Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cykloprohlídky zacílí na zajímavosti geoparku Barrandien

article

Poslední zastávka je v lomu

Letos to vypadá, jako by se jaro zpozdilo. Podobně to je s letošními cykloprohlídkami, které začínají až s prvním červnovým dnem. Letos se zaměří na přírodní zajímavosti nově vzniklého geoparku Barrandiem, který sahá od Prahy až na Plzeňsko. Tři geologicky zaměřené cyklotrasy doplní další tři představující historii, zajímavé stromy sa rostliny vč. vyhlášeného křimického zelí. Co vás letos čeká?Autor: cykloRADKA Aktualizace: 31.05.2019

testPo patnácti sezónách pravidelných cykloprohlídek po Plzeňsku už asi není třeba vysvětlovat, co cykloprohlídky jsou. Spojení pěkného výletu po méně známých místech s doprovodem průvodce na kole se již v Plzni zažilo. Trasy cykloprohlídek směřují na různé strany města, ale stále mají stejné dva hlavní cíle:

 • seznámit s méně používanými úseky cyklistických stezek a komunikací, které jsou vhodné pro cyklisty a umožňují bezpečnější pohyb na kole po Plzni a okolí
 • představit méně známé nebo téměř neznámé zajímavosti Plzně a okolí.

testLoni jsme k cykloprohlídkám po Plzeňsku přidali také výlety s průvodcem do Brd, letos chtějí cykloprohlídky představit zajímavosti geoparku Barrandien na Plzeňsku. A že jich tu je! Černé uhlí vytvářející tzv. „kanafas" na Radnicku, pozůstatky sopky a lávových proudů a ložiska kaolinu na severním Plzeňsku, ale třeba také nenápadné kamenné araukarity. Kdo rád objevuje nové věci a zajímá ho místopis, určitě si něco nového z cykloprohlídky odveze. Ať je to jméno nějaké květinky, proces, kterým vznikly některé útvary, nebo třeba kamenný suvenýr v podobě stejného kamene, z jakého je plzeňská katedrála sv. Bartoloměje.

 

Cykloprohlídky absolvují cyklisté všeho věku od školáků (nejmladšímu bylo 7 let) až po seniory (nejstarší paní bylo 75 let!). Při vyplňování pamětního listu s počtem ujetých kilometrů jsou mnozí překvapeni, kolik vlastně našlapali. Při spoustě zajímavých zastávek s výkladem průvodce totiž nemají čas myslet na šlapání do pedálů a na to, kolik kilometrů jim ještě zbývá domů.

 

testPříprava trasy zabere čas, protože si každou novou trasu předem projíždím. Někdy musím do terénu i několikrát, abych našla tu nejlepší cestu k zajímavým místům. Pak ještě připravit průvodcovský text o zajímavostech, které na trase uvidíme. Ten často konzultuji s oborníky na botaniku, dendrologii či geologii. Téměř pokaždé máme na trase vstup do nějakého objektu, kam se běžně nedostanete. Určitě také objevíte nová místa s krásným výhledem a spoustu nepoznaných cest. Ještě se mi nestalo, že by někdo před tím, než vyjel na trasu, znal všechny cesty, po kterých projíždíme.

 

Tu šanci přiučit se, kudy si příště naplánovat výlet na kole, máte i vy, pokud se na cykloprohlídku vydáte. S cykloprůvodcem je to něco jiného, než když jedete sami. Kdo vyzkouší jeden okruh, většinou se vrací i na další...

 

První cykloprohlídka se koná již tuto sobotu 1. června, další pak ve čtvrtek 6. června. Ty ostatní najdete na seznamu níže. A pokud si na vybranou trasu kliknete, dovíte se o ní víc.  Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz

 

testInformace před cestou

 • Krátké okruhy, které jezdím ve čtvrtek odpoledne zvládnou i netrénovaní cyklisté. Mimoplzeňské sobotní okruhy jsou trochu delší, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine.
 • Trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková.
 • Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše.
 • Stejně jako loni dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datumem a počtem ujetých kilometrů.
 • V případě deště v době startu se prohlídka nekoná.
 • I letos bude cena jen symbolická a bude v ní zahrnuta i cyklomapa města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí zaplatí 80 Kč, děti 40 Kč, rodina (max. 4 osoby) 160 Kč. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice.
 • Start je letos opět od Infocentra. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem - tedy ve čtvrtky v 16.15 h a o sobotách v 8.45 h.
 • Každý účastník při koupi jízdenky svým podpisem stvrzuje, že jede na vlastní nebezpečí.
 • Za děti zodpovídají rodiče nebo jejich dospělý doprovod.

Trasy (okruhy) cykloprohlídek

Informace o jednotlivých trasách jsou již zvěřejněny v naší sekci Trasy pro cyklovýlety --- S průvodcem - cykloprohlídky.

 

Termíny cykloprohlídek 2019

Letos budou probíhat od června do září vždy 2x v měsíci (1x kratší odpolední a 1x delší sobotní/nedělní/sváteční) takto:
- ve čtvrtek se pojede jeden z kratších plzeňských okruhů, sraz vždy v 16.15 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice

- v sobotu, neděli či svátek se pojede jeden z delších mimoplzeňských okruhů, sraz vždy v 8.45 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice

testSRAZ vždy čtvrt hodiny před startem na náměstí Republiky před Infocentrem vedle radnice:

So 1. června, start v 9.00 - Za zajímavostmi kozelského polesí

Čt 6. června, start v 16.30 - Dendrologická
Pá (svátek) 5. července, start v 9.00 -  Krajem kaolinových dolů (POZOR: v pátek=svátek!) 

Čt 11. července, start v 16.30 - Přírodní zajímavosti a výhledy

Čt 1. srpna, start v 16.30 - Ke Koterovské vyhlídce

Ne 1. září, start v 9.00 - Za uhlím na Plzeňsku (POZOR-ZMĚNA: posun termínu)

Ne 15. září, start v 9.00 - Geologická II - premiéra - mimořádně ZDARMA (POZOR-ZMĚNA: v neděli!)

Čt 3. října, start v 16.30 - Plzeňský jihozápad (POZOR-ZMĚNA: posun termínu) 

Pro skupiny na požádání dle domluvy.
Veškeré termíny i s informacemi o trasách najdete zde.

Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz .  

 

Přečtete si také

Cykloprohlídky opět představí méně známá místa i cesty - o cykloprohlídkách na sezónu 2016

Letošní cykloprohlídky začínají. Jaké budou? - o cykloprohlídkách na sezónu 2015 

Sezóna plzeňských cykloprohlídek začíná - o cykloprohlídkách na sezónu 2014 

Poznávejte Plzeňsko na kole při cykloprohlídkách - o cykloprohlídkách na sezónu 2013

Cykloprohlídky - místní vlastivěda ze sedla kola - ZMĚNY! - o cykloprohlídkách na sezónu 2012 

Cykloprohlídky nabízejí pohodové poznávání ze sedla kola - o cykloprohlídkách na sezónu 2011

Cykloprohlídky - informace o cykloprohlídkách na oficiálním webu města Plzně

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách - o cykloprohlídce, která je každý rok jiná, protože vždy ukazuje jen novinky, které byly pro cyklisty vybudovány za poslední rok