Na úvodní stránku
mail

Partneři



Úvodní stránka

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

SEVERNÍ PLZEŇSKO, cykloturistická mapa 1:75 000

news

Tuto mapu vydalo v srpnu letošního roku město Kralovice. Mapové dílo je od nakladatelství SHOCART, doplnění nových tras a sazbu mapy provedlo nakladatelství KLETR. První mapa zahrnuje od západu na východ území od Bezdružic až po Kralovice a od severu na jih území od Chyše po Horní Břízu. Druhá mapa zahrnuje od západu na východ území od Manetína až po Zbiroh a od severu na jih území od Chyše po Horní Břízu. Po straně jedné z map pak najdete výčet ubytování a stravování, informační centra a opravny kol, to vše s telefonními čísly. Celkový rozměr mapového archu je 66 x 74cm, z každé strany je jedna mapa, arch je poskládán „do harmoniky" a poté ještě 2x přeložen. Výsledný formát v poskládaném stavu je pak 11 x 22cm.

 

A co na této mapě oceňuji já? Odpovídající měřítko a vhodný formát i skládání určitě každý cyklista ocení. Od vydání pro místního zadavatele bych ovšem očekávala i doplnění údajů do mapy - těch z textů po stranách chybí nejvíce ikony restaurací, které SHOCART do svých cykloturistických map běžně dává. Smutnější je, že tato mapa nerozlišuje různé povrchy: asfaltový (plná fialová čára), nezpevněný povrch (fialová čárkovaná) a náročný MTB povrch (fialová tečkovaná) oproti jiným nedávno vydaným mapám od SHOCARTu. Vytratila se i vyhlídková místa včetně Havlovy vyhlídky u Horního Liblína a také většina památných stromů, které SHOCART na svých mapách uvádí.

 

Vydalo: v červenci 2008 nakladatelství KLETR pro Město Kralovice za finanční podpory Plzeňského kraje

 

K dispozici: v Informačním centru města Kralovice (mimo So+Ne) a Manětín (od května), v Informačním centru města Plzně během prosince 2008

 

Cena: 30 Kč

Aktualizace: 24.11.2008

SEVERNÍ PLZEŇSKO, tip na výlet - cyklotrasy

news

Tuto sérii pěti letáčků s tipy na výlet na kole vydalo v srpnu letošního roku Město Kralovice. Každý letáček formátu A4 se skládá na formát 10 x 21 cm a obsahuje vždy výřez mapy s vyznačením vedení trasy výletu. Některé trasy mají varianty MTB a trekingovou (vhodnou i pro rodiny s dětmi). Mapu doplňuje většinou výškový profil, popř. tabulka s kilometráží a nadmořskou výškou míst na trase. Je též připojen slovní popis trasy a někdy i fotografie zajímavých míst na ní.

 

A co na těchto prospektech oceňuji já? Jako tip na výlet na kole se tyto prospekty jeví velice dobré. Při praktickém použití by však cyklista musel použít ještě jinou mapu na to, aby se řádně zorientoval v terénu. V jednoduché mapě v letáčku totiž nejsou ani značené cyklotrasy ani pěší trasy. Vzhledem k tomu, že většina tras těchto výletů je vedena mimo komunikace, použití další mapy by tak bylo nutností. Osobně si nejsem jistá, zda některé trekingové trasy nabízené jako vhodné pro děti, by dítě opravu zvládlo. Jak délkou, tak převýšením.

 

Vydal: v srpnu 2008 VKU CZ, s.r.o. pro Město Kralovice za finanční podpory Plzeňského kraje v celkovém nákladu 2000ks každého letáčku

 

K dispozici: v Informačním centru města Kralovice (mimo So+Ne) a Manětín (od května)

 

Cena: zdarma

Aktualizace: 23.11.2008

Láká německé cykloturisty Plzeňsko?

news

Turistický ruch  vytváří v České republice 3-4% hrubého domácího produktu a přibližně 5% našeho exportu. Dá se tedy říci, že tvoří významnou část  naší ekonomiky. Podle statistik však 60% příjmů z cestovního ruchu zůstává v Praze, 16% v lázeňských městech a jen 2-6% zůstává v regionech. To není mnoho, ovšem cykloturistika jde u nás v posledních letech nahoru, dovolenou na kole či s kolem si plánuje čím dál tím více Čechů. Jak je to ale s cizinci? Mají zájem o náš kraj? Co pro jejich přilákání dělá agentura CzechTourism a její pobočky v Německu?

 

Aktualizace: 17.11.2008

Vyzkoušeli jsme si skládací elektrokolo

news

Jdete si tak po chodníku do kopce a kolem vás v odděleném pásu cyklostezky prosviští cyklista na kole. Najednou se zarazíte - obvykle cyklisté, kteří vás v tomhle hrozném krpálu předjíždějí, funí a hekají, ale tenhle nic... a navíc vůbec nešlape!

 

Aktualizace: 13.11.2008

Letošní veletrh SPORT Life ve znamení elektrokol

news

Již 11. ročník cyklistického veletrhu SPORT Bike začal včera na brněnském výstavišti. Pod společným názvem SPORT  Life zde najdete hned tři veletrhy - BIKE Brno, BOAT Brno a CARAVANING Brno. Dvě velké haly věnované kolům a jejich doplňkům, další hala s testovací dráhou pro elektrokola a spousta dalších novinek přilákaly na veletrh již první den kromě profesionálů také hodně milovníků kol. A bylo se na co dívat!

 

Aktualizace: 07.11.2008

Po kamenných křížích I.

news

Chcete li si zahrát stopovačku na kole, vydejte se hledat kamenné kříže na sever od Plzně. Trasa je určena těm, kterým nevadí občas sesednout s kola a hledat v lese nebo na mezi. Za těmito kamennými svědky dob minulých se mohou vydat skupinky i jednotlivci. Na Manětínsku a Kralovicku je kamenných křížů oproti jiným koutům naší vlasti podstatně více.

 

Délka: 53 km

Start: PLZEŇ u Kalikovského mlýna

Cíl: PLZEŇ Bolevec – konečná tramvaje č. 4

 

Restaurace, kde vaří Pro dálkové cykoturisty Vzdálenost od centra Plzně 50km
Aktualizace: 07.11.2008

Veletrh ITEP skončil, SportLIFE v Brně začne za pár dní

news
Ledva nám skončil veletrh cestovního ruchu v Plzni, můžeme se chystat na největší tuzemský sportovní veletrh v Brně. Dva velké pavilony plné kol, to je lákadlo pro každého cyklistu. Nejde ale jen o kola - najdete zde také doplňky na své dvoukolé miláčky, sportovní oblečení a jiné věci související s koly. Letošní SportLIFE bude ve znamení elektrokol, které mají v jednom z pavilonů dokonce i zkušební dráhu. Aktualizace: 31.10.2008

Na veletrhu ITEP bude cyklistický stánek

news

Již počtvrté pořádá Plzeňský kraj veletrh cestovního ruchu ITEP. V Domě kultury v Plzni budou pro návštěvníky připraveny expozice ve třech podlažích. Na cyklisty bude letos čekat společný stánek  tří subjektů. Projektu Cyklisté vítáni, cykloturistického portálu NaKole.cz a samozřejmě i regionálního informačního portálu plzenskonakole.cz. Co vás na našem společném stánku pod záštitou Nadace Partnerství čeká?

 

Aktualizace: 20.10.2008

Americká v novém kabátě i pro cyklisty

news

Ti, co se po Plzni pohybují na kole ani tolik nevnímali zásah, kterým bylo uzavření Americké třídy z důvodu její rekonstrukce. Cyklista se protáhne všude a tak bylo vidět mezi pěšími v improvizovaných přechodech přes rozkopanou komunikaci i hodně cyklistů. S otevřením první části rekonstruované tepny města se dočkali svého i cyklisté.

 

Aktualizace: 14.10.2008

Nová cyklostezka v Chotěšově je v provozu

news

Nové komunikace na Plzeňsku vznikají v Plzni i mimo ni. Při rekonstrukcích některých komunikací se myslí i na cyklisty. Někde to jde, jinde se situace komplikuje a cyklostezka nakonec nevznikne. Jedna z posledních cyklostezek byla otevřena v Chotěšově na náměstí 1. máje, kterým prochází i cyklotrasa č. 2166.

 

Aktualizace: 10.10.2008

Něco o cyklotrampingu aneb Jak nebýt „in"

news
Zkušený cyklocestovatel Čiksika, často jezdí na kole i po západních Čechách - navštěvuje kamarády tábořící v týpí na Kosím potoce nebo doprovází na kole partu splouvající Berounku (tam jsou kopečky kolem řeky obzvláště pikantní). Běžnému dalkovému cyklistovi se trochu vymyká tím, že nepodléhá trendům současné cyklistiky. Jeho zajímavé zamyšlení cyklotrampa spolu s tipy na cesty na kole, které vyšly v Puchejři 3-4/2008 vám přdkládám k zamyšlení.

 

Aktualizace: 09.10.2008

Jak skončil Týden na kole v Plzni?

news
Týden mobility skončil 22. září. Pro registrované účastníky akce Týden na kole ovšem skončil teprve 1. října. Ti, kteří odevzdali dotazník, který měl zjistit s jakými problémy se při cestách na kole po Plzni setkávali, byli dnes v 17h slosováni a tři z nich získali věcné ceny od organizátorů - města Plzně a regionálního cyklistického portálu plzenskonakole.cz. V Informačním centru losoval slovanský místostarosta Oldřich Rozšafný. Aktualizace: 01.10.2008

Na kole do práce v kostýmku - jedině na elektrokole

news
Počty prodávaných kol jsou u nás ve srovnání s cyklisticky vyspělými státy  srovnatelné, jejich struktura je ovšem zcela jiná. Zatímco  v Holandsku nebo Německu se prodává až polovina kol pro jízdu po městě, u nás městská kola netvoří ani pět procent prodaných kol. Většinu z nich tvoří city biky, stále větší podíl získávají ovšem elektrokola. Já si s Jardou Sobotou elektrokolo vyzkoušela při jízdě po pražských cyklostezkách. Jaké byly naše zážitky? Aktualizace: 29.09.2008

Kosí potok

news

Kosí potok pramení v Českém Lese na svahu Dyleně (940 mnm), dotkne se Mariánských Lázní a pak se ponoří do hluboce zaříznutého údolí, které pak neopustí až do svého soutoku s Mží. Neporušená příroda, meandrující tok a romantické zříceniny mlýnů jsou oblíbeným cílem trampů, turistů a cykloturistů. Při dostatečném průtoku je také úsek od Michalových Hor k ústí využíván vodáky. V údolí a blízkém okolí je spousta zajímavostí - namátkou minerálky Il Sano a Čiperka, Lazurová hora se spoustou štol a zbytky hradu, bývalé horní město Michalovy Hory s jedinou hospodou v údolí, zámečky v Dolním Kramolíně a Kořeni, bojiště z třicetileté války u Třebele, Vlčí hora se zříceninou Volfštejna, několik památných stromů a mnoho dalších.

 

Aktualizace: 24.09.2008

Kostel sv. Petra a Pavla, Dolany

news

V místě, kde dálková trasa brodem překonávala Berounku se rozkládala středověká vesnice s kostelem. První zmínka o kostele pochází z poloviny 14.století, ale podle archeologického průzkumu musí být mnohem starší, než se předpokládalo. To dokazují nově objevené románské stavební prvky. Poprvé byla vesnice zničena za husitských válek a v roce 1481 je zmiňována, jako pustá, kostel pobořen. V 16.století byl obnoven, další pohromu pak znamenala třicetiletá válka. Dobou největší slávy byl konec 17. století, kdy kostel sloužil jako farní pro okolní obce a ve zvonici byly umístěny dva zvony - jeden renesanční a jeden barokní. Pak následovala léta chátrání s občasným pokusem o záchranu. V roce 1881 byla dokonce navržena demolice, která se neuskutečnila jen pro odpor obyvatel okolních vsí. Do devadesátých let 20. století se zachovaly jen obvodové zdi. V roce 2000 rozhodlo zastupitelstvo obce Hlince o obnově kostela. V červnu 2002 se zde konala pouť ale slibně se rozvíjející aktivity přerušila povodeň v srpnu 2002, která zaplavila kostel a poničila zdivo. Za přispění Ministerstva kultury ČR a Plzeňského kraje se podařilo stavbu zajistit, vyčistit, zastřešit a v roce 2006 mohl být do věžičky zavěšen nový zvon. V plánu je zavedení elektřiny a obnova fasády.


Aktualizace: 24.09.2008

Plzeň se dočkala stojanů na náměstí Republiky

news

Plzeň má krásné historické centrum, cyklisté tu mohou jezdit v protisměru v některých jednosměrkách, s parkováním pro kola to je ale zlé. Stojan na kola v historizujícím stylu, který stával před radnicí se na své místo po rekonstrukci nevrátil. Ani jeho náhradníci, přestože rekonstrukce první části náměstí Republiky, kde stával, byla dokončena již loni na jaře. Včera byly na náměstí instalovány čtyři nové cyklostojany na osm kol. Byli jsme u toho.

