Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Českým lesem podél bývalé železné opony

article

Většina cest v Českém lese jsou úzké zpevněné komunikace vhodné pro cyklisty

Tato trasa je určena těm, co milují krásnou přírodu. Vede totiž oblastí, kde byly vesnice po válce vysídleny a pohyb lidí byl kvůli ochraně tzv. železné opony omezen. Díky tomu zde zůstala nádherná příroda, kterou cyklisté tak rádi vyhledávají. Nabízíme vám trasu se třemi variantami délky a tedy i náročnosti podle toho, na jak dlouhý výlet se cítíte. Tu nejkratší zvládne běžný cykloturista. Trasa navazuje na trasu obou cyklobusů, které jezdí z Plzně do Českého lesa. 

 

Start a cíl: Stará Knížecí Huť

Cíl: Přimda nebo Železná nebo až Bělá nad Radbuzou

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 20.05.2015

testČeský les - příhraniční oblast na hranici s Bavorskem. Kraj, kterým dříve procházela přísně střežená hranice nazývaná železná opona. Nyní ráj pro cyklisty milující přírodu. Cesty, které protkávají zdejší lesy či dřívější pole a pastviny nabízející nádherné výhledy do kraje, nejsou zdaleka tak frekventované jako podobné cesty třeba na Šumavě. Přesto si s nimi co do krásy nezadají. Díky cyklobusům se ale do Českého lesa nyní dostanete z Plzně až ke hranicím. O sobotách a svátcích sem jezdí již druhýmrokem rovnou dva cyklobusy - cyklobus Mže přes Stříbro a Tachov so Staré Knížecí Huti a cyklobus Český les přes Poběžovice, Hostouň a Bělou nad Radbuzou do Železné a do Přimdy. Právě díky podpoře těchto obcí se můžete do Českého lesa svézt cyklobusem. My vám k tomu nabízíme několik tipů na cyklovýlety, které na linky obou cyklobusů navazují. Nechte se inspirovat a vydejte se do krásné přírody českého pohraničí v Českém lese...

Popis trasy Varianta A (nejkratší pro „pohodáře")

Tato trasa vede samotným jádrem pohraničí Českého lesa. Využívá značených tras, zejména pak nově vyznačené trasy Stezky železné opony (EuroVelo 13). Prochází místy, kde stávaly vesnická stavení příhraničních vesnic. Ty byly ale po válce vysídleny a pás krásné přírody střežili pohraničníci. Železná opona, jak se této oblasti říkalo, tak paradoxně způsobila, že příroda kolem hranic zůstala až na ostnaté dráty neporušena. To poznáte již po prvních kilometrech ze Staré Knížecí Huti. Příhraniční oblasti sousedící s Bavorskem tak nyní nabízejí cyklistům mnoho pěkných cest v krásné přírodě. My se z Knížecí Huti vydáme po CT 2138 ke hranici s Bavorskem. Po necelém půl kilometru vledo od cesty v lese objevíme památníček židovským obětem z Buchnewaldu. Další zastávkou může být místo, kde stávala obec Zahájí. V místě Zadního Zahájí je turistický rozcestník, k Přednímu Zahájí byste museli z trasy odbočit asi kilometr k hranicím. Jen o pár kilometrů dál bývala obec Jedlina. V místě je infotabule a také památník obětem První světové války žijícím v této obci, která měla i německý název Neulosimhtal. Po necelém kilometru pak dojedete k Národní přírodní památce Na Požárech - mimořádně zajímavé mokřadní louce. V létě byste tam mohli zahlédnout vzácné motýly jako je modrásek ušlechtilý, perleťovec severní, nebo kvést arniku či mochnu bahenní. Je to ale rašelinná louka, a tak se na ni raději nepouštějte. Letní cyklistická obuv na takovéto výpravy nebývá dělaná. Až vjedete opět do lesa, vychutnávejte si přírodu kolem. V místech, kde stával kdysi mlýn, jsou nyní popadané stromy a kolem meandrujícího potoka to vypadá jako v pralese. Takový pohled se vám jen tak nenaskytne!

 

Na dalším rozcestí je pěkná odpočívka. U infotabule se dozvíte, že tu stávala obec Hraničky (Reichenthal), která patřila k těm, co byly s vybudováním železné opony vysídleny. Tady také můžete po cestě nad pěším turistickým značením objevit starší, kterým byla vyznačena před asi deseti lety Iron Curtain Greenway - příhraniční trasa podél železné opony na českém území. Žlutočervené malované terénní cyklistické značení, které zná jen málokterý cyklista, ale už značně vybledlo a zřetelné je už jen místy. Právě na rozcestí Hraničky se připojuje k trase našeho výletu Stezka železné opony (EuroVelo 13) z Německa. Se železnou oponou je spjat i památník nedaleko obce Nové domky. Právě zde se totiž na našem území poprvé po sametové revoluci „stříhaly dráty”. Tedy konkrétně: 21. prosince 1989 náš ministr Jiří Diensbier a spolkový ministr Hans Dietrich Genscher. V našich novodobých dějinách je to tedy historické místo spjaté s pádem železné opony. U památníku si můžete udělat třeba fotografii. Vede tudy naučná stezka značená červenobílými malovanými úhlopříčně rozdělenými čtverečky. Na zajímavých místech je doplněna infotabulemi. Kostel Navštívení p. Marie, který můžete vidět o kousek dál, vedle hřbitova je ale v zoufalém stavu, což napovídá už zdáli naklánějící se věž.

 

Popis trasy Varianta B (středně náročná pro zvědavé cykloturisty)

V Rozvadově můžete zastavit na oběd - možností k občerstvení je tu více, což v těchto krajích nebývá  pravidlem. Pokud preferujete kratší výlet, koukněte na hodinky a zvažte, zda stihnete dojet do Přimdy na cyklobus (z Přimdy na Železnou odjíždí v 11.45h). Jinak raději zajeďte do Starého Rozvadova, kde je hned vedle čerpací stanice Muzeum železné opony. U parkoviště s čerpací stanicí a Free Shopem pak přejeďte komunikaci vedoucí do Waidhausu a pokračujte  po Stezce železné opony (EuroVelo 13) podél hranic do Železné.

 

Zastavit se tak můžete na místech bývalých vsí Pleš, Rabov či Václav. Na Pleši najdete ale jen hřbitov, mezi Pleší a Rabovem bývá otevřen hostinec Na Pleši. Na trase je spousta krásných výhledů - mezi Pleší a bývalou vsí Václav, nad Šidlákovem i za Drahotínem. Malou zajížďkou se dostanete k dominantě této části Českého lesa ke Zvonu, který ovšem jako vojenské stanoviště bývá otevřen veřejnosti jen výjimečně. Než odbočíte na Rybník, nezapomeňte si prohlédnout kamenný mostek přes Radbuzu, který býval na tzv. Ostrovské stezce. První část trasy se vlní v pohraničních horách, druhá (od vrcholu Mošna nad Rybníkem) pak už jen sjíždí dolů.

 

Popis trasy Varianta C (pro zdatnější cyklisty, kteří chtějí hodně vidět)

A pokud dojdete na Železnou  včas (cyklobus ojíždí v 17.10 z rozcestí u památníku Železná), můžete se ještě projet po CT 37 do Bělé nad Radbuzou nebo si dokonce  výlet prodloužit po CT 36 přes Pleš a Rybník do Hostouně. Zastavit se tak můžete na místech bývalých vsí Pleš, Rabov či Václav. Na Pleši najdete ale jen hřbitov, mezi Pleší a Rabovem bývá otevřen hostinec Na Pleši. Na trase je spousta krásných výhledů - mezi Pleší a bývalou vsí Václav, nad Šidlákovem i za Drahotínem. Malou zajížďkou se dostanete k dominantě této části Českého lesa ke Zvonu, který ovšem jako vojenské stanoviště bývá otevřen veřejnosti jen výjimečně. Než odbočíte na Rybník, nezapomeňte si prohlédnout kamenný mostek přes Radbuzu, který býval na tzv. Ostrovské stezce. První část trasy se vlní v pohraničních horách, druhá (od vrcholu Mošna nad Rybníkem) pak už jen sjíždí dolů. Jen musíte hlídat čas, aby vám cyklobus Český les neujel. Pak byste museli dojet až na vlak až do Domažlic.

testZajímavosti na trase

Tachov - město  s hradebním systémem ze 14. století, kostelem sv. Václava, bývalým klášterem s kostelem sv. Máří Magdalény (dnes Muzeum Českého lesa v Tachově). V roce 2014 pro veřejnost otevřen Tachovský zámek. Asi 3 kilometry od Tachova Jízdárna Světce (národní kulturní památka) - prohlídku objednejte předem.

židovský památník u Staré Knížecí Huti - památník obětem z Buchenwaldu u Staré Knížecí Huti

Přední a Zadní Zahájí - bývalé pohraniční obce

Jedlina (Neulosimhtal) - bývalá pohraniční obec s památníkem obětem První světové války

Národní přírodní památka Na Požárech - mimořádně zajímavá mokřadní louka. V létě je zde možné zahlédnout vzácné motýli jako je modrásek ušlechtilý, perleťovec severní, nebo zd můžete vidět kvést arniku či mochnu bahenní.

prales u bývalého mlýna - krásné místo s meandrujícím rašelinou zbarveným potokem, kde popadané stromy vytvářejí dojem novodobého pralesa

Hraničky (Reichenthal) - bývalá pohraniční obec

Stezka železné opony (EuroVelo 13) - mezinárodní cyklotrasa kopírující bývalou hranici socialistického a kapitalistického bloku od severu na jih Evropy

 

testpamátník pádu železné opony u Nových domků -  zde 21. prosince 1989 náš ministr Diensbier a spolkový ministr Hans Dietrich Genscher stříhali dráty. V našich novodobých dějinách je to tedy historické místo spjaté s pádem železné opony.

kostel Navštívení p. Marie se hřbitovem (Nové Domky) - kostel, nyní v zoufalém stavu, což napovídá už zdáli naklánějící se věž. 

Rozvadov - dříve, ale i nyní velice frekventované pohraniční město obchody a službami využívanými občany z obou stran česko-bavorské hranic. Ve Starém Rozvadově u čerpací stanice v blízkosti bývalé celnice najdete Muzeum železné opony

Přimda - pohraniční město, nad kterým se vypíná zdáli viditelná zřícenina stejnojmenného hradu (Národní kulturní památka). V obci se dokončuje rekonstrukce kostela sv. Jiří.

Muzeum železné opony -  ve Starém Rozvadově u čerpací stanice v blízkosti bývalé celnice

Bělá nad Radbuzou - leží na úpatí Českého lesa při řece Radbuze, která jí protéká. Bělé dominuje kostel Panny Marie Sedmibolestné. Nejznámější památkou v Bělé je kamenný barokní most postavený po vzoru Karlova mostu. Má osm oblouků a nese šest barokních soch svatých. Most byl dopravní stavbou i kultovním místem, konaly se na něm pouti i sloužily pobožnosti. Bělou prochází mezinárodní Panevropská cyklotrasa CT 37 z Prahy do Paříže.

Hostouň - dříve významné tržní místo s poměrně rozvinutou řemeslnickou výrobou, sídlo úřadu hostouňského soudního okresu; velice známý byl v té době rovněž hostouňský hřebčín. Dominantou obce je farní kostel sv. Jakuba, který po požáru v roce 1877 získal novou střechu jehlancovitého tvaru. Hostouň leží na Svatojakubské poutní cestě do Santiaga do Compostela. 

Poběžovice - Koncem 17. století zde byl na místě hradu vystavěn raně barokní zámek (probíhá postupná rekonstrukce), kde jako učitel hudby působil mladý Bedřich Smetana. Od 1846 Poběžovice s nedalekou Pivoní vlastnili příslušníci rodu Coudenhove a setrvali zde až do roku 1945. Do dějin města vstoupila zejména japonská manželka rakouského diplomata a majitele panství Jindřicha Coudenhove-Kalergi, Micuko Aojama. V Poběžovicích žili dlouho pospolu Němci, Češi a rozsáhlá židovská komunita. Pro židovskou sektu Chasidů byly Poběžovice dokonce poutním místem známým po celé Evropě. Ve městě si můžete prohlédnout sochu sv. Jana Nepomuckého od Jana Brokoffa, mariánský sloup, původně dvouvěžový kostel Nanebevzetí Panny Marie a faru. Za městem nad silnicí do Drahotína je židovský hřbitov. Jan Brokoff zde mimo jiné vytvořil lipový model pro bronzovou sochu Jana Nepomuckého umístěnou na Karlově mostě v Praze. V roce 1995 byla vyhlášena městská památková zóna. Probíhá postupná a náročná rekonstrukce zámku. Poběžovice a Naaburg spojuje přeshraniční cyklotrasa Přátelství, na české straně značená jako 2141.

testObčerstvení

Níže uvádíme místa, kde se můžete občerstvit. Zařízení, která se od 15. května 2015 zapojují  do akce „Osvěž se 2x Birellem a získej dárek pro cyklisty" jsou označena „Birell akce”

Nové Domky
pension Hubertus
Rozvadov
restaurace a pizzerie U Soptíka - teplá jídla
restaurace u Šilhů - teplá jídla
restaurace a pizzerie Baileys - teplá jídla
Přimda
Selská hospůdka - teplá jídla
Pizzerie Gino - teplá jídla
Modrá laguna - teplá jídla
hotel Kolowrat - teplá jídla
hotel v Podhradí - teplá jídla  
Železná
testBistro U Bendů - teplá jídla
restaurace Praha - teplá jídla (Birell akce)
Travel Free Shop

Rybník
Restaurace Rekreačního střediska Rybník se značkou Cyklisté vítáni - teplá jídla

testrodinná farma Uher - teplá jídla

Bělá nad Radbuzou
restaurace Radbuza - teplá jídla (Birell akce)
Klub P+P - občerstvení
Svržno u Hostouně
pension Svržno - (Birell akce)
Poběžovice
hotel Hubertus - teplá jídla (Birell akce)
U Dušana - teplá jídla
pizzerie Valtíř - občerstvení
Pivoň
penzion Pivoňka (Birell akce)
Hora sv. Václava
restaurace Pohoda (Birell akce)
Drahotín
restaurace U Dřeváka (Birell akce)
Šidlákov
pension Šidlákov (Birell akce)
Závist
Chalupa na Závisti (Birell akce)

Cykloservisy na trase

V zájmovém území ani jeho i okolí není cykloservis.
V případě potřeby možno použít nářadí a základní náhradní díly v zařízeních se značkou Cyklisté vítáni v pensionu - U zubaře v Bělé a Rekreačním středisku Rybník.

 

Cykloprůvodci

Chcete-li se nechat provést po trase a ještě se přitom něco dovědět, objednejte si cykloprůvodce.

 

Do Českého lesa cyklobusem

Využijte jednoho či obou cyklobusů, které do Českého lesa z Plzně o sobotách, nedělích a svátcích jezdí z Plzně od 1. května do posledního víkendu v září 2015. Základní informace o obou cyklobusech najdete níže, podrobnější i s jízdními řády pak najdete zde.

 

testCyklobus Český Les

Autobus s cyklovlekem jezdí každou sobotu, neděli a svátek od 1. května do 28. září 2015. Z Plzně vyjíždí autobus v 8:00 hodin, nazpět pak ze Železné v 17:10 hodin. Přepravuje až 25 ks jízdních kol. Tato cyklobusová linka č. 440444 jede po trase Plzeň - Nýřany - Horšovský Týn - Bělá n. Radbuzou - Železná - Přimda. Tento cyklobus jezdí již od roku 2009 z iniciativy obcí Bělá nad Radbuzou, Hostouň a Poběžovice, ke kterým se později přidala i Přimda, kam již třetí rok cyklobus zajíždí. Tímto cyklobusem pojedete i s kolem do krásné příhraniční oblasti Českého lesa, kam byste se vlakem z Plzně jen těžko dostávali.

 

testCyklobus Mže

Autobus s cyklovlekem jezdí každou sobotu, neděli a svátek od 1. května do 28. září 2015. Z Plzně vyjíždí autobus v 8:15 hodin, do Staré Knížecí Huti ve výšce cca 700 m n.m. přijíždí v 10.05 minut. Nazpět do západočeské metropole vyjíždí ze zastávky Lesná,Stará Knížecí Huť v 15.50 hodin. Se zastávkou v Tachově (odjezd v 16:25) má příjezd do Plzně 17.42h. Přepravuje až 19 ks jízdních kol. Tato cyklobusová linka č. 440333 jede po trase Plzeň - Stříbro - Bor - Tachov - Knížecí Huť do severní části Českého lesa. 

 

Doporučené mapy

Český les/Oberfälzer Wald, cykloturistická mapa č.9,  1:75 000, pro Plz. kraj vydal Kletr
Český les - jih, turistická mapa 1:50 000, vydal KČT
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Domažlicko, cykloturistická mapa 1:60 000, vydal SHOCART
Český les - Tachovsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les - jih, Chodsko, cykloturistická mapa 1:70 000, vydala Kartografie Praha
Český les, Chodsko, turistická mapa 1:100 000, vydala Kartografie Praha

 

Pozor na telefony!

V tomto území je mnoho míst, která nejsou pokryta signálem mobilních sítí. Někdy je k dispozici pouze pokrytí německým operátorem. Je tedy dobré mít aktivovaný roaming a při vytáčení čísla či přijímání hovoru kontrolovat  aktuální  připojení do sítě. Pokud pojedete ve skupině a někoho ztratíte, máte malou šanci, že se ho dovoláte na mobil. V rekreačním středisku Rybník je k dispozici telefonní automat na mince.

 

Cyklobalíček několika tras „Cyklobusem do Českého lesa” tvoří

testPro ty, co se chtějí dopravit s kolem do Českého lesa cyklobusem, máme připraveno několik tipů na cyklovýlety. Všechny níže uvedené výlety jsou  k dispozici v internetové podobě, ty starší i v podobě tištěné. Aktuální letáček s jízdním řádem obou cyklobusů do Českého lesa v roce 2015 (vlevo), získáte buď přímo v cyklobusu u řidiče, nebo v infocentru v Plzni či některém z těch v Českém lese (Tachov, Bělá, Přimda).

 

trasa - Českým lesem podél bývalé železné opony

 

trasa - Za knoflíky, Havranem a kolovratem (46 km nebo 50 km nebo 36 km)

 

trasa - Kolowratovými lesy kolem tajemných jezírek a rozhledny Milíře (56 km nebo 24 km nebo 40 km) 

 

trasa - Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou (16 nebo 40 km)

 

trasa - Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně (40 km)

 

trasa - Česko-německými trasami do Poběžovic (30 km)

 

Fotogalerie