Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Po nových cyklostezkách - poslední letošní cykloprohlídka

article

Ve Skvrňanech cyklisté konečně okusili pořádně dlouhý kus nové cyklostezky podél Vejprnické ulice

Cykloprogram Týdne mobility v Plzni je již tradičně spojen s cykloprohlídkou po nově vybudovaných cyklostezkách, které vznikly v posledním roce na území města. Letos jeli cyklisté již popáté po zbrusu nové trase připravované vždy jen k této příležitosti. V padesátičleném pelotonu cyklistů žlutě zářila trička těch, co se zaregistrovali do akce Týden na kole a rozhodli se jezdit  během celého Týdne mobility. Kudy cyklisté jeli a co nového viděli, se dovíte nejen z textů, ale i z doprovodných fotografií.

Autor: cykloRADKA (text a foto), Standa RAUCH (foto), Vašek ROJÍK (foto) Aktualizace: 18.09.2009

testTentokrát měla trasa jen asi dvacet kilometrů skládala se ze dvou částí: ze smyčky v centru města  a trasy po okrajových částech města. A kudy se tedy jelo? Cyklisté se projeli po novém úseku cyklostezky u Zvonu a zastavili se u hlavního rozcestníku dálkových cyklotras, který je před sokolovnou ve Štruncových sadech. Od letošního jara tudy pvede i mezinárodní cyklostrasa č. 3 z Prahy do Regensburgu, která byla přeznačena v úseku mezi Doudleveckou lávkou a křižovatkou nad pivovarskou branou. Pak cyklisté přejeli přes Kožíškovu lávku u mostu Milénia a z Harantovy ulice projeli do Resslovy po nově upraveném povrchu na cyklostezce v průchodu. Přejeli přes Americkou do Martinské, kudy mohou cyklisté nyní jezdit v obou směrech, a podél sadů pokračovali Pallovou ulicí na Rychtářku. Za Lochotínskou lávkou vyjeli na most generála Pattona a odtud dojeli na cyklistický semafor u hl. pošty.

 

Pak pokračovali po cyklostezce kolem Plazy, poté ulicí Na Jíkalce na nové stezky podél Vejprnické ulice. U Lidlu ještě zajeli na lávku přes železniční trať, která je šikovnou zkratkou do Předních Skvrňan.  Zadní Skvrňany projeli Pecháčkovou ulicí a pak pěšinou mezi poli do ulice Na Brůdku. Po překonání Vejprnické museli vyšlápnout kopec na Novou Hospodu. Pro cyklisty je tu zobousměrněna jednosměrná ulice, takže mohou projet přímo až k Domažlické a po její překonání se napojit na nový úsek cyklostezky, která lesem spojuje Novou Hospodu s Valchou. Peloton ale odbočil trochu dříve a vyjel na Borských Polích, kde se napojil na stezku kolem Panasoniku do Sukovy ulice. Tady vyzkoušel první cyklista tlačítko na zcela novém cyklistickém semaforu na křížení s Boetingerovou ulicí. U Borské polikliniky peloton zabočil do Čechovy ulice a Klostermanovou se napojil na loni vybudovanou cyklostezku v ulici Edvarda Beneše. Dále pokračoval kolem Vojenské nemocnice a železniční stanice Plzeň zastávka na cyklostezku podél Doudlevecké třídy dokončenou loni. Přes lávku pod ETD pak dojel až do hospody u Pechtů, kde každý dostal nějakou pěknou cykloturistickou mapu. Právě poslední úsek u tenisových kurtů, po kterém cyklisté dojížděli k hospodě, by měl získat ještě letos nový povrch díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Na trasu se ještě nevešly krátké úseky cyklostezek u bazénu na Slovanech a úpravy křížení stezek na křižovatce Studentské a Lidické na Lochotíně. Kvalitativní změny doznaly i cyklostezky podél Plaské ulice, které dostaly loni nový povrch a lepší prostorové řešení  na křižovatkách.

 

testCelá jízda trvala něco málo přes dvě hodiny. Se snadnými přejezdy komunikací nám pomohl městský strážník, který nás celou cestu doprovázel. Zejména na Domažlické jsme pomoc uvítali. Letos nás bylo zase o něco víc a tak byl peloton pěkně dlouhý. Cyklomapy pro účastníky věnovalo Město Plzeň a Plzeňský kraj.

 

Cykloprohlídky se účastnil také předseda subkomise pro cyklistickou dopravu Komise dopravy Rady města Plzně a náměstěk primátora pro životní prostředí Petr Náhlík. Kolaři se ho mohli ptát na problémy se stezkami v Plzni. Na zastávce na Nové Hospodě pak vysvětloval, proč mají cyklostezky nepříjemné nájezdy. Pokud se i vy chcete zeptat na něco ohledně cyklostezek, můžete mu svůj dotaz položit formou chatu na našem portále. Odpovídat bude do 22. září a věřím, že na opožděné dotazy i poté.

 

Související články

 

Cykloprogram Týdne mobility 16.- 22. září 2009 v Plzni - kompletní program k letošnímu Týdnu mobility  

 

Ptejte se na cyklistickou dopravu v Plzni - chat - můžete se zeptat, proč na některých místech není cyklostezka atp. Odpovídá předseda subkomise cyklistiky Petr Náhlík

 

Kudy po Plzni na kole - zeptejte se (chat)  - chcete se naučit novou trasu pro cestu na kole do práce nebo na koupání? Tak se na ni zeptejte...

 

Fotogalerie