Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cykloprohlídky - místní vlastivěda ze sedla kola - ZMĚNY!

article

Již devátý ročník vyjížděk po Plzni a okolí na kole v doprovodu cykloprůvodce čeká na cyklisty. První letošní cykloprohlídky startují v květnu podle pravidelného jizdního řádu - každý druhý čtvrtek a každou druhou sobotu. Pokud chcete spojit pohyb s poznáváním historických i přírodních zajímavostí na Plzeňsku, vyzkoušejte cykloprohlídky i vy. Co vás letos čeká?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 31.08.2012
Vstoupit do diskuse (1)

testPo Plzni a v jejím okolí vídám na kole stále více cyklistů. Mnozí jezdí po městě i mimo ně po nevhodných cestách, třeba jen proto, že ty cyklistické dobře neznají. Možná si naplánují výlet k nějaké zajímavosti, ale kolik dalších zajímavých míst cestou minou bez povšimnutí. Právě tyto paradoxy mne vedly před devíti lety k tomu, že jsem se rozhodla připravit výlety na kole pro veřejnost. Cykloprohlídky, jak jsem je nazvala, mají splnit dva hlavní cíle:

 • seznámit s méně používanými úseky cyklistických stezek a komunikací vhodných pro cyklisty a tím umožnit bezpečnější pohyb cyklistů po Plzni a okolí
 • představit zejména méně známé, nebo téměř neznámé zajímavosti Plzně a okolí.

 

testPostupem času vzniklo několik okruhů, které jezdíme. Ke stávajícím 16 okruhům přibydou letos o prázdninách opět dva nové - premiérové. Někdo by si asi řekl, že tolik tras z Plzně do Plzně musí prokřižovat celé plzeňské okolí a další již nelze vymyslet. Jenže stále je co objevovat a když to člověk nejméně čeká, objeví nová místa, která stojí za návštěvu a řádnou prohlídku. Proto se letošní nové premiérové trasy zaměří na nově zpřístupněné objekty na Plzeňsku a také na méně známou floru na území Plzně a jejího nejbližšího okolí.

 

Každý rok cykloprohlídky vyzkouší další noví cyklisté a zpravidla se přidají na některou z dalších tras. Zatímco běžný průvodce nabízí informace o historii či památkách, já se ve svém průvodcovském výkladu zaměřiji i na přírodu. Pokud tedy navštívíme nějaké chráněné území, ukazuji živé rostliny, keře, stromy, či geologické útvary, pro které je dotyčné území chráněno. Pro rodiče, co vezmou s sebou dítka školou povinná, je to vlastně místní vlastivěda v terénu. A ti, co znalosti ze školy již zapomněli, si je mohou lehce oživit. Cykloprohlídky absolvují cyklisté všeho věku od školáků (nejmladšímu bylo 7 let) až po seniory (nejstarší bylo 75let!). Mnohým z nich při vyplňování počtu ujetých kilometrů Pamětního listu ani nepřijde, že ujeli tolik. Při spoustě zajímavých zastávek a výkladu průvodce totiž nemyslí na šlapání do pedálů a na to, kolik kilometrů ještě zbývá domů.


testPřipravit nový okruh není tak jednoduché, jak to možná na první pohled vypadá. Každou novou trasu při předem projíždím, někdy musím do terénu i několikrát, abych našla tu nejlepší cestu k zajímavým místům. Po večerech pak vytvářím průvodcovský text - cca 10-12 stránek o zajímavostech, které uvidíme, či navštívíme. Téměř na každé trase máme vstup do nějakého objektu, kam se běžně nedostatnete.  Mám i své odborné poradce: Andulku Hostičkovou na architektonické památky a jejího muže Miloše pro změnu na botaniku. Právě díky němu se třeba u Kamenného rybníka dozvíte o vodní masožravé rostlině bublinatce jižní, na jejíž zajímavý způsob lovení mne upozornil. Příprava informací o botanických zajímavostech je trochu náročnější než třeba ta k zajímavostem geologickým. Pokud pojedete např. okruh Kozelským polesím v květnu, uvidte jiné kvetoucí rostliny než v červnu. Ale i geologie bývá zajímavá. Tady mi pomohl Ondra Vohradský a kniha Vycházky za geologickými zajímavostmi Plzně a jejího okolí, kterou před několika lety s Michalem Merglem vydali. Nové tipy na zastávky na trase čerpám i z kursu geologie při Hvězdárně a planetáriu města Plzně. Přednášky Josefa Muchy i zajímavé exkurse po Plzeňsku byly inspisrací pro jeden z loňských premiérových okruhů Geologická trasa. Geologické zastávky máme i na dalších trasách, např. při okruhu Krajem kaolinových dolů nebo Povodím Radbuzy  - tam se dovíte, jak vlastně vznikal kaolin. Těch zajímavostí je mnohem více - třeba zjistíte, kde byla největší koncetrace kostelů v Čechách, kde mají nezvykle situovaný kostel s obrácenou orientací oltáře, kde je lípa Na Mrtoli, co je to douglaska a jak ji poznáte, nebo kde v Plzni byla dříve botanická zahrada. Určitě také objevíte nová místa s krásným výhledem a spoustu nepoznaných cest. Ještě se mi nestalo, že by někdo před tím, než vyjel na trasu, znal všechny cesty, kterými jedeme. Tu šanci přiučit se, kudy si příště naplánovat výlet na kole máte i vy, pokud se na cykloprohlídku vydáte. S cykloprůvodcem je to něco jiného, než když pojedete sami. Kdo vyzkouší jeden okruh, vrací se i na další...

 

První prohlídka se koná již tento týden ve čtvrtek, další v sobotu. Ty ostatní již podle pravidelného jízdního řádu: každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci až do září s jedinou výjimkou, která se týká čtvrteční červencové cykloprohlídky. Ta bude o týden později, tedy až 19. července 2012. V září vás pak čeká speciální cykloprohlídka po nově vybudovaných stezkách v Plzni, kterou připravuji spolu s městem jako součást cykloprogramu Týdne mobility. Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz

 

 

testInformace před cestou

 • Krátké okruhy, které jezdím ve čtvrtek odpoledne zvládnou i netrénovaní cyklisté. Mimoplzeňské sobotní okruhy jsou trochu delší, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine.
 • Trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková.
 • Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše.
 • Stejně jako loni dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datumem a počtem ujetých kilometrů.
 • V případě deště v době startu se prohlídka nekoná.
 • I letos bude proto cena jen symbolická a bude v ní zahrnuta i cyklomapa města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí tedy zaplatí 30 Kč, děti 10 Kč, rodina (max. 4 osoby) 50 Kč. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice.
 • Start je letos opět od Infocentra. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem - tedy ve čtvrtky v 16.15 a o sobotách v 8.45.
 • Každý účastnk při koupi jízdenky svým podpisem stvrzuje, že jede na vlastní nebezpečí.
 • Za děti zodpovídají rodiče nebo jejich dospělý doprovod.

 

Trasy (okruhy) cykloprohlídek

Informace o jednotlivých trasách jsou již zvěřejněny v naší sekci Trasy pro cyklovýlety --- S průvodcem - cykloprohlídky. Popisy letošních premiérových okruhů budou zveřejněny o prázdninách cca týden před premiérou.

 

 

Termíny cykloprohlídek 2012

Budou letos probíhat každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci od května do září takto:
- každý druhý čtvrtek v měsíci se pojede jeden z kratších plzeňských okruhů, sraz vždy v 16.15 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice (POZOR- v červenci 2012 změna!)
- každou druhou sobotu se pojede jeden z delších mimoplzeňských okruhů sraz vždy v 8.45 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice

testSRAZ vždy čtvrt hodiny před startem na náměstí Republiky před Infocentrem vedle radnice:

 

Čt 10. května, start v 16.30 - Chlumská
So 12. května, start v 9.00 - Geologická
So 9. června, start v 9.00 - Povodím Radbuzy
Čt 14. června, start v 16.30 - Kolem Valíku
So 14. července, start v 9.00 -  Rokycanskem - ZRUŠENO
Čt 19. července (3. Čt v měsíci!), start v 16.30 - Botanická - PREMIÉRA
Čt 9. srpna, start v 16.30 - Dendrologická
So 11. srpna, start v 9.00 - Mlýnská- PREMIÉRA
So 8. září, start v 9.00 - Mlýnská
Ne 16.záříí, start v 15.00 - Botanická - PŘESUN TERMÍNU z Čt 13. září

 

Pro skupiny na požádání dle domluvy.
Veškeré termíny i s informacemi o trasách najdete zde.

Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz .  

 

Prémiérové okruhy (trasy) pro rok 2012

test

„Botanická" trasa - premiéra ve Čt 19. července 2012

Zahrnuje: nivu Mže u Radčic, rekreační oblast Boleveckých rybníků

Délka: cca 30 km, 3-4 hod
Náročnost: střední, 1x větší stoupání
Více informací o trase najdete cca týden před premiérou zde

 

„Mlýnská" trasa - premiéra v So 11. srpna 2012

Zahrnuje: Pouskův mlýn,  Labežský mlýn, Spálenopoříčský mlýn, vodopád Hvížďalka, NS Hvížďalka
Délka: cca 60 km, 6-8 hod vč. zastávky na oběd
Náročnost: střední, 3x větší stoupání
Více informací o trase najdete cca týden před premiérou zde

 

 

Přečtete si také

Cykloprohlídky nabízejí pohodové poznávání ze sedla kola - o cykloprohlídkách na sezónu 2011

Cykloprohlídky - informace o cykloprohlídkách na oficiálním webu města Plzně

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách - o cykloprohlídce, která je každý rok jiná, protože vždy ukazuje jen novinky, které byly pro cyklisty vybudovány za poslední rok

 

 

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse