Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Česko-německými trasami do Poběžovic

article

Tato trasa využívá několika dálkových mezinárodních cyklotras. Z hranic vede kousek pro Panevropské CT spolu s Iron Curtian Greenway (železná opona) po které pokračuje až do Rybníku, kde se napojuje na českobavorskou stezku přátelství z Naaburgu do Horšovského Týn. Můžete se tak projet bývalým pohraničním pásmem, ale i méně zalesněnými oblastmi dál od hranic, kde si při postupném sjíždění užijete výhledů do vnitrozemí. Trasa je určena těm cyklistům, kteří zvládnou i delší trasy ve zvlněném terénu.

 

Start a cíl: Železná - Poběžovice

 Autor: cykloRADKA
Informační tabule Sezení venku Pro dálkové cykoturisty Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 30km
Aktualizace: 03.05.2009

testKraj plný zaniklých vsí a vísek, krajina, kterou člověk několik let neměnil svými stavebními zásahy - to je oblast Českého lesa jednoho z pohraničních pohoří bývalé železné opony. Rozsáhlé lesy se spoustou zpevněných cest i silničky spojující podhorské vísky a městečka, to je ráj pro turisty, hlavně ty na kole. Značené cyklotrasy včetně dvou mezinárodních jsou lákadlem zejména pro cyklisty. Český les nabízí krásné výlety všem. Teď se ale nabízí hlavně cyklistům z Plzně a to i těm, co se kopcovitého terénu obávají. Přímou linkou z Plzně přes Stod a Nýřany se můžete dovézt do Poběžovic, Hostouně, Bělé nebo až na česko-německé hranice do Železné. Každá z nich přitom vede do jednoho z měst, které letošní rozjezd cyklobusu podpořilo. Máte tedy možnost prohlédnout si každé z nich i jeho pamětihodnosti dřív než nasednete znovu do cyklobusu ke zpáteční cestě. Nechte se inspirovat našimi tipy na cyklovýlety a poznejte nedotčenou přírodu i místa se zaniklou historií.

 

Popis trasy C (v mapě červená)

testTato trasa vede samotným jádrem pohraničí Českého lesa částečně po bývalých signálkách značených jako Železná opona (Iron Curtain Greenway), ale také po cyklotrase přátelství (Naaburg- Schonsee - Horšovský Týn). Zastavit se tak můžete na místech bývalých vsí Pleš, Rabov či Václav. Na Pleši najdete ale jen hřbitov, mezi Pleší a Rabovem bývá otevřen hostinec Na Pleši. Na trase je spousta krásných výhledů - mezi Pleší a bývalou vsí Václav, nad Šidlákovem i za Drahotínem. Malou zajížďkou se dostanete k dominantě této části Českého lesa ke Zvonu, který ovšem jako vojenské stanoviště bývá otevřen veřejnosti jen výjimečně. Než odbočíte na Rybník, nezapomeňte si prohlédnout kamenný mostek přes Radbuzu, který býval na tzv. Ostrovské stezce. První část trasy se vlní v pohraničních horách, druhá (od vrcholu Mošna nad Rybníkem) pak už jen sjíždí dolů.

 

 

test 

 

 

Poběžovice - cíl trasy

První zmínka již z roku 1359. V 15. století byl vystavěn rozsáhlý pozdně gotický hrad a městský kostel. Začátkem 16. století byly Poběžovice povýšeny na město. Opevněny byly hradbami s třemi branami. Koncem 17. století byl na místě hradu vystavěn raně barokní zámek, kde jako učitel hudby působil mladý Bedřich Smetana. Od 1846 Poběžovice s nedalekou Pivoní vlastnili příslušníci rodu Coudenhove a setrvali zde až do roku 1945. Doktor filozofie hrabě Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi byl prvním prezidentem Panevropské unie, jejímž byl i duchovním otcem. Do dějin města vstoupila i japonská manželka rakouského diplomata a majitele panství Jindřicha Coudenhove-Kalergi, Micuko Aojama. V Poběžovicích žili dlouho pospolu Němci, Češi a rozsáhlá židovská komunita. Pro židovskou sektu Chasidů byly Poběžovice dokonce poutním místem známým po celé Evropě. Ve městě si můžete prohlédnout sochu sv. Jana Nepomuckého od Jana Brokoffa, mariánský sloup, původně dvouvěžový kostel Nanebevzetí Panny Marie a faru. Za městem nad silnicí do Drahotína je židovský hřbitov. Jan Brokoff zde mimo jiné vytvořil lipový model pro bronzovou sochu Jana Nepomuckého umístěnou na Karlově mostě v Praze.V roce 1995 byla vyhlášena městská památková zóna. Probíhá postupná a náročná rekonstrukce zámku. Poběžovice uzavřely partnerství s bavorským městem Schonsee. Obě města spojuje přeshraniční cyklotrasa Přátelství vedoucí z Horšovského Týna do Naaburgu, na české straně značená jako 2141.

 

Ubytování

testBělá nad Radbuzou

pension u Zubaře  se značkou Cyklisté vítáni

restaurace Radbuza
pension Dvořákův mlýn

Poběžovice
hotel Hubertus


Rybník
testRekreační středisko Rybník se značkou Cyklisté vítáni

rodinná farma Uher

 

Občerstvení

Bělá nad Radbuzou
restaurace Radbuza - teplá jídla
Klub P+P - občerstvení

Poběžovice
hotel Hubertus - teplá jídla
U Dušana - teplá jídla
pizzerie Valtíř - občerstvení

 

Rybník
testRestaurace Rekreačního střediska Rybník se značkou Cyklisté vítáni- teplá jídla

rodinná farma Uher - teplá jídla

Železná
Bistro U Bendů - teplá jídla
restaurace Praha - teplá jídla
Travel Free Shop

 

Cykloservisy na trase

V zájmovém území ani jeho i okolí není cykloservis.
V případě potřeby možno použít nářadí a základní náhradní díly v zařízeních se značkou Cyklisté vítáni v pensionu - U zubaře v Bělé a Rekreačním středisku Rybník.

 

Cykloprůvodci

Chcete-li se nechat provést po trase a ještě se přitom něco dovědět, objednejte si cykloprůvodce.

 

Doprava na start cyklobusem

Využijte cyklobusu, který jezdí z Plzně od 1. května do 20. září 2009. Informace najdete zde.

 

 

Doporučené mapy

Český les/Oberfälzer Wald, cykloturistická mapa č.9,  1:75 000, pro Plz. kraj vydal Kletr
Český les - jih, turistická mapa 1:50 000, vadal KČT
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Domažlicko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les - jih, Chodsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les, Chodsko, turistická mapa 1:100 000, vydala Kartografie Praha

 

Pozor na telefony!

V tomto území je mnoho míst, která nejsou pokryta signálem mobilních sítí. Někdy je k dispozici pouze pokrytí německým operátorem. Je tedy dobré mít aktivovaný roaming a při vytáčení čísla či přijímání hovoru kontrolovat  aktuální  připojení do sítě. Pokud pojedete ve skupině a někoho ztratíte, máte malou šanci, že se ho dovoláte na mobil. V rekreačním středisku Rybník je k dispozici telefonní automat na mince.

 

Cyklobalíček "Cyklobusem do Českého lesa" tvoří

testtrasa A - Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou (16 nebo 40 km)

trasa B - Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně (40 km)

trasa C - Česko-německými trasami do Poběžovic (30 km)

 

 

Tiskové a internetové provedení tras Cyklobusem do Českého lesa podpořil Plzeňský kraj, provozovatel internetových stránek www.turisturaj.cz. test

 

 

 

 

 

Fotogalerie