Na úvodní stránku
mail

Diskuse k článku:
Honza Hojgr: Plzeňské ulice jsem poznával 5 let na kole


zpět na článek

Dnes jsem po více než roce vlastně náhodou narazil na tento zajímavý článek. S panem Hojgrem máme podobnou zálibu v místopise plzeňských ulic, i když na rozdíl od něj jsem pouze příležitostným cyklistou. Na druhou stranu zase mám většinu plzeňských ulic prochozenou pěšky, i když nikoliv důsledně v celé délce. Fotím si uliční cedule a čísla, snažím se zařazovat jejich grafické podoby do časových období a pátrám po historických souvislostech. Pokud někde například při rekonstrukci vyměňují staré cedule, snažím se je získat do sbírky, která již čítá několik desítek kusů. V tomto snažení nejsem sám, v Plzni se tomu věnují ještě minimálně tři lidé, kteří se mimochodem historii Plzně věnují profesionálně. Poslední dobou jsem tomuto tématu věnoval minimum času, ale možná právě tento článěk mě zase trochu nabudí a p. Hojgrovi se určitě ozvu.
08.09.2017 Jirka Šplíchal Odpověďět
Bývalé ulice
Možná, že si Honza všimnul také ulic, které bývaly kdysi průjezdné a nyní jsou zaslepené. Například ulice Na Sklárně, kterou zabrala teplárna. Také v areálu bývalé Škodovky jsou ulice, které byly kdysi otevřené. Někde tam ještě možná visí tabulky, jako Dělová, U Kovárny atd. Areály Škodovky a pivovaru s teplárnou a seřaďovacím nádražím tvoří neprostupné území pro dopravu v celkové délce 7km. Jaký div, že se veškerá doprava slévá do mezery, tvořené Klatovskou a Karlovarskou.
Re: Bývalé ulice
O historii ulic jsem se dosud moc nezajímal. Historické názvy jsem přesto na několika místech objevil. Většinou se zachovaly na starších číslech popisných domů, které název ulice obsahovaly. Do uzavřených areálů jsem se mockrát nedostal, takže jmenované ulice neznám. V areálu Škodovky ale nové ulice v nedávné době také vznikly "U Planetária", "Emila Škody", a asi o dva roky dříve zde byla pojmenována ulice "Emilova" přístupná z ulice "Ke Karlovu". O některých historických názvech ulic, přestože nejsem rodilý plzeňák, jsem věděl. Asi nejznámější je "Moskevská" nynější "Americká". Pokud se zajímate o historické názvy, dají se též na serveru mapy.plzen.eu při výběru historických map (letecké snímky 1938 nebo 1972) v jedné z vrstev zobrazit. Koukal jsem se tam a zaujalo mě, že kolem 50. let v Plzni asi nejspíše jen krátce existovala "Americká ulice", která se nacházela na Slovanech.
<< < 1 > >>

Nový příspěvek:

Autor:
Email:
Titulek:
Text:
Opište 3 červené znaky z obrázku: captcha image