Na úvodní stránku
mail
Trasy pro cyklovýlety

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

K dračí sluji

news

Jen pár kilometrů za Domažlicemi se nachází tajemná jeskyně Salka. Chcete-li poznat dračí sluji ukrytou v lese jen kousek od cesty, vydejte se směrem k Pasečnici. Přírodní památka Salka je nezvyklým útvarem budícím představy tajemné dračí sluje. Při zpáteční cestě můžete opatrně nahlédnout k lesnímu jezírku nedaleko Köglerova zastavení, zda nespatříte lesní víly nebo se podívat k Sokolově vyhlídce. V případě pěkného počasí vás třeba zláká koupání v Babyloně a cestou z něj si prohlédnete obnovenou lávku s akvaduktem u Hadrovce. Trasa je určena rodinám, co se nebojí vyšlápnout na kopec a užít si z něj vyhlídku i cestu dolů.

Délka trasy

Start a cíl: Domažlice

Aktualizace: 28.12.2011

Za Kozinou a jeho velkým psem

news

Tato trasa nás zavede k památníku Jana Sladkého Koziny na Hrádku u Újezda. Památník teď hlídá velký šedý pes shlížející krásnou vyhlídkou na Chodsko přímo u prolézaček. Velký šedý pes je tajemnou prolézačkou pro malé dobrodruhy. Cestou k němu můžete navštívit Pamětní síň Jana Sladkého Koziny v Újezdě a poslechnout si výklad v původním chodském nářečí. Kozinův památník na Hrádku i s nádhernou vyhlídkou může být místem pro sladkou odměnu na terase restaurace nebo kiosku. Při cestě dál na koupání v Babylonu pojedete přes Trhanov. Zpátky do Domažlic už vede cesta téměř pořád po cyklostezkách a také přes obnovenou lávku s akvaduktem u Hadrovce. Trasa je určena rodinám, co se nebojí vyšlápnout na kopec a užít si z něj vyhlídku i cestu dolů.

Délka trasy:

Start a cíl: Domažlice

Aktualizace: 27.12.2011

Z Mnichova přes Regensburg na Plzeň na kole za tři dny

news
Když jsem minulý rok počátkem zimy vyrazila na jednodenní výlet do Mnichova s kolegy ze Společnosti pro veřejnou dopravu, netušila jsem, jaký bude mít článek o cyklistickém Mnichovu ohlas u čtenářů. Nakonec tahle jednodenní cykloslužebka vyprovokovala další cestu - tentokrát po mezinárodní cyklotrase Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov. Poté, co jsem si cestování s kolem do Mnichova sama vyzkoušela, začala jsem spřádat plány na cestu na kole z bavorské metropole přes partnerský Regensburg do Furth im Waldu u česko-německých hranic... Aktualizace: 26.08.2011

cykloprohlídka "Chlumská"

news

Trasa tohoto odpoledního okruhu nás zavede k jednomu z lázeňských pramenů Lochotínských lázní a do světově proslulého arboreta Sofronka, kde mají unikátní sbírku borovic. Na trase se také budete moci pokochat dvěma krásnými vyhlídkami na Plzeň - z rozhledny na Chlumu a z Vyhlídkové ulice. Spolu s historií Chlumu se tak dovíte něco o přírodě i historii našeho města.Když budete pozorně poslouchat výklad průvodce, dovíte se, proč se kopec na Doubravce jmenuje Chlum a proč máme tolik Chlumů, Chlumců a Chlumánků...

 

Aktualizace: 08.08.2011

Cykloprohlídka „Geologická”

news

Trasa nás zavede na geologicky zajímavá místa kolem Plzně a ne jenna ně. Prohlédneme si sopečné tufy i vrstvy lávy na Příšovské homolce spolu ze zajímavou květenou zdejší louky. Shlédneme z výšky na Hromnické jezírko, řekneme si něco o tom, kde se na Plzeňsku těžil a jak vznikal kaolin. Navštívíme ostroh u řeky Berounky u Druztové s pozůstaky hradu Věžka a prohlédneme si Plzeň a Starý Plzenec z Koterovské vyhlídky a z Koterovské skály. Poslední zajímavostí bude polštářová láva na skalním lomu, kde je krásně zřetelná její struktura.

 

Aktualizace: 10.07.2011

Další tipy na cyklovýlety

news

V této podsekci najdete tipy na výlety, které jsou zveřejněny jako součást nějakého jiného článku. Nejsou to podrobně zpracované trasy se vším všudy, ale mohou vám posloužit jako inspirace k výletům a objevování nových zajímavých míst, která jste ještě nenavštívili. Tato sekce, resp. článek, který ji vyplňuje, je průběžně aktualizována o nové odkazy - ty nejčerstvější najdete vždy nahoře.

 

 

Aktualizace: 01.11.2010

Cykloprohlídka „Botanická”

news

Trasa tohoto odpoledního okruhu nás zavede do různých okrajových částí Plzně, kde se dovíte něco květinkách  kolem nás. Na kole budeme projíždět, kolm luk, polí i lesů a právě květinky těchto biotopů si prohlédneme. Díky tomu, že každý měsíc kvete něco jiného, čeká nás vždy originální zážitek.

 

Aktualizace: 13.03.2010

Cykloprohlídka "Rokycanskem"

news

Trasa nás zavede na východ od Plzně k Ejpovickým útesům a v lese ukrytým Kokotským rybníkům. Prohlédneme si Bušovický zámek i jednu ze starostových vyhlídek nad obcí. Zajímavá bude také návštěva zdáli viditelné zříceniny Kamýk, odkud je pěkný výhled do kraje. Do Rokycan a místního muzea vojenské techniky se vydáme kolem přírodní památky Vosek, naleziště voseckých kuliček. Při zpáteční cestě do Plzně se podívámě na místo, kde byl Starý zámek a dovíme se něco o místní přírodní památce Pod Starým hradem a o lidové architektuře v Ejpovicích s pozoruhodnými nápisy na portálech.

 

Aktualizace: 11.03.2010

Cykloprohlídka „Dendrologická”

news

Trasa tohoto odpoledního okruhu nás zavede k zajímavým stromům v sadovém prstenci kolem historického centra Plzně, seznámí vás s historií, současností i raritami Borského parku. V závěru bychom pak chtěli navštívit dvě unikátní zahrady u řeky Radbuzy - zapomenutou Luftovu zahradu a unikátní Hruškovu Meditační zahradu  s křížovou cestou.

 

Aktualizace: 10.03.2010

Cykloprohlídka "Ke Kyšické vyhlídce"

news

Tento odpolední okruh nás zavede na severovýchodní okraj Plzně. Podíváme se k nejstaršímu Plzeňskému kostelu u posledního soutoku plzeňských řek na vyhlídkové místo nad Kyšicemi. Pak si prohlédneme přírodní památku Ejpovické útesy a lidovou architekturu v Ejpovicích s pozoruhodnými nápisy na portálech. Projedeme přitom několik pěkných polních cest, které zřejmě ještě neznáte.

 

Aktualizace: 10.03.2010

Cykloprohlídka „Krásy kolem Plas“

news

Trasa nás zavede na sever Plzně, do Plas a provede nás údolím Střely a některých jejích přítoků. Navštívíme soukromé muzeum těžby borové smoly (nejmenší a jediné svého druhu v Čechách), plaský cisterciácký konvent postavený na dubových pilotech ve vodě, Metternichovskou hrobku a sýpku v jeho blízkosti. Prohlédneme si také nejstarší památný strom v Plzeňském kraji - jeden z dubů u Loman a nezvyklé místo v lese, kde vyvěrající železitý pramen vytvořil kaskády malých železitých jezírek. Navštívíme také pozůstatky Příšovskou homolku - pozůstatek po třetihorní sopce. Projedeme přitom spoustu lesních a polních cest, které možná ještě neznáte.

 

Aktualizace: 10.07.2009

Česko-německými trasami do Poběžovic

news

Tato trasa využívá několika dálkových mezinárodních cyklotras. Z hranic vede kousek pro Panevropské CT spolu s Iron Curtian Greenway (železná opona) po které pokračuje až do Rybníku, kde se napojuje na českobavorskou stezku přátelství z Naaburgu do Horšovského Týn. Můžete se tak projet bývalým pohraničním pásmem, ale i méně zalesněnými oblastmi dál od hranic, kde si při postupném sjíždění užijete výhledů do vnitrozemí. Trasa je určena těm cyklistům, kteří zvládnou i delší trasy ve zvlněném terénu.

 

Start a cíl: Železná - Poběžovice

 

Informační tabule Sezení venku Pro dálkové cykoturisty Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 30km
Aktualizace: 03.05.2009

Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně

news

Tato trasa projíždí příhraničními hvozdy  a místy, kdy bývaly dříve obce Waldorf, Pleš, Rabov a Václav. Několikrát tedy budete muset vystoupat do kopce. Odměnou vám budou krásné výhledy a to i do Německa. Zážitkem je i hledání pramenů řeky Radbuzy, kde bude muset většina cyklistů kolo vést. Trasa je určena těm, co rádi objevují krásnou přírodu a vyhlídky do krajiny a nebojí se při tom zdolat nějaký kopec, nebo sesednout z kola.

 

Start a cíl: býv. Waldorf - Hostouň

Informační tabule Sezení venku Pro bikery Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 40km
Aktualizace: 03.05.2009

Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou

news

Tato trasa vedoucí až do Bělé je zvládnutelná i pro pohodové cyklisty. Vede od konečné cyklobusu po lesních cestách až do Bělé, kde je možné skončit (např. s dětmi) nebo ještě pokračovat její druhou částí přes Sycherák k rozhledně na Březince. Na Sycheráku je možné se vykoupat v rybníce a poté opět sjet do Bělé. Na trase je jen jedno větší stoupání z Bělé, jinak je nenáročná a většina z ní vede mimo komunikace - je tedy vhodná i pro rodiny s dětmi.

 

Start a cíl: Železná - Bělá nad Radbuzou

 

Sezení venku Piknikové místo Pro pohodové cyklisty Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 35km
Aktualizace: 03.05.2009

Cykloprohlídka „Ke Koterovské vyhlídce“

news
Trasa vede kolem pivovaru Prazdroj, proti proudu řeky Úslavy, cestami v údolní nivě Úslavy pod Koterovskou vyhlídkou, na kterou postupně vystoupáme. Přes Letkov se pak dostaneme až k půvabné cestě kolem kanálu, ze které je to jen kousek k starému židovskému hřbitovu. Cykloprohlídku zakončíme na na krásné vyhlídce k západu slunce ve Vyhlídkové ulici.  Aktualizace: 18.04.2009

Podbrdskými vískami a kolem hradů

news
Trasa vede zpočátku údolím Úslavy, poté nad Kornatickým potokem, nad kterým se vypíná Kozelské polesí plné zaniklých tvrzí, přírodních zajímavostí a krásných zpevněných cest. Úsek z Mirošova do Vísek projíždí západním cípem středních Brd kolem zřícenin hradů Dršťka a Homberk. Závěrečný úsek z Vísek je nádhernou vyhlídkovou projížďkou nad spálenopoříčským údolím Bradavy, do kterého se jen pozvolna sjíždí.


Délka trasy: 39km 

Start a cíl: Spálené Poříčí

 

Piknikové místo Ubytování Restaurace, kde vaří Pro pohodové cyklisty Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 40km
Aktualizace: 03.12.2008

Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům

news

Trasa vede zpočátku po jednom z hřebenů nad údolím Úslavy, poté hlubokými lesy jižních Brd kolem chráněných území starých bukových lesů (Míšovské a Chýninské buky) a mrazových skal (Fajmanovy skály a klenky). Další část trasy zajíždí do nejatraktivnější oblasti středních Brd - k Padrťským rybníkům a to po nově vyznačených cyklotrasách, přístupných o sobotách, nedělích a svátcích. Poslední úsek je pak vyhlídkovou jízdou do údolí Spáleného Poříčí. Trasa jako dělaná pro milovníky přírody a jízdy po klidných lesních cestách a krásných vyhlídkách. Vzhledem ke své délce se nabízí několik možností jejího zkrácení. Dlouhé úseky lesem nabádají k přibalení svačinky a dostatku tekutin na cestu. Nevyplácí se proto minout bez povšimnutí gril v Míšově.


Délka trasy: 51km

Start a cíl: Spálené Poříčí

 

Sezení venku Piknikové místo Vyhlídkové místo Pro dálkové cykoturisty Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 50km
Aktualizace: 01.12.2008

Za výhledy přes hory a doly

news

Trasa projíždí krajem na jih od Spáleného Poříčí. Vede kolem přírodní památky Kokšín s cennými porosty kostřavových jedlobučin, kolem přírodní rezervace Chejlava se starým smíšeným bukovým porostem s bohatým bylinným patrem a přírodním parkem Buková hora - Chýlava. Na trase je rozhledna Na Skále u Železného Újezda, ze které je vidět za dobré viditelnosti až do Plzně nebo na Šumavu. Na mnohých místech se otevírají krásné výhledy do údolí Úslavy a Bradavy. Oba sjezdy z Přešína do údolí Úslavy patří k těm nejlepším v okolí. Tahle trasa je pro požitkáře - stoupání a krásné dlouhé sjezdy s vyhlídkou stojí za to, ale vyžadují dobrou kondici. Za zastavení stojí kostel v Nových Mitrovicích údajně postavený podle plánů Santiniho či prostorná odpočívka u rozcestí Na kole na Bukové hoře. Většina trasy vede po vedlejších asfaltových komunikacích, úseky přes Bukovou horu a pod Kokšínem pak po zpevněných lesních cestách.

 

Délka trasy: 37km 

Start a cíl: Spálené Poříčí

 

Sezení venku Vyhlídkové místo Ubytování Restaurace, kde vaří Pro pohodové cyklisty Pro bikery Cyklisté vítáni Vzdálenost od centra Plzně 40km
Aktualizace: 01.12.2008

Po kamenných křížích I.

news

Chcete li si zahrát stopovačku na kole, vydejte se hledat kamenné kříže na sever od Plzně. Trasa je určena těm, kterým nevadí občas sesednout s kola a hledat v lese nebo na mezi. Za těmito kamennými svědky dob minulých se mohou vydat skupinky i jednotlivci. Na Manětínsku a Kralovicku je kamenných křížů oproti jiným koutům naší vlasti podstatně více.

 

Délka: 53 km

Start: PLZEŇ u Kalikovského mlýna

Cíl: PLZEŇ Bolevec – konečná tramvaje č. 4

 

Restaurace, kde vaří Pro dálkové cykoturisty Vzdálenost od centra Plzně 50km
Aktualizace: 07.11.2008

Cykloprohlídka „Povodím Radbuzy“

news
Trasa nás zavede na známá i méně známá místa jako jsou westernové městečko Halter-Valley, rozhledna na Křížovém vrchu, Stará pošta ve Stodě, kde pobýval jeden velmi významný vojevůdce, či „chatka na muří nožce” jak s nadsázkou nazývám malý srub postavený na mostním sloupu uprostřed řeky. Prohlédneme si kostely ve Stodě a Dobřanech i vyhlášený dobřanský minipivovar. Seznámíme se s historií chotěšovského kláštera a jeho současností. Čekají nás cesty známé i méně známé - nejvíce asi cyklisty potěší cestu kolem luk z Chotěšova, některé možná překvapí spojení po cestách z Litic směrem na Dobřany. Aktualizace: 09.07.2008
 
1 2 3