Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou

article

Tato trasa vedoucí až do Bělé je zvládnutelná i pro pohodové cyklisty. Vede od konečné cyklobusu po lesních cestách až do Bělé, kde je možné skončit (např. s dětmi) nebo ještě pokračovat její druhou částí přes Sycherák k rozhledně na Březince. Na Sycheráku je možné se vykoupat v rybníce a poté opět sjet do Bělé. Na trase je jen jedno větší stoupání z Bělé, jinak je nenáročná a většina z ní vede mimo komunikace - je tedy vhodná i pro rodiny s dětmi.

 

Start a cíl: Železná - Bělá nad Radbuzou

 Autor: cykloRADKA
Sezení venku Piknikové místo Pro pohodové cyklisty Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 35km
Aktualizace: 03.05.2009

testKraj plný zaniklých vsí a vísek, krajina, kterou člověk několik let neměnil svými stavebními zásahy - to je oblast Českého lesa jednoho z pohraničních pohoří bývalé železné opony. Rozsáhlé lesy se spoustou zpevněných cest i silničky spojující podhorské vísky a městečka, to je ráj pro turisty, hlavně ty na kole. Značené cyklotrasy včetně dvou mezinárodních jsou lákadlem zejména pro cyklisty. Český les nabízí krásné výlety všem. Teď se ale nabízí hlavně cyklistům z Plzně a to i těm, co se kopcovitého terénu obávají. Přímou linkou z Plzně přes Stod a Nýřany se můžete dovézt do Poběžovic, Hostouně, Bělé nebo až na česko-německé hranice do Železné. Každá z nich přitom vede do jednoho z měst, které letošní rozjezd cyklobusu podpořilo. Máte tedy možnost prohlédnout si každé z nich i jeho pamětihodnosti dřív než nasednete znovu do cyklobusu ke zpáteční cestě. Nechte se inspirovat našimi tipy na cyklovýlety a poznejte nedotčenou přírodu i místa se zaniklou historií. 

 

Popis trasy A (v mapě zelená)

testDálková trasa spojující Prahu a Paříž sjíždí ze Železné na hranicích pozvolna do Bělé nad Radbuzou. Po cestě se naskytne několik vyhlídkových míst - asi kilometr od Železné a nedaleko od Bystřice před sjezdem do Bělé. Zajímavé pohledy do krajiny nabízí i bývalá ves Waldorf nebo Karlova huť. Také míst k odpočinku po cestě je několik - na Waldorfu, u rybníčka pod Srnčím vrchem. Jen o kousek dál je nedaleko zaniklé vsi Růžov památník americkým vojákům. Trasa dále pokračuje sjezdem do Bělé, kde přejíždí historický most střežený sochami svatých. Zde je možné výlet skončit, nebo si ještě přidat malý okruh vedoucí po Paevropské trase přes Sycherák až do Bernartic k rozhledně Březinka. Zpáteční cesta přes Dehetnou a kolem rybníků velký a malý Hurtov se sjezdem do Bělé je už odpočinkovým finále celého výletu. U Sycheráku si navíc můžete zaplavat v rybníku Chobot. Na oběd můžete zastavit v bělé či na Rybníku. Na trase je jen jedno stoupání z Bělé, jinak je nenáročná a většina z ní vede mimo komunikace - je tedy vhodná i pro rodiny s dětmi.

 

 

test 

 

 

Bělá nad Radbuzou - cíl trasy

První písemná zmínka o Bělé pochází z Kosmovy kroniky. Do konce 16. stol. patřila Bělá k panství královského hradu Přimda Byla jedním ze středisek přimdských Chodů, kteří zde měli svou rychtu Leží na soutoku Bezděkovského potoka a řeky Radbuzy, neboli Bílého potoka, který jí dal pravděpodobně i jméno. Jiná teorie spojuje název vsi se zdejšími dvěma slanými prameny. Rozvoj Bělé určovala její poloha na jedné ze středověkých obchodních cest z Horšovského Týna do Bavor. Nad původně českým obyvatelstvem postupně od 13. století převážili Němci, což se projevilo tím, že se vžil německý název obce Weissensulz. V roce 1600 získali Bělou Lamingenové z Albenreuthu. V roce 1614 dostavěli místní tvrz, ke které patřil také pivovar a poplužní dvůr. Později byla Bělá připojena k panství Újezd Svatého Kříže a bělský zámek zůstal jen úředním střediskem. V 19. století náleží celé Bělsko do svatokřížského panství Koců z Dobrše, jejichž občasnými letními hosty bývali na zámku v Újezdě Sv. Kříže Josef, Qvido a Amálie Mánesovi. Od 17. století vzniklo v okolí Bělé asi 10 skláren, některé z nich pracovaly ještě na počátku 20. století. Většina obyvatel Bělska se zabývala zemědělstvím, dřevařstvím, rukodělnou výrobou. Po roce 1945 byli obyvatelé Bělé i jejího okolí téměř všichni odsunuti a k oživení mnoha příhraničních obcí už nikdy nedošlo. Bělé dominuje kostel Panny Marie Sedmibolestné. Nejznámější památkou v Bělé je kamenný barokní most postavený po vzoru Karlova mostu. Má osm oblouků a nese šest barokních soch svatých. Most byl dopravní stavbou i kultovním místem, konaly se na něm pouti i sloužily pobožnosti. Bělou prochází mezinárodní Panevropská cyklotrasa CT 37 z Prahy do Paříže. 

 

Ubytování

testBělá nad Radbuzou

pension u Zubaře  se značkou Cyklisté vítáni

restaurace Radbuza
pension Dvořákův mlýn

Poběžovice
hotel Hubertus


Rybník
testRekreační středisko Rybník se značkou Cyklisté vítáni

rodinná farma Uher


Sycherák
Rekreační středisko

 

Občerstvení na trase

Bělá nad Radbuzou
restaurace Radbuza - teplá jídla
Klub P+P - občerstvení


Sycherák

Rekreační středisko


Železná
Bistro U Bendů - teplá jídla
restaurace Praha - teplá jídla
Travel Free Shop

 

Cykloservisy na trase

V zájmovém území ani jeho i okolí není cykloservis.
V případě potřeby možno použít nářadí a základní náhradní díly v zařízeních se značkou Cyklisté vítáni v pensionu - U zubaře v Bělé a Rekreačním středisku Rybník.

 

Cykloprůvodci

Chcete-li se nechat provést po trase a ještě se přitom něco dovědět, objednejte si cykloprůvodce.

 

Doporučené mapy

Český les/Oberfälzer Wald, cykloturistická mapa č.9,  1:75 000, pro Plz. kraj vydal Kletr
Český les - jih, turistická mapa 1:50 000, vadal KČT
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Domažlicko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les - jih, Chodsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les, Chodsko, turistická mapa 1:100 000, vydala Kartografie Praha

 

Pozor na telefony!

V tomto území je mnoho míst, která nejsou pokryta signálem mobilních sítí. Někdy je k dispozici pouze pokrytí německým operátorem. Je tedy dobré mít aktivovaný roaming a při vytáčení čísla či přijímání hovoru kontrolovat  aktuální  připojení do sítě. Pokud pojedete ve skupině a někoho ztratíte, máte malou šanci, že se ho dovoláte na mobil. V rekreačním středisku Rybník je k dispozici telefonní automat na mince.

 

 

Cyklobalíček „Cyklobusem do Českého lesa” tvoří

testtrasa A - Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou (16 nebo 40 km)

trasa B - Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně (40 km)

trasa C - Česko-německými trasami do Poběžovic (30 km)

 

 

Tiskové a internetové provedení tras Cyklobusem do Českého lesa podpořil Plzeňský kraj, provozovatel internetových stránek www.turisturaj.cz. test

 

 

 

 

 

Fotogalerie