 

Aktualizace: 24.09.2008

Přírodní památka Hromnické jezírko

news

Severní Plzeňsko je přímo poseto pozůstatky průmyslové činnosti nedávné historie. Těžilo se tady zlato, byly zde proslavené sklárny, v době průmyslové revoluce se tu rozšířila těžba černého uhlí, kaolinu a také vitriolových břidlic.
Hromnické jezírko je právě takovým pozůstatkem, kdy se povrchovým způsobem vytěžené břidlice vodou se z nich louhoval polotovar pro výrobu kyseliny sírové. Ta se pak vyráběla na místě, později v chemické továrně firmy J.D.Starck v Kaznějově. Těžba probíhala až do roku 1893 a oprám po těžbě spolu s okolními haldami dokládají množství práce, která tady musela být vynaložena. Spodní část jámy je zaplavena výluhem z okolních hald, takže voda je načervenalá, silně kyselá a chybí v ní jakékoliv známky života.

GPS: 49°51'0.803"N, 13°26'48.402"E (v mapě

Informační tabule
Aktualizace: 24.09.2008

Rabštejn nad Střelou

news

Rabštejn nad Střelou je považovaný za nejmenší městečko v Čechách. Ať už je to pravda, či nikoliv, určitě stojí za to se sem vydat. Na ostrohu, obtékaném Střelou ze tří stran najdete na zbytcích původního hradu barokní zámek a bývalý klášter s kostelem - bohužel momentálně nepřístupné. Dále jsou zde zachovalé městské domy, starý židovsky hřbitov, goticky most přes řeku druhý nejstarší u nás, nádherné a zatím nedotčené údolí Střely... V městečku a blízkém okolí jsou vyznačeny dvě naučné stezky, po kterých můžete navštívit, ovšem jen pěšky, většinu místních zajímavostí. Mimo jiné i bývalé lomy na břidlici, roubený mlýn U Lišáka nebo linii opevnění z třicátých let dvacátého století. Po delším okruhu dojdete k vyhlídce U kříže, odkud je určitě nejkrásnější pohled na městečko.

 

Aktualizace: 24.09.2008

Třebekov

news
Hájovna Třebekov je osamělé stavení ztracené v lesích severovýchodně od Plzně. Malebná roubenka byla postavena na panství plasského kláštera kolem roku 1760. Jižním směrem v údolí potůčku Bělidlo se již ve středověku rozkládal klášterní hospodářský dvůr, podle některých údajů snad i menší vesnice. Ta však zatím nebyla lokalizována. Toto místo bývá na starších mapách mylně označeno jako pozůstatky hradu Železnice. V hájovně se roku 1815 narodil F. A. Heber, zajímavá postava z počátků mapování českých hradů, předchůdce Augusta Sedláčka. Vyučil se v obchodě a měl kupecký krám ve Zbiroze, ale později se začal věnovat svému celoživotnímu poslání. Snažil se zaznamenat všechny hrady, zámky a tvrze v Čechách, navštívil jich osobně a popsal, na tehdejší dobu, neuvěřitelné množství - 586 a některá jeho svědectví mají pro nás nenahraditelnou dokumentární hodnotu. Zemřel příliš brzy, nad rozpracovaným sedmým svazkem, v roce 1849.

 

Aktualizace: 24.09.2008

viadukt u Nebřežin

news

Když byla v roce 1870 udělena koncese na stavbu Plzeňsko-Březenské dráhy, nikdo možná ani netušil, jaký problém tady projektantům připraví jeden nepatrný potůček. Jde o Rybnický potok, který zde vytváří hluboce zaříznuté údolí a jen necelých 100 metrů dál se vlévá do Kaznějovského potoka. Přemostění bylo provedeno dvěma kamennými oblouky z obou konců, střed tvoří příhradová konstrukce. Celková délka mostu je 157,5 m, výška 41 m. Protože původní příhradový nosník pravděpodobně nestačil narůstajícímu provozu, bylo nutné v roce 1906, to znamená po 34 letech provozu, přistoupit jeho výměně. Stavba potřebného lešení tesařským způsobem trvala téměř jeden rok, zato vlastní výměna byla provedena během 7,5 dne! V současné době je viadukt zarostlý lesem, takže jeho impozantní výšku nelze bohužel příliš obdivovat. Při plánování návštěvy bych doporučil zvážit, zda chcete vidět viadukt zespoda a nebo v úrovni kolejí. Slézání stráně s bicyklem, ať už nahoru, či dolů, je totiž téměř nemožné.

 

Aktualizace: 24.09.2008