcem. Průvodci vyjíždí ráno v Út 14/9, ve St 15/9 a ve Čt 16/9/2010 ze Slovan, Lochotína a Doubravky, aby se potkali u ZČM. „Jízdní řád" uvádíme níže:

 

Po prvních dvou dnech provozu zde uvádíme již mírně upravené časy (byli jsme rychlejší, než jsme očekávali):

 

 LOCHOTÍN odjezd od
v hod.
 v hod.
 křižovatka Studentská-Gerská
7.10 7.55
 křiž. Alej Svobody-Karlovarská (u Družby) 
7.12
7.47
 křiž. Alej Svobody-Lidická
7.15 7.42
 VŠ koleje Bolevec
7.20
7.35
 Lochotínská lávka
7.25 7.40
 ZČM 7.30 7.35

 

 SLOVANY odjezd od
v hod.
v hod.

nám. M. Horákové -

zastávka trolejbusu pod Homolkou           

7.20  7.45
 křiž. Zahradní-Liliová 7.25  7.40
 Papírenská lávka 7.27  7.38
 ZČM 7.30
 7.35

 

 DOUBRAVKA odjezd od v hod.
v hod.
 konečná trolejbusu v Zábělské
 7.15 7.50
 Těšínská - pod sochou Jana Husa
 7.18 7.47
 křiž. Jateční-Těšínská  7.21 7.44
 křiž. U Prazdroje - most nad nádražím     
 7.25 7.40
 ZČM  7.30 7.35

 

 

 

Chat s předsedou subkomise pro cyklistickou dopravu v Plzni

Máte-li zájem se zeptat, proč někudy nevede cyklostezka, nebo byste chtěli navrhnout nějaké zlepšení pro cyklisty v Plzni, budete moci své otázky položit přes internet a to předsedovi subkomise pro cyklistickou dopravu Komise dopravy Rady města Plzně ing. Petru Náhlíkovi. Chat s předsedou subkomise byl spuštěn v Út 14/9/2010 -  Petr Náhlík bude odpovídat průběžně během celého Týdne mobility, takže mu můžete pokládat již nyní.  Stejně jako členové cyklosubkomise by měl jet speciální cykloprohlídku ve Čt 16/9/2010, takže se budete moci ptát i tam a osobně...

 

DALŠÍ AKCE K TÝDNU MOBILITY V PLZNI

 

Cyklojízda za lepší podmínky pro cyklisty

St 22. září 2010 v 17.30 U Branky, na pěší zóně ve Smetanových sadech v Plzni, pořádají Děti Země

Tato cyklojízda je oslavou Evropského týdne mobility (16. - 22. září) a Dne bez aut (22. září). Upozorňuje, že jízdní kolo je dopravní prostředek vhodný pro provoz v Plzni, šetrný k životnímu prostředí, levný, rychlý, pohodlný a zdravý. Jde o společenskou akci lehce manifestačního rázu, kde se setkávají cyklisté, koloběžkaři, bruslaři a vůbec všichni pohánění vlastní silou. Účastnit se může kdokoliv, bez rozdílu náboženského vyznání, politické příslušnosti, pohlaví, věku nebo vzdělání. Vítané jsou i maminky (a tatínkové) s cyklopřívěsy nebo sedačkami pro děti (včetně dětí), dvojkola a další nezvyklé dopravní prostředky na lidský pohon. Na konci cyklojízdy budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejmladšího, nejstaršího a nejnezvyklejšího účastníka. Tempo jízdy je velmi pomalé, zvládne jej i zcela netrénovaný člověk. Více v sekci AKCE--v regionu.

 

Snídaně pro cyklisty zdarma

Po 20/9 až St 22/9 8.00-11.00 hod před Západočeským muzeem


Cyklistická dílna - naučte se opravit své kolo

So 25/9 od 16 hod, Jižní nádraží  v Plzni

 

Další články a odkazy

Po městě na kole - Jak na to? - návod pro ty, co by chtěli začít používat kolo jako dopravní prostředek i po městě, ne jen k rekreačním vyjížďkám. Pomůže vám vybrat správné kolo, rychlou a bezpečnou trasu po městě a jak správně zaparkovat.


Zeptejte se na cyklistickou dopravu v Plzni - chat - chat s předsedou subkomise pro cyklistickou dopravu v Plzni Petrem Náhlíkem. Ptejte se, proč někudy nevede cyklostezka, nebo navrhněte nějaké zlepšení pro cyklisty v Plzni.

 

Jak se dostat do místa X na kole po Plzni - chat -  poradíme vám, jak si najít rychlou a bezpečnou trasu po Plzni

 

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách - pozvánka na letošní cykloprohlídku po nových cyklostezkách

 

Cyklojízda za lepší podmínky pro cyklisty - pozvánka na letošní plzeňskou cyklojízdu

 

Týden mobility  - informace Ministerstva životního prostředí ČR k letošnímu Týdnu mobility

 

YAKKAY - originální elegantní kloboukové přilby pro městskou cykliistiku

 

Přílohy

Leták s cykloprogramem Týdne mobility v Plzni 2010 (759.00 kB)
Registrační formulář k akci Týden na kole (721.50 kB)
Dotazník pro účastníky akce Týden na kole (730.50 kB)

Diskuse (5)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie