Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

S kolem do vlaku podle nového jízdního řádu

article

Vlak je v kombinaci s kolem ideální pro výlety i cesty za některými povinnostmi. Většina našich vlaků již přepravuje kola. Co byste měli znát před tím, než se s kolem vydáte na cestu vlakem a jaké čekají na cyklisty v našem kraji novinky při cestování s bicyklem? Některé změny se od 11. prosince 2011, tedy s platností nového jízdního řádu dotknou i cyklistů...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 24.11.2011
Vstoupit do diskuse (2)

S kolem z Plzně Pendolinem

Jednou ze novinek, které nás s novým jízdním řádem ČD v Plzeňském kraji čekají, je nové sobotní spojení z Ostravy-Bohumína přes Prahu a Plzeň do Chebu Pendolinem. Většina cyklistů u nás v kraji zatím zná dva základní způsoby přepravy s kolem ve vlaku:  

 

test25 Kč za kolo, pokud ho bereme jako spoluzavazadlo (tedy do speciálního oddílu pro kola, např. rozšířená ulička) v rámci rozšířené přepravy spoluzavazadel a kolo si nakládáme a vykládáme sami (50 Kč za kombinovaný doklad, pokud takto cestujeme s přestupem, tj. minimálně dvěmi vlaky za den)

 

 

test30 Kč za kolo, pokud ho naložíme k průvodčímu do služebního vozu (pošťáku) do úschovy během přepravy (60 Kč za kombinovaný doklad, pokud takto cestujeme s přestupem, tj. minimálně dvěmi vlaky za den). V tomto případě bychom měli z kola odstrojit brašny a další odnímatelnou výbavu

 

Jak je to ale v Pendolinu?

testtestI vlaky Pendolino umožňují přepravu kol, ale jen v omezené míře a s povinnou rezervací. V jízdním řádu je to označeno symbolem kola v rámečku. Vagón č. 4 je vybaven zvláštním zavazadlovým prostorem pro kola a kočárky. Na hák zde ve svislé poloze lze přepravovat maximálně tři kola v celém vlaku. Pendolino má ale povinnou rezervaci míst pro cestující i pro kola. To, že pojedete s kolem, byste tedy měli vědět, už když si budete kupovat místenku, a to jak na přepážce, tak v e-shopu Českých drah. Místenka pro jednu osobu do Pendolina v úseku mezi Plzní a Prahou a Plzní a Frant. Lázněmi stojí jen 35 Kč (i pro cestující s kartou IN 25), mezi Prahou Františkovými Lázněmi 70 Kč a to včetně místa pro kolo, pokud to do svého požadavku zadáte. Průvodčímu v Pendolinu pak ještě zaplatíte 25 Kč za úschovu během přepravy (přepravné pro kolo).

 

Pendolino bude jezdit do Plzně z Ostravy-Bohumína přes Prahu, z Plzně bude odjíždět  v 10.30 dopoledne. S kolem by ho mohl využít tedy nejspíš ten, kdo by si chtěl do lázní přivézt vlastní kolo, nebo by jel s kolem skládacím. Kola jako třeba skládací Brompton po složení splňují rozměry zavazadla, takže pro něj nepotřebujete místenku ani jízdenku.

 

Nové vlaky a vagóny - také pro kola?

testPodle nového jízdního řádu začně jezdit v pracovní dny nový spoj Os 7553 ze Železné Rudy, Alžbětína (odj. 18.21hod) do Klatov. V tomto vlaku bude zařazen i vagon pro přepravu kol. Vagon BDS má celou polovinu pro úschovu kol. Dvířka na kličku pro naložení kol otevírá ve stanici  průvodčí, cyklista pak sedí v druhé polovině vozu a na své kolo přes prosklenou přepážku vidí. Z Klatov lze pokračovat do Plzně vlakem  Os 7527 - ten ale jezdí jen od pondělí do čtvrtka a některé pondělky neumožňuje přepravu kol.

 

Nové vlaky PESA budou ČD nasazovat do provozu od poloviny roku 2012 tyto vlaky jsou  vybaveny nízkopodlažním prostorem pro přepravu kol podobně jako např. žlutozelené Regionovy, které jezdí na Plzeňské metropolitní lince.

 

Děti do vlaku

Plzeňský organizátor veřejné dopravy, společnost POVED, se snaží přilákat na železnici děti, resp. rodiny s dětmi a připravil pro ně několik motivačních soutěží jako jsou dětská kilometrická banka, pexeso či možnost podívat se na ubíhající koleje přes průhled na řídícím stanovišti mašinfíry.

 

Zrušené vlaky

České dráhy nově zrušily první ranní rychlík z Prahy do Plzně (příjezd 5.50 hod) a poslední vlak, který do Prahy z Plzně odjíždí 22.10 hod. Na trati Horažď ovice předměstí - Klatovy (trať 185) nově nepojedou rychlíky z Plzně ve 20.03 hod do Českých Budějovic a z Českých Budějovic do Plzně (příjezd 21.57 hod) - tyto dva vlaky budou jezdit jen v pátek a v neděli.

 

Jízdné

Plošné zvýšení DPH se od 11. prosince odrazí také v cenách vlakových jízdenek. České dráhy v novém tarifu zohledňují loňské zvýšení daně z přidané hodnoty o 1 a letošní o 4%, celkově tedy jízdenky průměrně podraží o 5%.  

Došlo k úpravě cen obyčejného jízdného, kdy ceny jízdenek na vzdálenosti 1 až 20 km jsou vyšší o 1 Kč, u jízdného na vzdálenost nad 20 km se vychází z principu zvýšení ceny z 1,20 Kč / 1 km na hodnotu 1,26 Kč / 1 km. Nijak se nemění způsob výpočtu (vzorce, koeficienty) ostatních nabídek, které vycházejí z obyčejného jízdného (např. zákaznické, traťové jízdenky), vyjma skupinové slevy. Zavádí se nová konstrukce slevy pro skupinu - první cestující platí obyčejné jízdné, druhý cestující má slevu 40% (dosud měl 50%) z obyčejného jízdného a 3. - 30. cestující má slevu 50% z obyčejného jízdného. Srovnání starých a nových cen si můžete  prohlédnout v tabulce na příkladech dvou tratí pro jednu až deset osob ve skupině.

 

 

 

 osob

km

Stará

cena

Stará

cena

Kč./os.

Nová

cena

 Kč

 Nová

cena

Kč/os. 

Poznámka                

 

Plzeň-Nepomuk  

1

34

50

50

52

52

 

Plzeň-Nepomuk s kartou IN 25

1

34

38

38

39

39

 

Plzeň-Nepomuk

2

34

76

38

83

41,5

 

Plzeň-Nepomuk

3

34

101

33,6

109

36,3

 

Plzeň-Nepomuk

5

34

151

30,2

161

32,2

 

Plzeň-Nepomuk

10

34

276

27,6

291

29,1

 

Plzeň - Železná Ruda, město

1

93

122

122

126

126

 

Plzeň - Železná Ruda, město s kartou IN 25

1

93

92

92

94

94

 

Plzeň - Železná Ruda, město

2

93

184

92

202

101

 

Plzeň - Železná Ruda, město

3

93

245

81,6

265

88,3

 

Plzeň - Železná Ruda, město

5

93

367

73,4

391

78,2

 

Plzeň - Železná Ruda, město

10

93

672

67,2

706

70,6

 

 

Ceny za přepravu kola ve vlaku se nemění:

 Kolo

Cena 

Jako spoluzavazadlo (1 jízda)

25 Kč

Úschova během přepravy (1 jízda)

30 Kč

Jako spoluzavazadlo (celodenní=více jízd)

50 Kč

Úschova během přepravy (celodenní=více jízd)

60 Kč

Do zahraničí s jízdenkou ČD Net+DB (celodenní), jako spoluzavazadlo

90 Kč

Do zahraničí *)

5 EUR**)

*) při zakoupení nutné uvést jméno, příjmení a bydliště majitele kola

**) Cena se přepočítává podle aktuálního kursu CZK-EUR

 

Výluky

testV roce 2012 sice budou pokračovat práce na rekonstrukci železničního koridoru mezi Prahou a Plzní, konkrétně v úseku Rokycany-Hořovice, kde budou vlaky projíždět jen po jedné koleji, na spojení se to však projeví jen menším zpožděním (vlaky se musí střídat při průjezdu na jediné koleji), ale náhradní autobusová přeprava tam cestující nečeká. Výluky  s náhradní autobusouvou přepravou, které SŽDC na rok 2012 naplánují bývají známy cca 2-3 měsíce předem a České dráhy se jim musí přizpůsobit provoz a tam, kde bude výluka na jednokolejné trati, zajistit i náhradní přepravu. Ta se týká i kol. Proto se doporučuje si před cestou zjistit, zda na trati, kterou s kolem pojedete, není výluka. Přestože ČD již zlepšily komfort pro cestování kol při náhradní přepravě (deky v ložném prostoru skříňové avie, či možnost cestovat s kolem v nízkopodlažním autobuse), přestup a cestování s kolem při výluce není pro cyklistu nic příjemného. Stojí za to tedy zvážit, zda v době výluky výlet nepřesunout a trati se raději nevyhnout.

 

Výluky jsou aktuálně k dipozici na internetové stránce www.cd.cz/cd-online/vyluky/  telefonicky pak na čísle 840 112 113.

 

Jak zjistit spojení pro cestu vlakem s kolem

Od prosince 2010 nabízejí České dráhy na svých stránkách možnost vyhledat spojení i pro cestující s kolem. Jak jsme psali již v článku S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím o novém vyhledávači spojení, může si nyní cyklista vyhledat spoj na www.cd.cz/spojeni kde při zadání rozšířeného hledání musí rozbalit lištu Spojení a v ní zaškrtnout  volbu Spojení pro cestující s kolem. Informaci o spojích s přepravou kol získáte i telefonicky na zelené lince 840 112 113.

 

 

Pravidla pro přepravu kol ve vlaku

Přeprava kol je dána platnými Přepravními podmínkami ČD. Pokud budete hledat podrobnosti o přepravě kol jako spoluzavazadel a jejich úschovu během přepravy, začněte číst na straně 46 přepravních podmínek (v těch platných od 6/3/2011). Rozsah přepravy v úschově během přepravy se upravuje takto (dle odstavce 206 Přepravních podmínek platných od 6/3/2011):

 

test206. Do úschovy během přepravy může ukladatel uložit:
a) jízdní kola vč. tandemů a vícemístných kol,
b) dětské kočárky, vozíky (např. typu CROOZER) a tříkolky, koloběžky,
c) snadno přenosné lodě a další snadno přenosné předměty,
u nichž nesmí hmotnost jednoho kusu přesáhnout 50 kg.
206. 1. Ukladatel předává ukládaný předmět do ÚBP přímo zaměstnanci ČD do označeného vozu ve vlaku.
206. 2. Před předáním ukládaného předmětu do ÚBP odejme ukladatel všechny snadno odnímatelné součásti ukládaného předmětu, ČD neodpovídají za jejich ztrátu nebo poškození.
206. 2. 1. Předává-li ukladatel k úschově předmět s připevněnými zavazadly, zaplatí za připevněná zavazadla samostatné úschovné.
206. 3. Na výzvu zaměstnance ČD je ukladatel povinen zajistit výpomoc při nakládce a vykládce ukládaného předmětu s připevněnými zavazadly. Po výzvě smí ukladatel vstoupit na dobu nezbytně nutnou do vozu, přičemž ke vstupu lze použít výhradně nástupní prostor pro cestující. Pokud ukladatel odmítne výpomoc provést, vybere od něj zaměstnanec ČD poplatek za neprovedenou výpomoc dle tarifu TR 10.

 

Rozhodně se tedy vyplatí si Přepravní podmínky před cestou s kolem, zvlášť např. tandemovým, nebo vybaveným závěsným vozíkem, prostudovat!

 

 

Přečtěte si také

Nový jízdní řád ČD - pro cyklisty novinky k lepšímu - změny při cestování vlakem platné s novým jízdním řádem od 12. prosince 2010

 

S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím - článek plný rad pro cestování s kolem po železnici. (ceny a některé další informace v článku uváděné jsou vztažené k datu, kdy byl publikován, tedy s novým jízdním řádem nemusí být aktuální)

 

Do práce na kole + příměstským vlakem? Chybí tarify - nová metropolitní linka projíždějící z Blovic přes Plzeň do Kozolup

 

Spojení s kolem si už najdete i na stránkách Českých drah -  článek o novém  vyhledávači spojení na stránkách Českých draha a návod, jak s ním pracovat, tedy si najít spoj s kolem

 

Do Domažlic vlakem REGIO JET - o preznetačních jízdách žlutých vlaků na trati Plzeň - Domažlice 

 

Vlakové spojení z Prahy do Bavorska se zlepší - o změnách vpřepravě kol v přímých vlacích kopírujících mezinárodní cyklotrasy z Prahy na západ

 

S kolem vlakem do Norimberku - půjde to? - o tom,jak jsme v září 2008 zkoušeli dojet vlakem z Plzně do Schwandorfu a odtud na kole zpět do Plzně. Najdete zde inspiraci na víkendový výlet za hranice s přespáním v Bělé nad Radbuzou

 

Odkazy

www.cd.cz - stránky českých drah, kde najdete i vyhledávač spojení s kolem (rozšířené hledání)

Přeprava kol ve vlaku - informace na stránkách Českých drah

Diskuse (2)

Vstoupit do diskuse