Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Vlakem s kolem - o prázdninách s novou jízdenkou

article

Naložené kolo zpravidla stačí opřít

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou s kolem vlakem, České dráhy na tyto prázdniny nabízejí nový produkt. S novou jízdenkou na léto si můžete jezdit po republice dva týdny za jednu cenu s jediným jízdním dokladem. Naskýtá se vám tak možnost dopravit se na místo vaší dovolené třeba na druhé straně republiky vlakem a tam se popovážet podle libosti...

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 24.07.2012
Vstoupit do diskuse (1)

testSe zvyšujícími se cenami pohonných hmot se letos na jaře mnozí Češi zamýšleli nad tím, jak ušetřit na provozu čtyřkolého člena rodiny. Zatímco u nás v Česku lidé omezili zbytečné jízdy autem, u našich německých sousedů hledali i jiné způsoby. Počet lidí, kteří začali používat kolo jako dopravní prostředek místo auta v Německu tou dobou prudce vzrostl. S novou jízdenkou Českých drah Jízdenka na léto si změnu můžete vyzkoušet i vy - aspoň o dovolené. Za tuto letošní novinku dáte 990 Kč a pak můžete neomezeně cestovat vlakem po republice 14 dní, jak je libo. Jízdenka na léto je určena pro všechny držitele In-karet ČD s platnou aplikací a pro držitele studentských průkazů ISIC. Kdo ještě nemá In-kartu, může si za 150 korun pořídit tříměsíční In-kartu se slevou IN 25 START a díky ní letní nabídku také využít. Jízdenka na léto se vyplatí těm, co se chystají například na Moravu a tam hodlají s kolem sem tam popojet vlakem. Pokud byste například jeli z Plzně do oblíbené beskydské vesničky Velké Karlovice, dali byste za jízdenku tam a zpět 2 x 621 Kč, tedy celkem 1242 Kč, za jízdenku na léto se startovací kartou jen 990 +150 = 1140 Kč. S běžnou In-kartou pro 25% slevu by vás cesta tam a zpět stála 932 Kč, s jízdenkou na léto 990 Kč. Pokud byste například sjížděli po hřebenových singltrailech nebo naopak dlouhým údolím po cyklostezce Bečva a do Karlovic se chtěli ze Vsetína vrátit zase vlakem, vyplatila by se vám již Jízdenka na léto, protože pro všechny další jízdy vlakem v době platnosti jízdenky byste si novou již kupovat nemuseli. Jízdenka na léto ale nezahrnuje jízdní doklad pro kolo - ten si musíte koupit zvlášť.

 

Jak cestovat na dovolenou s kolem vlakem

testPokud jste dosud na dovolenou cestovali jen autem nebo cyklobusem, mohlo by se vám hodit několik rad, jak vhodně zabalit, abyste věci na týdenní dovolenou zvládli odvézt jen s kolem. Pokud nemáte na kole nosič na brašny, měli byste si ho pořídit. Vyberte takový, který zvládne předpokládanou váhu a pokud dbáte na to, aby vaše kolo nebylo těžké, volte lehčí (ale dražší) provedení z materiálů na bázi hliníku. Brašny se vyrábějí v různých provedeních lišících se zejména povrchovou úpravou proti dešti. Pokud se chystáte s kolem cestovat více a za každého počasí, vybírejte z tzv. expedičního provedení. Ze zahraničních značek bychom mohli jmenovat v Německu oblíbený Ortlieb, který už se prodává i v Plzni, nebo Vaude. Hodně českých cyklistů kupuje české brašny. Nejširší škálu různých typů má asi Sport arsenal. Pro běžnou dovolenou na kole vám ale budou stačit brašny pro náročnou cykloturistiku s pláštěnkou, kterou v případě deště můžete natáhnout přes ně. Ta také brašny chrání před blátem, kterému se při delší cestě za deště neubráníte. Mně se i pro delší letní cesty osvědčila rozkládací brašna od Sport arsenalu - podobné ale už vyrábí i jiní výrobci, např. Author, liší se ale objemem. V rozloženém provedení do té své naskládám vše potřebné i na týdenní cestu, složená brašna pak dobře poslouží na jednodenní výlet z dovolenkové základny. Pokud budete setrvávat na jednom místě a chcete podnikat jednodenní výlety, je toto provedení rozkládací brašny ideální řešení. V případě potřeby jej na cestu na základnu můžete doplnit ještě batohem na záda.

 

testPokud cestujete na dovolenou na kole bez auta, naučíte se zabalit si jen to, co opravdu potřebujete. Oblečení stačí v minimálním počtu a vhodně kombinovatelné. Dresy i kalhoty můžete večer přeprat, nechat na ramínku vykapat a pak vymačkat do ručníku. Do rána je máte suché. Někteří zkušení cestovatelé, kteří jezdí dálkové trasy a na každém místě přespávají jen jednou, dosouší svršky na kole za jízdy. Pro takovou cestu se vyplatí mít i kosmetiku v cestovním minibalení. Naštěstí se již dostanou např. minibalení pasty na zuby nebo opalovacího mléka. Pokud neseženete, stačí jen přelít do nějakého menšího obalu např. do lahviček od hotelových šamponů. Při balení na delší cestu bychom neměli zapomenout na vhodný instantní nápoj, případně hořčík a další minerály v tabletách. Již několikrát, zejména při cestování s kolem jako spoluzavazadlem, tedy zaparkovaným v uličce nebo na představku vagónu, se mi osvědčily gumicuky. Pásy na připevnění kol na k tomu určená místa ve vagónu jsem totiž viděla zatím jen ve vlacích německých a rakouských drah. Kolega ale již pásky na uchycení kol zaregistroval v motoráku u Lipna.

 

testtestCestování s kolem vlakem není tak složité, jak se možná na první pohled těm, co stále ještě popovážejí svá kola na střeše svého auta, zdá. Nejprve je nutné si najít vhodné vlakové spojení a zjistit, jak se daným vlakem kola přepravují. Při úschově během přepravy musíte kola odstrojit (brašny, lahve atp.) a dát k naložení průvodčímu přímo do služebního oddílu vlaku (hovorově poštovní vagón). Tam si ho také ve stanici, kde vystupuje musíte vyzvednout. Zaplatíte přitom 30 Kč za kolo nebo 60 Kč, pokud budete s kolem přestupovat a použijete týž den ještě další vlak. Tato služba bývá poskytována většinou v rychlících, v osobních vlacích se častěji setkáte s přepravou kola jako spoluzavazadla. V tom případě si kolo musíte naložit sami na místo ve vagónu k tomu určené. To bývají většinou rozšířené uličky či představek vagónu. Na první a poslední plošince tak mohou cestovat maximálně 2 kola se souhlasem průvodčího ve všech vlacích s výjimkou speciálních jako je např. Pendolino. Pozor byste si ale měli dát na povinné rezervace míst na kola. Pokud je u příslušného vlaku, který chcete použít, ikona kola v rámečku (popř. kufru v rámečku), musíte na pokladně (nelze přes internet) koupit "místenku" pro kolo. Tuto rezervaci místa pro kolo se vyplatí  koupit i v případě, že odjíždíte na dovolenou a víte, že musíte použít určitý spoj a případným dalším byste se již na místo nedostali. V tomto případě se 15 Kč za rezervaci místa pro kolo jistě vyplatí. Těm méně zkušeným nabízíme souhrn rad, jak na to v článku S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím.

 

Podmínky „Jízdenky na léto"

1. Nepřenosná síťová jízdenka pro jednu osobu umožňuje po dobu své platnosti neomezený počet jízd všemi vlaky ČD ve 2. vozové třídě. Určena je držitelům In-karty s jakoukoliv platnou zákaznickou aplikací nebo držitelům platné mezinárodní studentské karty ISIC (vydané v ČR i v zahraničí).
1.1. Jednorázový doplatek do 1. vozové třídy se k jízdence vypočte jako rozdíl mezi 1. a 2. vozovou třídou jízdného, na které cestující prokáže nárok, a to za úsek, ve kterém 1. vozovou třídu skutečně použil.
1.2. Na jízdence je uvedeno příjmení cestujícího a číslo průkazu, ke kterému byla vydána. Za platnou bude jízdenka při kontrole jízdních dokladů uznána pouze tehdy, pokud k ní cestující předloží doklad na ní uvedený a všechny údaje budou souhlasit.
1.3. Pokud cestující k jízdence nepředloží průkaz (In-kartu nebo kartu ISIC), jehož číslo je na ní uvedeno, nebo nebudou souhlasit všechny údaje potřebné pro kontrolu, zaplatí cestující za danou jízdu jízdné, na které prokáže nárok.
2. Jízdenka platí po dobu vybraných dvou týdnů v období 1. 7. až 31. 8. 2012.
2.1. Předprodej jízdenky bude zahájen 29. 6. 2012, první den platnosti může být nejdříve 1. 7. 2012
3. Platnost jízdenky je 14 po sobě jdoucích dnů, tedy například jízdenka zakoupená s prvním dnem platnosti 5. 7. platí do 18. 7. 2012.
3.1. Platnost jízdenek s prvním dnem platnosti 19. - 30. 8. 2012 se postupně zkracuje tak, aby poslední den platnosti byl 31. 8. 2012, přičemž cena jízdenky se nesnižuje.
3.2. Jízdenku s prvním dnem platnosti 31. srpna 2012 již nelze zakoupit (cestující může využít nabídky jednodenní jízdenky ČD Net).
4. Cena jízdenky je 990 Kč.
5. Jízdenku lze zakoupit pouze u pokladní přepážky ČD jako elektronicky tištěný doklad ze zařízení UNIPOK.
7. Při zakoupení jízdenky se přiznává zvýhodnění (sleva 3 %) v rámci bonusového programu.
8. Ostatní podmínky dle Smluvních přepravních podmínek Českých drah pro veřejnou drážní osobní dopravu a Tarifu Českých drah pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel platí v plném rozsahu.

 

Přečtěte si také

S kolem do vlaku podle nového jízdního řádu - jak cestovat vlakem s kolem a co se změnilo podle nového jízdního řádu pro rok 2012

 

S kolem do vlaku - vyhněte se úskalím - článek plný rad pro cestování s kolem po železnici. (ceny a některé další informace v článku uváděné jsou vztažené k datu, kdy byl publikován, tedy s novým jízdním řádem nemusí být aktuální)

 

Spojení s kolem si už najdete i na stránkách Českých drah -  článek o novém vyhledávači spojení na stránkách Českých drah a návod jak s ním pracovat, tedy si najít spojení vlakem s kolem

 

Vlakové spojení z Prahy do Bavorska se zlepší - o změnách vpřepravě kol v přímých vlacích kopírujících mezinárodní cyklotrasy z Prahy na západ

 

S kolem vlakem do Norimberku - půjde to? - o tom, jak jsme v září 2008 zkoušeli dojet vlakem z Plzně do Schwandorfu a odtud na kole zpět do Plzně. Najdete zde inspiraci na víkendový výlet za hranice s přespáním v Bělé nad Radbuzou

 

Odkazy

www.cd.cz - stránky českých drah, kde najdete i vyhledávač spojení s kolem (rozšířené hledání)

Přeprava kol ve vlaku - informace na stránkách Českých drah

 

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse