Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jaro začalo - kam na výlet na kole?

article

Dlouhá zima se spoustou sněhu až do března, zmrzlé lesní cesty, to pro mnohé skalní cyklisty nebyl dobrý začátek do letošního roku. Nelze se tedy divit, že s prvním jarním sluníčkem vytáhli kola i ti, co v zimě na kole nejzdili. S příchodem jara zaznamenávají vyšší návštěvnost i internetové stránky, kde cyklisté hledají inspiraci k výletům. Portál plzenskonakole.cz patří mezi ně a tak příprava na jaro začala už v zimě. Kam na cyklovýlet? Poradíme vám...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 25.03.2010
Vstoupit do diskuse (1)

Výlety na kole organizuji skoro každý týden, což dobře vědí všichni ti, co dostávají můj pravidelný Cyklomejlík s pozvánkami na cyklovýlety a novinkami na portále plzenskonakole.cz. Naplánovat si dobře cyklovýlet vypadá možná jednoduše, ale skýtá to jistá úskalí. Je třeba brát v úvahu několik důležitých aspektů:

  1.   komu je výlet určen, aneb jaká je cílová skupina cyklistů, kteří ho mají absolvovat
  2.   kdo je/bude nejslabší účastník
  3.   kolik je na výlet času
  4.   jaké je/bude počasí

 

Ten, kdo plánuje nebo vybírá z již připravených tipů na cyklovýlety, by měl mít všechny tyto aspekty na paměti. Proto je naše sekce Trasy pro cyklovýlety členěna podle jednotlivých cílových skupin cyklistů a trasy jsou většinou i barevně odlišeny:

  •   s dětmi (žluté) - krátké trasy po bezpečných cestách vedou pokud možno mimo komunikace
  •   pohodové (zelené) - krátké trasy pro cyklisty, co toho moc nenajezdí a bojí se kopečků
  •   dálkové (červené) - delší trasy pro ty, co se nebojí delšího výletu a nezaleknou se i nějakého kopce
  •   bikerské (černé) - náročné trasy v terénu nebo s velkým převýšením určené fyzicky zdatným cyklistům
  •   s průvodcem - cykloprohlídky - trasy pro ty, kteří chtějí poznat nové cesty i zajímavosti na nich a ještě se při tom něco dovědět z výkladu průvodce na jednotlivých zastávkách
  •  další tipy na cyklovýlety - zde najdete tipy na výlety, které jsou zveřejněny jako součást nějakého jiného článku. Nejsou to podrobně zpracované trasy se vším všudy, ale mohou vám posloužit jako inspirace k výletům a objevování nových zajímavých míst, která jste ještě nenavštívili.

 

V loňském roce jsem připravila i takzvané cyklobalíčky - soubor několika tras pro cyklovýlety s informacemi o službách a zajímavostech na trase a v jejím okolí.

 

test První cyklobalíček Na kole ze Spáleného Pořící, podpořený Plzeňským krajem vyšel na přelomu roku 2008 a 2009 a zahrnuje tři tipy na cyklovýlety ze Spáleného Poříčí. Tištěná verze byla natolik úspěšná, že se již letos v zimě dočkala druhého vydání. Internetovou podobu najdete na portále plzenskonakole.cz a zahrnuje tyto trasy:

 

Cyklobalíček ze Spáleného Poříčí tvoří

trasa A - Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům (51 km, červená - pro dálkové cyklisty) 

trasa B - Za výhledy přes hory a doly (37km, černá - pro bikery) 

trasa C - Podbrdskými vískami a kolem hradů a zámků (39km, zelená - pro pohodové cyklisty )

 

Každá z tras umožňuje i zkrácenou variantu.

 

 

 

testDalší cyklobalíček pod názvem Cyklobusem do Českého lesa nabízí tipy na výlety v Českém lese dosažitelném z Plzně cyklobusem. Tři trasy různé délky a s cílem ve třech městech na úpatí Českého lesa se nabízejí jak v tištěném vydání (aktualizovaná verze pro letošní sezónu bude k dispozici v polovině dubna) tak na portále plzenskonakole.cz a to opět s mapkou:

 

trasa A - Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou (16 nebo 40km, zelená - pro pohodové cyklisty)

trasa B - Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně (40km, černá - pro bikery) 

trasa C - Česko-německými trasami do Poběžovic (30 km, červená - pro dálkové cyklisty)

 

 

 

testPro ty, co se chystají na vyjížďku s průvodcem, jsou letos opět nachystány pravidelné cykloprohlídky. Každou druhou sobotu a každý druhý čtvrtek v měsíci vyjíždíme po předem určené trase. Ve čtvrtek nás čekají kratší odpolední okruhy, v sobotu pak celodenní výlet v délce kolem padesáti kilometrů. Termíny tras jsou již známy a najdete je v naší sekci Akce --cykloprohlídky. Stejně jako v předchozích letech, tak i letos nás čekají v létě dvě prémiérové trasy. O tom, co vás čeká na letošních cykloprohlídkách, se dočtete ve článku, který vyjde na plzenskonakole.cz ke konci dubna.

 

testZdatnější cyklisté, kteří si výlety plánují sami, spíš ocení doplnění naší sekce Zajímavá místa. Krom standartní nabídky jako jsou třeba církevní nebo technické památky najdete v této sekci také informace o přírodních památkách a rezervacích nebo o památných stromech (letos nově doplněné o GPS souřadnice) a rozhlednách. Většina z nich obsahuje i popis přístupu na kole, což ocení nejeden cyklista-objevitel. Nově je doplněná také podsekce Naučné stezky, a to o dvě loni vyznačené naučné stezky na jižním Plzeňsku, kterou jsou určené jak pěším, tak cyklistům.

 

Ten, kdo nerad jezdí na kole sám, může vybírat v sekci Akce z chronologicky řazeného kalendáře cykloakcí. Lze si vybrat jen ty v našem regionu nebo cykloakce mimo region. Cykloprohlídky zde mají svoji samostatnou podsekci. Na letošní rok je tu zatím přes třicet akcí, ale pořadatelé stále posílají nové. Tak pokud pořádáte nějakou cykloakci i vy, můžete informace o ní poslat ke zveřejnění také. Nezapomeňte přitom na fotografii (nejlépe k oříznutí do čtverce) či logo akce, letáček či jinou pozvánku, kterou máte v elektronické podobě, a samozřejmě základní údaje o akci (termín, místo konání, doba startu/začátku, délka tras/y, popř. GPS a jakým cyklistům je akce určena). Pak jen přidejte kontakt vč. www odkazu a info o vaší akci lze zveřejnit.

 

A pokud vám něco ještě schází, můžete mi to napsat, nebo se vyjádřit v diskusi ke článku... A pokud se chcete přidat k týmu zpravodajců, velice to uvítám. Ne vždy se totiž dovím o tom, co se kde v médiích objevilo o cyklistice a zajímavých místech, která se na kole dají objevit, takže když mne upozorníte, třeba se dočkáte článku, na kterém budete mít zásluhu i vy sami.

 

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse