Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Vydejte se na cykloprohlídku s průvodcem

article

Již posedmé mohou letos cyklisté z Plzeňska vyjet na výlet na kole s cykloprůvodcem. Tuto speciální službu nabízí Plzeň jako jediné město v ČR. Máte tak možnost se něco dovědět o zajímavých místech v Plzni nebo jen za jejími humny. Právě díky netradičním zajímavostem na trase se účastníci vracejí aby si projeli i další z dvanácti okruhů. Cykloprohlídky na rozdíl od prohlídek hradů a zámků, seznamují hlavně s přírodními zajímavostmi a chráněnými lokalitami. Poznáte tak nová místa, květiny i cesty, kudy se dá na kole vyhnout silnicím. Vždy čekáme na posledního!

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 04.05.2010

testCykloprohlídky vznikly jako můj úplně první cyklistický projekt. Řekla jsem si, že když mohu připravovat výlety pro kamarády, mohu tuto službu nabídnout i veřejnosti. Spolu s vedoucí plzeňského infocentra Irenou Benešovou jsme daly hlavy dohromady a do měsíce startovala první odpolední trasa - Malý okruh. První rok jsme jezdili každý týden ve čtvrtek odpoledne, jen na konci sezóny jsme udělali vyjímku a jeli v sobotu. Ukázalo se, že mnohé zájemce odradila počáteční cena 100 Kč pro dospělého, 50 Kč pro dítě, i přesto, že odpolední cykloprohlídka znamenala cca čtyřhodinovou průvodcovskou směnu. Proto jsme vyzkoušeli poslední prohlídku zadarmo. Přijelo asi 35 lidí a z jejich odpovědí se jen potvrdilo to, že cena mnohé odradila, i když po prohlídce skoro všichni přiznali, že odpovídala nabízené službě.

 

testV dalším roce jsme tedy jízdné snížili, přestože projekt neměl jiný zdroj finančních prostředků, než právě jízdné. O rok později se mi podařilo získat sponzora - cestovní kancelář Intertrans, která cykloprohlídky od té doby finančně podporuje. V roce 2007 získaly cykloprohlídky grant města Plzně v oblasti cestovního ruchu, takže bylo možné mimojiné vytvořit letáčky, plakátky a na cyklisticky frekventovaná místa testinstalovat reklamní tabule. To už se ale o této specifické službě pro cyklisty vědělo i za hranicemi našeho kraje, mimojiné díky velkému článku v časopise Cykloturistika.

 

Protože vím, že ten, kdo začíná jezdit na kole, nezná všechny cesty a cestičky, kudy se dá pěkně projet a nepotkáte na nich auto a navíc ještě něco zajímavého po cestě objevíte, rozhodla jsem se cykloprohlídky koncipovat právě tak. Jejich hlavním cílem tedy je:

 • seznámit s méně používanými úseky cyklistických stezek a komunikací vhodných pro cyklisty a tím umožnit bezpečnější pohyb cyklistů po Plzni a okolí
 • představit zejména méně známé, nebo téměř neznámé zajímavosti Plzně a okolí.

testKaždou novou trasu si při přípravě projíždím, někdy musím do terénu i několikrát, abych našla tu nejlepší cestu k zajímavým místům. Po večerech pak vytvářím průvodcovský text - cca 10-12 stránek o zajímavostech na trase. Mám i své odborné poradce: Andulku Hostičkovou na architektonické památky a jejího muže Miloše pro změnu na botaniku. Právě díky němu se u Kamenného rybníka dozvíte o vodní masožravé rostlině bublinatce jižní, na jejíž zajímavý způsob lovení mne upozornil. Příprava informací o botanických zajímavostech je trochu náročnější než třeba ta k zajímavostem geologickým. Pokud pojedete např. okruh Kozelským polesím v květnu, ukážu Vám jiné kvetoucí rostliny než v dubnu. Ale i geologie bývá zajímavá. Tady mi pomohl Ondra Vohradský a kniha Vycházky za geologickými zajímavostmi Plzně a jejího okolí, kterou před několika lety s Michalem Merglem vydali. Díky ní se při okruhu Krajem kaolinových dolů nebo Povodím Radbuzy dovíte, jak vlastně vznikal kaolin. Těch zajímavostí je mnohem více třeba zjistíte, kde byla největší koncetrace kostelů v Čechách, kde mají nezvykle situovaný kostel s obrácenou orientací oltáře, kde je lípa na Na Mrtoli, co je to douglaska a jak ji poznáte. Určitě také objevíte nová místa s krásným výhledem a spoustu nepoznaných cest. Ještě se mi nestalo, že by někdo před tím, než vyjel na trasu, znal celou cestu. Tu šanci přiučit se kudy si příště naplánovat výlet na kole máte i vy, pokud se na cykloprohlídku vydáte. S cykloprůvodcem je to něco jiného, než když pojedete sami...

 

První prohlídka se koná již tento týden v sobotu, další příští týden ve čtvrtek. Ty ostatní již podle pravidelného jízdního řádu: každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci až do září. V září vás pak čeká speciální cykloprohlídka po nově vybudovaných stezkách v Plzni, kterou připravuji spolu s městem jako součást cykloprogramu Týdne mobility. Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz

 

 

testInformace před cestou

 • Krátké okruhy, které jezdím ve čtvrtek odpoledne zvládnou i netrénovaní cyklisté. Mimoplzeňské sobotní okruhy jsou trochu delší ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine.
 • Trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková.
 • Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše.
 • Stejně jako loni, dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datumem a počtem ujetých kilometrů.
 • V případě deště v době startu se prohlídka nekoná.
 • I letos bude proto cena jen symbolická a bude v ní zahrnuta i cyklomapa města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Dospělí tedy zaplatí 30 Kč, děti 10 Kč, rodina (max. 4 osoby) 50 Kč, a to i díky sponzorské podpoře cestovní kanceláře INTERTRANS. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice.
 • Start je letos opět od Infocentra. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem - tedy ve čtvrtky v 16.15 a o sobotách v 8.45.
 • Každý účastnk při koupi jízdenky svým podpisem stvrzuje, že jede na vlastní nebezpečí.
 • Za děti zodpovídají rodiče nebo jejich dospělý doprovod.

 

Trasy (okruhy) cykloprohlídek

Informace o jednotlivých trasách jsou již zvěřejněny v naší sekci Trasy pro cyklovýlety --- S průvodcem - cykloprohlídky.

 

 

Termíny cykloprohlídek 2010

Budou letos probíhat každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci od května do září takto:
- každý druhý čtvrtek v měsíci se pojede jeden z kratších plzeňských okruhů, sraz vždy v 16.15 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice
- každou druhou sobotu se pojede jeden z delších mimoplzeňských okruhů sraz vždy v 8.45 na nám. Republiky u Infocentra vedle radnice

testSRAZ vždy čtvrt hodiny před startem na náměstí Republiky před Infocentrem vedle radnice:

So 8. května, start v 9.00 - Povodím Mže
Čt 13. května, start v 16.30 - Ke Koterovské vyhlídce
Čt 10. června, start v 16.30 - Kolem Valíku
So 12. června, start v 9.00 - Povodím Radbuzy
Čt 8. července, start v 16.30 - Ke Kyšické vyhlídce
So 10. července,start v 9.00 - Rokycanskem - PRÉMIÉRA
Čt 12. srpna, start v 16.30 - Dendrologická - PRÉMIÉRA
So 14. srpna, start v 9.00 - Krásy kolem Plas
Čt 9. září, start v 16.30 - Dendrologická
So 11. září, start v 9.00 - Rokycanskem
Čt 16. září, start v 17.00 !!! - Po nových cyklostezkách
Pro skupiny na požádání dle domluvy.
Veškeré termíny i s informacemi o trasách najdete zde.

Pokud nechcete některou zmeškat, napište si o zasílání cyklomejlu - kde najdete všechny pozvánky spolu s informacemi o nových článcích na portálu plzenskonakole.cz .  

 

 

„Rokycanskem"

Zahrnuje Ejpovické útesy, Kokotské rybníky, Bušovický zámek a vyhlídka, zřícenina Kamýk, přírodní památka Vosek, Vojenské muzeum Rokycany, Starý zámek, PP Pod Starým hradem, lidová architektura v Ejpovicích
Délka: cca 50 km, 6-8 hod vč. zastávky na oběd
Náročnost: střední, 3x větší stoupání
Více informací o trase najdete zde

„Dendrologická"

Zahrnuje: sadový okruh, Borský park, Luftovu a Meditační zahradu
Délka: cca 30 km, 3-4 hod
Náročnost: střední, 2x větší stoupání
Více informací o trase najdete zde.

 

 

Přečtete si také

Cykloprohlídky - informace na oficiálním webu města Plzně

Cykloprohlídky letos začnou ve čtvrtek 8. května 2008

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách