Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Za výhledy přes hory a doly

article

Vyhlídka na Karlově nad Spáleným Poříčím

Trasa projíždí krajem na jih od Spáleného Poříčí. Vede kolem přírodní památky Kokšín s cennými porosty kostřavových jedlobučin, kolem přírodní rezervace Chejlava se starým smíšeným bukovým porostem s bohatým bylinným patrem a přírodním parkem Buková hora - Chýlava. Na trase je rozhledna Na Skále u Železného Újezda, ze které je vidět za dobré viditelnosti až do Plzně nebo na Šumavu. Na mnohých místech se otevírají krásné výhledy do údolí Úslavy a Bradavy. Oba sjezdy z Přešína do údolí Úslavy patří k těm nejlepším v okolí. Tahle trasa je pro požitkáře - stoupání a krásné dlouhé sjezdy s vyhlídkou stojí za to, ale vyžadují dobrou kondici. Za zastavení stojí kostel v Nových Mitrovicích údajně postavený podle plánů Santiniho či prostorná odpočívka u rozcestí Na kole na Bukové hoře. Většina trasy vede po vedlejších asfaltových komunikacích, úseky přes Bukovou horu a pod Kokšínem pak po zpevněných lesních cestách.

 

Délka trasy: 37km 

Start a cíl: Spálené Poříčí

 Autor: cykloRADKA (trasa, text a foto), Jarda SOBOTA (foto)
Sezení venku Vyhlídkové místo Ubytování Restaurace, kde vaří Pro pohodové cyklisty Pro bikery Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 40km
Aktualizace: 01.12.2008

Trasa je součástí  takzvaného Spálenopoříčského cyklobalíčku, který je koncipován jako soubor tří tras pro cyklovýlety, jež je možné absolvovat během prodlouženého víkendu s ubytováním ve Spáleném Poříčí. Ideální možnost ubytování cyklistům nabízí hotel Ve Dvoře, který se může pochlubit značkou certifikovaných služeb pro cyklisty Cyklisté vítáni. Plzeňáci pak mohou využít pro přepravu do Spáleného Poříčí Brdského cyklobusu.

 

Všechny tři trasy včetně této vyjíždějí ze Spáleného Poříčí a do tohoto půvabného podbrdského městečka se i vracejí. Každá trasa umožňuje zkrácení. Většina trasy vede po asfaltových komunikacích s minimálním provozem, část je vedena po zpevněných lesních cestách, proto je vhodné použít kolo trekingové nebo horské. Pokud využijete tyto tipy na výlety, můžete se podívat k vyhlášeným Padrťským rybníkům, do přírodních parků Brdy, Pod Štědrým, Buková hora - Chýlava, ale i do dalších rozsáhlých lesních porostů střední a jižní části Brd se spoustou kvalitních zpevněných lesních cest a úžasnými výhledy do údolí Úslavy.

 

Popis trasy B (v mapě černá)

Po značené cyklotrase  (CT) 2039  přes Těnovice do Hořehled. Odtud po zelené turistické značce po zpevněné lesní cestě (dříve křížová cesta) až do Planin. Odtud pokračovat  po CT 2147 do Nových Mitrovic. Asi po jednom kilometru od napojení na CT  2147 v Planinách možno odbočit doprava k přírodní památce Kokšín. V Nových Mitrovicích zajímavý kostel údajně postavený podle plánů významného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Z Nových Mitrovic do Železného Újezda  po CT 2039, kde  odbočit doprava na CT 2149 k rozhledně Na Skále, jejíž vyhlídková plošina je umístěna na stožáru telekomunikační věže. Za dobrého počasí bývá vidět i asi 35 kilometrů vzdálená Plzeň nebo na druhé straně hřeben Šumavy. V Přešíně možnost zkrácení po CT 2149 přes Louňovou - Ždár - Ždírec do Vlčic u Blovic. 

 

testZ Přešína základní trasa pokračuje do Sedliště. Z křižovatky u odbočky do Čížkova (u telekomunikačního stožáru) je za dobré viditelnosti také vidět vzdálená Plzeň. Při sjezdu do Sedliště pak dominanta Nepomucka - Zelená Hora. Za Sedlištěm možno odbočit doleva do Vrčeně na prohlídku modelové železnice a soukromé sbírky železničářských předmětů.  Hlavní trasa ovšem pokračuje ze Sedliště dále přes Srby a po CT 31 podél řeky Úslavy. po průjezdu obcí Srby asi 300 metrů za železničním přejezdem odbočit doleva na zelenou turistickou značku a stoupat po zpevněné lesní cestě pod vrchol Bukové hory. Po pravé straně přírodní rezervace Chejlava. Možnost odpočinku či svačiny na rozcestí Na kole, kde je vybudována velká zastřešená odpočívka. Odtud po zelené turistické značce kolem Chocenické skály sjet až do Vlčic a napojit se na CT 31. V Blovicích několik možností občerstvení včetně teplého jídla. Na křižovatce u restaurace Na Čabardě odbočit doprava z  CT 31 do Štítova, kde se napojit na CT 2146 a po ní pokračovat přes Karlov do Spáleného Poříčí. Z Karlova krásná vyhlídka, poté dlouhý sjezd do údolí. Ve Spáleném Poříčí několik možností občerstvení (i teplé jídlo) včetně restaurace Ve Dvoře s certifikací Cyklisté vítáni. Můžete si zde prohlédnout muzeum v renesančním zámku, kostel sv. Mikuláše na náměstí nebo ochutnat židovská jídla v židovském kupeckém domě.

 

Pro podrobnější  informace si vytiskněte mapu a itinerář trasy, které najdete v přílohách tohoto článku.

test 

 

Možnosti zkrácení

Varianta A) Z Hořehled do Nových Mitrovic přes Mítov (celkem má pak okruh 34 km)
Varianta B) Ze Srb do Blovic přes Ždírec (celkem má pak okruh 34 km)
Varianta C) Z Přešína do Blovic (celkem má pak okruh 29 km)

 

Brdský cyklobus

Můžete využít:

- pro přepravu do Spáleného Poříčí - výchozího bodu všech tří cyklotras Spálenopoříčského cyklobalíčku (a zpět)

Aktuální informace o brdském cyklobusu najdete zde.

 

Občerstvení na trase

Hořehledy

- hospoda Na vsi

Ždírec

- restaurace s vyhlídkovou terasou (teplá jídla jen o prázdninách)

Blovice

- restaurace Na Čabardě se stolem venku (teplá jídla)

- restaurace Panský dům na náměstí (teplá jídla)

- pizzerie Penzion Pohoda (teplá jídla)

testSpálené Poříčí

- restaurace Ve dvoře - má certifikaci Cyklisté vítáni (teplá jídla)

- restaurace Joachim Lewidt (teplá jídla)

- restaurace U Kutálků, nám. Svobody 33

- restaurace U Vötterů, Plzeňská 57 se stolem venku (teplá jídla - jen uvnitř)

 

Cykloservisy na trase

V Blovicích je  cykloservis CYKLO SPORT KABÁT.

 

Cykloprůvodce

Chcete-li se nechat provést po trase a ještě se přitom něco dovědět, objednejte si cykloprůvodce.

 

Doporučené mapy

BRDY ROKYCANSKO, cykloturistická mapa č. 121, 1:70 000  (KARTOGRAFIE Praha)

PLZEŇ JIH, velká cykloturistická mapa č. 132, 1:60 000  (SHOCART) - část trasy

BRDY, velká cykloturistická mapa č. 133, 1:60 000  (SHOCART) - část trasy 

JIŽNÍ PLZEŇSKO, cykloturistická mapa č. 6 - Plzeňský kraj 1:75 000  (KLETR)

 

Cyklobalíček ze Spáleného Poříčí tvoří

trasa A - Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům (51 km) 

trasa B - Za výhledy přes hory a doly (37km) 

trasa C - Podbrdskými vískami a kolem hradů (39km)

 

test  test

 

Tiskové a internetové provedení víkendového cyklobalíčku ze Spáleného Poříčí v rámci Podpory činnosti informačních center na území Plzeňského kraje pro rok 2008 podpořil Plzeňský kraj, provozovatel internetových stránek www.turisturaj.cz.

 

Aktuální provedení jednotlivých tras z regionálního informačního portálu pro cyklisty www.plzenskonakole.cz přebírají i internetové stránky www.turisturaj.cz a www.spaleneporici.cz.

 

 

Přílohy

Mapa tras (745.68 kB)
Itinerář k trase B (305.94 kB)

Fotogalerie