Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Evropský týden mobility a září pro cyklisty na Plzeňsku

article

Zatímco v Praze se s akcemi k Evropskému týdnu mobility (ETM) roztrhl pytel, na Plzeňsku už to tak slavné není. Podporovat akce k podpoře nemotorové dopravy u dětí i dospělých je jistě důležité a uvědomují si to mnohá města, zejména ta větší. Přestože různé cyklojízdy pořádají mnohdy neziskové organizace, města tyto aktivity podporují, protože si uvědomují, že udržitelná mobilita je správnou variantou budoucnosti dopravy. Co tedy čeká na cyklisty na Plzeňsku během Evropského týdne mobility?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 18.09.2012
Vstoupit do diskuse (1)

testZáří je tradičně nabité akcemi pro cyklisty. Zatímco v srpnu je jich jen pár, v září se o účastníky organizátoři přetahují každý víkend. Je zřejmé, že pak musí věnovat více úsilí propagaci. V první polovině září se letos konala již tradiční jízda Z Plzně pod Brdy, kterou po mezinárodní cyklotrase číslo 3 organizuje dobrovolný svazek obcí Horní Berounka. V sobotu 8. září se cyklisté vypravili také na Mlýnskou cykloprohlídku jižním Plzeňskem. O týden později pořádal Sokol ve Spáleném Poříčí již třetí ročník cyklistického orientačního závodu Cyklisticky za zážitky, z nějž pro vás chystáme reportáž.

 

V tomto týdnu potěší fanoušky závodní cyklistiky Jirka Ježek, který pojede ve St 19. září na Lopatárně cyklistické kritérium GP DURATEC v rámci seriálu GIANT LIGY. Ten, kdo Na Lopatárnu přijede na kole, se s Jirkou bude moci společně projet a vyfotografovat.

 

Ve Čt 20. září pořádá iniciativa Plzeň na kole pro cyklisty i koloběžkáře, kterých stále přibývá, Plzeňskou městskou cyklojízdu. Jedná se o akci veselou, spořádanou, nahlášenou, povolenou a přátelskou. Pořadatelé nabádají - zvonky, trumpety, kazoo, píšťalky a jiná rámusidla s sebou. K zapůjčení prý budou parádní koloběžky! Akce je určena komukoli od extrémně rekreačních cyklistů po jezdce Tour de France ochotné jet tempem extrémně rekreačních cyklistů. Rodiny s dětmi jsou na akci vítány, rodiče ovšem ručí za své děti.

 

Ve Čt 20. září od 9 do 17 hodin bude před science centrem Techmania pro všechny zájemce o ekologii, bezpečnost v dopravě, alternativní či jen originální způsoby přepravy připraven zábavný den plný her a soutěží. Akci ve spojení s dalšími partnery již potřetí pořádá informační středisko Evropské komise Europe Direct Plzeň. „Cílem celého dne je představit dětem i široké veřejnosti alternativní a ekologické způsoby dopravy, které nevyužívají spalovací motory", komentuje vedoucí Europe Direct Plzeň Kateřina Vachková.  Účast na všech atrakcích i  přímo v Techmánii je tento den zdarma.

 

V Pá 21. září se koná v Plzni Park(ing) Day za podpory sdružení K Světu a projektu Plzeň 2015. Tato akce bude v Plzni poprvé, přestože se tento nápad sanfranciského uměleckého a designového studia Rebart ujal již v jiných městech po celém světě. O této akci se více dovíte v článku V Plzni bude první Park(ing) Day - cyklisté, užijte si ulice, který jsme nedávno zveřejnili na našem portále.

 

testNa So 22. září připravili Svazek obcí Chodská liga s Akčním spolkem Čerchov, svazek obcí Domažlicko, město Domažlice, městys Klenčí pod Čerchovem a obec Luženičky sportovní cyklistické setkání Českým lesem po evropských cyklostezkách. Při této akci bude také slavnostně otevřen unikátní akvadukt u Hadrovce nedaleko Domažlic. Cyklistická veřejnost je na akci srdečně zvána a je zřejmé, že to bude zajímavé. Vždyť v ČR máme dosud jen jeden jiný akvadukt. V semínském akvaduktu dochází ke křížení dvou toků a mostní konstrukce je určena jen pro vodu, zatímco v Hadroveckém akvaduktu poteče voda v korýtku vedle dřevěné konstrukce pro průchod pěších a průjezd cyklistů. Právě přes akvadukt totiž vede mezinárodní cyklotrasa CT3 z Prahy přes Plzeň do Furth im Waldu, Regensburgu a Mnichova.

 

Další zářiové akce následují: v Pá 28. září vypravuje Středisko volného času dětí a mládeže Plzeň ve spolupráci s Českými drahami výletní cyklovlak do Janovic nad Úhlavou.

 

testJe zřejmé, že cyklisté si letošní září na Plzeňsku opravdu užijí, i když letos bez cykloprohlídky po nových cyklostezkách. Město cykloprogram k Evropskému týdnu mobility již druhým rokem nepodporuje. Podle slov vedoucí Odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodové je to z finančních důvodů. Plzeň 2015, která se snaží podpořit takovéto aktivity podpořila Park(ing) Day, nabídka podpory tradiční Cykloprohlídky po nových cyklostezkách v Plzni však přišla příliš pozdě, abych ji mohla zrealizovat. Snad se to podaří příští rok. 

 

Pokud víte o nějaké další akci pro cyklisty, pošlete nám do redakce základní informace (kdo pořádá, kde je sraz, jak dlouhá je trasa a komu je akce určena), elektronickou verzi letáku/pozvánky (ne větší než 1MB) a ilustrační foto (raději větší a do čtverce) tak, abychom pozvánku na akci mohli zveřejnit v naší sekci AKCE --> V regionu, kde zveřejňujeme  všechny informace o cykloakcích, které se do naší redakce dostanou. Své názory či info o akcích můžete také vložit do diskuse k tomuto článku.

 

Přečtěte si také

 

V Plzni bude první Park(ing) Day - cyklisté, užijte si ulice - co je to Park(ing) Day a jak bude probíhat

 

Týden mobility začal - cyklisté vyjeli po nových cyklostezkách - o loňské jízdě po nových cyklostezkách v Evropském týdnu mobility

 

Cykloorienťák aneb jak jsme jeli na kole za zážitky - článek zachycující přípravu, průběh i vyhlášení vítězů orientačního cyklistického závodu Cyklisticky za zážitky 2011, který se konal 17. září v okolí Spáleného Poříčí. Zážitky z cesty jednoho závodního týmu včetně rad, jak se na závod připravit, i když nejste závodníci nebo jste cykloorienťák ještě nejeli. Doplněno bohatou komentovanou fotogalerií z akce i samotného závodu.

 

AKCE --> V regionu  - sekce našeho portálu, kde najdete informace o cykloakcích pořádaných v Plzeňském kraji

 

 

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse