Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Podzimní cyklojízda projela Plzní

article

Účastníci cyklojízdy se vydávají s vtipnými transparenty do ulic města

Již tradičně pořádají Děti Země v Plzni velkou podzimní cyklojízdu na podporu cyklistické dopravy. Letos počasí cyklistům přálo. A ne jen jim! Na startu jste kromě obyčejných kol mohli zahlédnout i dvojkolo s přívěsem, koloběžky nebo tříkolku. Jak letošní cyklojízda probíhala?

 Autor: cykloRADKA (text), Milan VŘEŠŤÁL (foto) Aktualizace: 23.09.2010

testSraz byl tradičně u Branky, odkud peloton za velké pozornosti kolemjdoucích vyjížděl ulicí Bedřicha Smetany přes náměstí Republiky k Plaze. Kotkovou ulicí kolem CANu a Tylovou dojel na Klatovskou. Tam za skupinou cyklistů museli řidiči aut jet v koloně a čekat, než odbočí do Borské ulice směrem k nádraží  Jižní předměstí, aby se pak stočili a přejetím Klatovské pokračovali kolem stavební průmyslovky a zimního stadionu k Papírenské lávce. Přes Koterovskou se kolem hlavního nádraží ČD dostali na Americkou a odtud zpět k Brance, kde byla letošní cyklojízda zakončena. Trasa byla o něco delší než loni, celou ji najdete zde.

 

Zde také organizátoři ocenili nejmladšího, nejstaršího a nejoriginálnějšího účastníka. Nejmladším účastníkem byl Jonáš Rajdl, kterého vezl na sedačce na zadním nosiči tatínek, nejstarší účastnicí byla Věra Vřešťálová, která absolvovala cyklojízdu v kostýmku s kloboučkem na dvojkole se svým manželem. Vřešťálovi přidali tentokrát ke svému kolu i nákladní přívěs, ve kterém vezli ještě jednoho cyklistu - lenocha. Ten byl ovšem jen vycpaný. Ocenění za nejoriginálnější model na cyklojízdě si převzala Eva Jelínková alias dáma v růžovém, která celou trasu abslovovala s otevřeným apartním růžovým slunečníkem a v kloboučku. Opravdu zdařilý cyklistický model!

 

V pelotonu, který měl asi pětatřicet účastníků, se tradičně objevili také komunální politici. Náměstek primátora Petr Náhlík a místostarosta Slovan Oldřich Rozšafný z KDU-ČSL si vyjeli v dresech plzenskonakole.cz. Na kole jel cyklojízdu i Martin Marek ze strany Zelených a na start U Branky přišel peloton pozdravit, alespoň jako pěšák, zastupitel třetího plzeňského obvodu Pavel Stelzer. Více politiků naše redakce v pelotonu bohužel nezaregistrovala, což je škoda, neboť v jiných městech se podobných akcí  mnozí z nich účastnili. Těch, co jezdí na kole, totiž přibývá a mnozí politici si to již uvědomili. Doufejme, že i ti, co budou vládnout v Plzni po komunálních volbách, aby příští cyklojízda nemusela ukazovat na to, jak jsou cyklisté často opomíjeni v dopravním provozu.

 

 

Přečtěte si také

Po městě na kole - Jak na to? - návod pro ty, co by chtěli začít používat kolo jako dopravní prostředek i po městě, ne jen k rekreačním vyjížďkám. Pomůže vám vybrat správné kolo, rychlou a bezpečnou trasu po městě a jak správně zaparkovat.


Zeptejte se na cyklistickou dopravu v Plzni - chat
-  chat s předsedou subkomise pro cyklistickou dopravu v Plzni Petrem Náhlíkem. Ptejte se, proč někudy nevede cyklostezka, nebo navrhněte nějaké zlepšení pro cyklisty v Plzni.

 

Jak se dostat do místa X na kole po Plzni - chat - poradíme vám, jak si najít rychlou a bezpečnou trasu po Plzni

 

Cyklisté si prohlédli nové stezky v Plzni - reportáž z letošní cykloprohlídky po nově vybudovaných cyklostezkách v Plzni

 

Jak se slavil den Bez aut v Plzni - reportáž z cyklojízdy ke Dni bez aut v roce 2009

 

Plzeň v Týdnu mobility - včera cyklojízda dnes cykloprohlídka -  reportáž z cyklojízdy ke Dni bez aut v roce 2009

 

Fotogalerie