Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Letošní cykloprohlídky mění zavedený jízdní řád

article

Na dlouhém úseku k Červenému vrchu se peloton pěkně natáhnul

Letošní jaro přišlo pozdě a rychle. Cyklisté vytahují kola, ale nemají moc najeto. Letošní cykloprohlídky, tedy výlety na kole s průvodcem, přinesou řadu změn. Část z nich se přesune do CHKO Brdy a zavedený jízdní řád 2. čtvrtku a 2. soboty v měsíci se tak zcela rozhodí. Chcete-li poznat nové cesty i nová zajímavá místa v okolí Plzně ale třeba i v Brdech, šlápněte s námi do pedálů. Možná budete překvapeni, co se dá na kole objevit a kudy se dá také jet. Co na vás letos od května do září čeká? Stačí si jen pohlídat správný termín a vyrazit...Autor: cykloRADKA Aktualizace: 11.05.2018

testMnozí cyklisté si stěžují, že je v Plzni málo cyklostezek, ten kdo se na kole pohybuje po městě i v jeho okolí, by nejspíš nesouhlasil. Musíte totiž znát ty správné cesty pro kola. A jak je poznat? Chcete-li nějakou šikovnou trasu poznat na vlastní pedály, zkuste cykloprohlídku. Poznáte přitom mnoho míst, kolem kterých jste nejspíš již několikrát projeli bez povšimnutí. Zjistíte, čím jsou zajímavá. Na cykloprohlídce vám o nich navíc průvodce něco poví. A možná, že se dostanete i do objektů, kde jsou obvykle dveře zavřené. Cykloprohlídky totiž mají splňovat dva hlavní cíle:

 • seznámit s méně používanými úseky cyklistických stezek a komunikací, které jsou vhodné pro cyklisty a umožňují bezpečnější pohyb na kole po Plzni a okolí
 • představit méně známé nebo téměř neznámé zajímavosti Plzně a okolí.

testZa patnáct let, kdy v Plzni cykloprohlídky organizuji, vzniklo několik okruhů. Ke stávajícím již 28 okruhům přibydou letos další tři nové - premiérové - tentokrát po Brdech. Mnozí cyklisté s námi objevují nové cesty a zajímavosti. Letošní premiérové brdské trasy představí cyklistům brskou květenu, významné stromy a něco z brdských geologických památek včetně fabiánova lože. Brdské trasy poběží v trochu jiném režimu - místo a doba stratu budou mimo Plzeň  vmístě, dostupné z Plzně vlakem nebo cyklobusem. O letošní nabídce cyklovýletů do Brd s průvodem se dočtete na našich stránkácvh později. 

 

Za téměř 15 let, kdy průvodcuji na kole, musím říci, že cyklisté se naučili vnímat  průvodce krajinou jako přidanou hodnotu. Mnozí totiž zjistitli, že se od něj doví nové informace o míst, kolem kterého již několikrát projížděli často bez povšimnutí. Zájem o vlastní region  a tzv. „místní vlastivědu” v posledních letech vzrůstá. Někteří se vydávají na tématické trasy s cílem dovědět se více o své oblíbené lokalitě, jiní to prostě jen jedou zkusit, aby zjistili, jak taková cykloprohlídka vlastně probíhá. Zatímco běžný pěší průvodce nabízí informace o historii či památkách, já se ve svém průvodcovském výkladu zaměřuji hlavně na přírodu. Pokud tedy navštívíme nějaké chráněné území, ukazuji živé rostliny, keře, stromy, či geologické útvary, kvůli nimž je dané území chráněno. Pro rodiče, co vezmou s sebou děti, je to vlastně místní vlastivěda v terénu. Těm, kteří znalosti ze školy již zapomněli, je výklad průvodce mnohdy oživí. Cykloprohlídky absolvují cyklisté všeho věku od školáků (nejmladšímu bylo 7 let) až po seniory (nejstarší paní bylo 75 let!).  Při vyplňování pamětního listu s počtem ujetých kilometrů jsou mnozí překvapeni, kolik vlastně našlapali. Při spoustě zajímavých zastávek s výkladem průvodce totiž nemají čas myslet na šlapání do pedálů a na to, kolik kilometrů jim ještě zbývá domů. S cykloprůvodcem je to něco jiného, než když jedete sami. Kdo vyzkouší jeden okruh, většinou se vrací i na další...

 

První prohlídka se koná v sobotu 12. května, další pak ve čtvrtek 17. května. Letos ale opouštíme pravidelný jízdní řád každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci až do září. Termíny i trasy jsou naplánovány dle možností průvodců, ty do Brd většinou v neděli, kdy nebývají vlaky ani  cyklobusy  tolik vytíženy. Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu, ve kterém najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz

 

testInformace před cestou

 • Krátké okruhy, které jezdím ve čtvrtek odpoledne zvládnou i netrénovaní cyklisté. Mimoplzeňské sobotní okruhy jsou trochu delší, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine.
 • Trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková.
 • Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše.
 • Stejně jako loni dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datumem a počtem ujetých kilometrů.
 • V případě deště v době startu se prohlídka nekoná.
 • I letos bude proto cena jen symbolická a bude v ní zahrnuta i cyklomapa města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí tedy zaplatí 50 Kč, děti 20 Kč, rodina (max. 4 osoby) 100 Kč. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice. POZOR! Výlety na kole do Brd podéhají jinému režimu. Přesnou informaci najdete cca týden před akcí v sekci Cykloprohlídky na našem webu.
 • Start je letos opět od Infocentra. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem - tedy ve čtvrtky v 16.15 h a o sobotách v 8.45 h. Doba a místo startu cykloprohlídek do Brd je závislá na trase. Přesnou informaci najdete cca týden před akcí v sekci Cykloprohlídky na našem webu.
 • Každý účastník při koupi jízdenky svým podpisem stvrzuje, že jede na vlastní nebezpečí.
 • Za děti zodpovídají rodiče nebo jejich dospělý doprovod.

 

Termíny cykloprohlídek 2018

Letos občas vybočí ze zavedených termínů konání každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci od května do září takže si raději poznamenejte termíny do svých diářů:
- ve čtvrtek se pojede jeden z kratších plzeňských okruhů, sraz vždy v 16.15 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice

- v sobotu či neděli se pojede jeden z delších mimoplzeňských okruhů. Pro t plzeňské platí sraz vždy v 8.45 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice

testPokud není uvedeno jinak, SRAZ vždy čtvrt hodiny před startem na náměstí Republiky před Infocentrem vedle radnice:

So 12. května, start v 9.00 - Za kamennými kříži

Čt 17. května, start v 16.30 - Dendrologická (POZOR-ZMĚNA: 3. čtvrtek v měsíci)
Čt 7. června, start v 16.30 - Po starých plzeňských pivovarech

Ne 10. června, start v 9.00 (z Teslín) - BRDY: Za vzácnou květenou Brd - PREMIÉRA (POZOR-ZMĚNA: v neděli!)

Čt 5. července (svátek), start v 9.00 - Krásy kolem Plas  (POZOR-ZMĚNA: 1. čtvrtek v měsíci)

Ne 8. července, start v 9.00 (z Teslín) - BRDY: Za památnými stromy Brd - PREMIÉRA(POZOR-ZMĚNA: 2. neděle v měsíci!)
Čt 16. srpna, start v 16.30 - Ke Koterovské vyhlídce (POZOR-ZMĚNA: 3. čtvrtek v měsíci) 

Ne 19. srpna, start v 9.00 - Mlýnská (POZOR-ZMĚNA: 3. neděli v měsíci!) 

Čt 20. září, start v 16.30 Po starých plzeňských podnicích  (POZOR-ZMĚNA: 3. čtvrtek v měsíci!) 

Ne 23. září, start v 9.00 (z Hořovic) - BRDY: K Fabiánovu loži - PREMIÉRA (POZOR-ZMĚNA: 4. neděli v měsíci!)

 

Pro skupiny na požádání dle domluvy.
Veškeré termíny i s informacemi o trasách najdete zde.

Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz .  

 

Prémiérové okruhy (trasy) pro rok 2018test

BRDY: „Za vzácnou květenou Brd" - premiéra Ne 10. 6. 2018

Program: Návštěva orchidejových luk a jiných botanicky zajímavých lokalit s ukázkou brdské květeny.

Start: z Teslín 

 

BRDY: „Za památnými stromy Brd"  - premiéra Ne 8. 7. 2018

Program: Návštěva několika známých i méně známých starých či významných stromů v Brdech.

Start: z Teslín 

 

BRDY: K Fabiánovu loži" - premiéra v Ne 23. září 2018

Program: Návštěva několika zajímavých míst typických pro Barrandien (kamenná moře) a místa, kde podle pověsti lehával ochránce Brd Fabián.

Start: z Hořovic 

 

Více informací o trase najdete cca týden před premiérou zde

 

Trasy (okruhy) cykloprohlídek

Informace o jednotlivých trasách jsou již zvěřejněny v naší sekci Trasy pro cyklovýlety --- S průvodcem - cykloprohlídky. Popisy letošních premiérových okruhů budou zveřejněny o prázdninách cca týden před premiérou.

 

Přečtete si také

Kam cyklisty zavedou letošní cykloprohlídky? - o cykloprohlídkách na sezónu 2017

Cykloprohlídky opět představí méně známá místa i cesty - o cykloprohlídkách na sezónu 2016

Letošní cykloprohlídky začínají. Jaké budou? - o cykloprohlídkách na sezónu 2015 

Sezóna plzeňských cykloprohlídek začíná - o cykloprohlídkách na sezónu 2014 

Poznávejte Plzeňsko na kole při cykloprohlídkách - o cykloprohlídkách na sezónu 2013

Cykloprohlídky - místní vlastivěda ze sedla kola - ZMĚNY! - o cykloprohlídkách na sezónu 2012 

Cykloprohlídky nabízejí pohodové poznávání ze sedla kola - o cykloprohlídkách na sezónu 2011

Cykloprohlídky - informace o cykloprohlídkách na oficiálním webu města Plzně

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách - o cykloprohlídce, která je každý rok jiná, protože vždy ukazuje jen novinky, které byly pro cyklisty vybudovány za poslední rok